Күні: 16. 09. 2016ж Сыныбы: 10 «Ә» сынып Сабақтың тақырыбы: Майлықожа Сұлтанқожаұлы толғаулары Сабақтың мақсаты



Дата02.07.2018
өлшемі0,51 Mb.
#45668
түріСабақ
Ақтау қаласы №15 орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі:

Садвакасова Алия Узаковна

Күні:16.09.2016ж

Сыныбы: 10 «Ә» сынып



Сабақтың тақырыбы: Майлықожа Сұлтанқожаұлы толғаулары Сабақтың мақсаты: Оқушылар қазақтың суырып салма ақыны, жырау -Майлықожа Сұлтанқожаұлының өмірі мен шығармашылығын біледі;оқушылардың сөйлеу тілі, өзіндік жұмыс істеу дағдылары қалыптасады, түрлі әдіс-тәсілдер арқылы ойлау қабілеттерін дамиды. Күтілетін нәтиже: Тапқырыптың негізгі маңызын шығармашылық тапсырмалар арқылы байланыстырып түсінуге, сөйлеуге , ойын тиянақты жеткізуге бейімделеді. Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау),ТжДО (талантты және дарынды оқушы). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту) Пәнаралық байланыс: тарих, музыка Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары, тілек ағашы, Әдіс тәсілдер:Миға шабуыл, ойлы болсаң тауып көр,есте сақтау пирамидасы, сәйкестендіру

Сабақ кезеңдері

Уақыт


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Көңіл-күй тренингі
Топқа бөлу

3мин

2 мин

Шеңбер құрып,қол ұстасып, бір-біріне шын ықыласымен көңіл-күй сыйлайды.
Оқушыларды «Әдебиетшілер», «Тарихшылар», «Зерттеушілер» деп 3 топқа бөлу.

Сабаққа жақсы көңіл-күймен отыруына ықпал жасау
1-2-3 деп санау арқылы 3 топқа бөлу.

Бір-біріне ыстық ықыласын білдіру
Бөлінеген сан бойынша топқа орналасу.

Білім Қызығушы лықты ояту

5мин



Үй тапсырмасын слайтта берілген тапсырмалар арқылы сұрау.



Әр топқа берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу

Топпен жұмыс жасау, сыни тұрғыдан ойлау



Түсіну

1мин

Майлықожа өз шығармаларында көбінесе

жалпы адам мінездерін түзетуді жырлайды.

Оларда терең ойшылдық пен өткір

сықақшылдық та айқын көрініп отырады.

Мардан Байділдаев



Мардан Байділдаевтың Майлықожа ақынға арнаған сөзін оқу арқылы сабақтың тақырыбын ашамын




Қолдану

15мин

Майлықожаның өлеңдерімен таныстыру:

- адамзатты биіктікке, парасатшылыққа үндеуге арналған өлеңдері: «Райымқұлға», «Ноғай мырзаға»; жақсылық пен жамандық қасиеттерді даралау: «Ілімге толсын көкірек», «Дүниеге мейман көңілім», «Жөн білсең жолдасыңа жоба көрсет»;
-   Фәни жалғанның өткіншілігі, адамдардың бір-біріне қонақ екендігі: «Ажал бір келмес болсайшы», «Не жүйрік өтті дүниеден», «Дүние»
-Адалдықты уағыздау, озбырлықты әшкерелеу: «Ескі мырза, манаптар бегі, Салы», «Алдабарген байға»
дамзат өмірінің қайшылықты сырларын бейнелейтін: «Тотықұс», «Қасқыр», «Үш жігіт», «Бұлбұл».

-Табиғат құбылына байланысты: «Жылдың төрт мезгілі».

Майлықожа  шығармашылығын  қалай  топтастыруға  болады?

Майлықожаның өлеңдерін, толғауларын атап, топтастырады.

Тыңдалым

4 мин

Мейрамбек Беспаевтың орындауындағы Майлықожаның термесін тыңдату







Талдау

15мин

Жұптық жұмыс



Мейрамбек Беспаевтың орындауындағы Майлықожаның термесінен

Берілген жаттығуды нүктесін қойып оқу. Әр топқа берілген тапсырманы сауатты орындау


Жинақтау

5мин

«Есте сақтау пирамидасы» арқылы сабақты жинақтайды

№1 пирамидадағы ереже жиынтығы көрсетіліп қайта жауып тасталынады.оқушылар есте сақтаған бөлімін №2 пирамидаға рет-ретімен келіп жазады.



Тақырыпты қаншалықты меңгергендігін анықтау

Оқушылар есте сақтаған бөлімді №2 пирамидаға келіп жазады.

Бағалау

2 мин

Берілген дөңгелекшеде ұпай саны берілген,ұпай санын анықтап шкала бойынша бағалау парақшасына

жазу.


Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату

Өзін өзі және топты бағалайды

Рефлексия

2 мин

Тілек ағашына «екі жұлдыз,бір тілек» жазу


Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет