- Коллеги - педагогический журнал Казахстана
- Главная | Регистрация | Вход | RSS
- Учительские университеты
- Главная » Статьи » В помощь учителю » Начальная школа
| | - 2 СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН САБАҚ ЖОСПАРЫ.ТАҚЫРЫБЫ:"ТҮЙЕ МЕН ТЫШҚАН" ЖББ№41 ОМ МҰХАНМЕДИНА Ж.Т.
- 2 СЫНЫПҚА АРНАЛҒАН САБАҚ ЖОСПАРЫ.ТАҚЫРЫБЫ:"ТҮЙЕ МЕН ТЫШҚАН" ЖББ№41 ОМ МҰХАНМЕДИНА ЖАНАТ ТЛЕУКАБЫЛОВНА.САБАҚ ОН-ЛАЙН РЕЖИМІНДЕ ӨТКІЗІЛГЕН. 12.12.2012 Сабақтың тақырыбы: Түйе мен тышқан Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға ертегінің мазмұны мен идеясын аша отырып,ертегіні түсініп,дұрыс оқуларын қалыптастыру. 2.Ауыз әдебиетінің бір саласы ертегіні оқи отырып, қорытынды жасау, негізгі ойды табу дағдыларны дамыту. 3.Жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға,сөзбен емес,іспен мақтануға тәрбиелеу. Көрнекілік: кітаптар суреті, слайдтар, интерактивті тақта. Сабақтың түрі: жаңа сабак Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, көрнекілік, әңгімелесу, талдау, сын тұргысынан ойлай оқыту. Сабақтың барысы: 1-слайд.I. Ұйымдастыру кезеңі. 2-слайд.Психологиялық ахуал туғызу Қуанамын мен де Қуанасың сен де, Қуанайық, достарым Арайлап атқан күнге -Арайлап атқан күнге неге қуанамыз? (16 желтоқсан-тәуелсіздік күніне байланысты айту,яғни елімізде тыныштық, бейбітшілік,тәуелсіздік бар) 3-слайд II.Үй тапсырмасын тексеру. *Қасым Аманжолов туралы не білеміз? *Қазақстан өлеңін жатқа айт. 4-слайд. III.Мотивациялық - бағдарлау кезеңі. –Болжау стратегиясы *Суретпен жұмыс. Шығып келе жатқан күн суреті, жасырынған тышқан, түйе суреттерін болжап табу. 5-слайд.Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Түйе мен тышқан» Монғол халқы туралы түсінік беру. 6-слайд Сабақ мақсатын хабарлау. .* Ертегі мазмұнымен танысу *Мүшел дегеніміз не? 7-слайд.IY.Дәптермен жұмыс Желтоқсанның он екісі Сынып жұмысы Түйе мен тышқан ертегісі 8-слайд. Топтастыру әдісі. Жұптық жұмыс. Түйе мен тышқан туралы ой шақыру (оқушылардың ойларын тыңдау) 9-слайд. Y. Оқулықпен жұмыс. Ертегінің 1-ші бөлігін оқу, талдау,түсіндіру. • Әрі қарай ертегіні жалғастыр. • Не болады деп ойлайсың? (сөздік жұмысын жүргізу) 10-слайд. Ертегінің 2-ші бөлігін оқу, талдау,түсіндіру. • Әрі қарай ертегіні жалғастыр. • Не болады деп ойлайсың? (сөздік жұмысын жүргізу) 11-слайд. Ертегінің 3-ші бөлігін оқу, талдау,түсіндіру. • Әрі қарай ертегіні жалғастыр. • Не болады деп ойлайсың? (сөздік жұмысын жүргізу) YI.Сергіту сәті. 12-слайд. Аңдар биі (музыкамен оқушылардың билеуі) 13-слайд. «Сен маған, мен саған» ойыны *Түйе мен тышқан неге айтысты? *Олар неге келісті? *Түйе неге жыл атына йе болмай қалды? *Жағымсыз қасиетті айт. *Ертегідегі негізгі ойды тап. 14-слайд. Артығын тап. Суретпен жұмыс. -Қай жануар артық? Неге? 15-слайд.Қазақша жыл санаулары: тышқан,сиыр,барыс,қоян,ұлу, жылан, жылқы, қой, мешін, тауық, ит, доңыз. 12 жыл-бір мүшел.Мүшел-уақыттың өлшем бірлігі.Адам жасын мүшелмен есептеген.2012ж-ұлу,2013ж жыланды қарсы алу туралы айту. 16-слайд YI.Қорытынды. Шырша ойыны 12 жылды атап шыршыға салу. - Бүгінгі сабақта қандай ертегімен таныстық? Не білдік? YI.17-слайд. Үйге тапсырма: Күнделікті ашайық Үй тапсырмасын жазайық Бүгінгі алған білімді Ұмытпай есте сақтайық 18-слайд. Бағалау. 5 болсын алар бағамыз Біліммен бақыт табамыз Өнер-білім көп бақыт Өсе берсін санамыз
| Мүшел жас - 1-мүшел - 13 жас (ер жете бастау);
- 2-мүшел - 25 жас (жігіттік шақ);
- 3-мүшел - 37 жас (ақыл тоқтату);
- 4-мүшел - 49 жас (орта жас);
- 5-мүшел - 61 жас (орта жас);
- 6-мүшел -73 жас (қарттық);
- 7-мүшел -85 жас (кәрілік);
- 8-мүшел -97 жас (қалжырау);
- 9-мүшел -109 жас (шөпшек сүю);
- 10-мүшел-121 жас (немене сүю).
Жылдардың ретін есте сақтаудың оңай әдісі - Түйе сеніп бойына,
- Қалған ұмыт жылдардан.
- Жатпа қарап, мойыма,
- Тойма именіп ділмәрдан.
- Осы шумақтағы әрбір сөз жыл санаудағы қолданылып жүрген жануарлардың алғашқы әрпімен басталады. Тышқан, Сиыр,Барыс, Қоян, Ұлу, Жылан, Жылқы, Қой, Мешін, Тауық, Ит, Доңыз.
Топтық жұмыс - 1-топ: Түйенің жыл атына ие болмауы неліктен?
- 2-топ: Ертегідегі жағымсыз қасиеттер.
- 3-топ: Нақыл сөздерді өз бетінше аяқтау.
Сыныппен жұмыс - Суретке зер салып, жыл аттарынан не артық екенін айту.
1-топ: Өлең түріндегі ертегідегі көп нүктенің орнына сөздер қойып жаз. - 1-топ: Өлең түріндегі ертегідегі көп нүктенің орнына сөздер қойып жаз.
- Ерте-ерте, ...
- ... мен ... болыпты
- ... ... ұсынып,
- ... ... айтыса бастапты.
- ... басы ... емес,
- ... болыпты
- ... бойына сеніп,
- ... құр қалыпты.
Салыстыру - 2-топ:
- Қазақ ортақ қасиет монғол
3-топ: Семантикалық карта - 3-топ: Семантикалық карта
“Кезбе тілші” - 1-топ: Хабарлау
- 2-топ: Радио арқылы жеткізу
- 3-топ: Сахналау
- “Бес жолды өлең”
- 1.
- 2.
- 3.
- 4.
- 5.
Достарыңызбен бөлісу: |