Көп жасушалы жануарлардағы қан және қанайналымы



Дата08.09.2017
өлшемі14,11 Kb.
#30044

  • Көп жасушалы жануарлардағы қан және қанайналымы
  • Сыныбы: 6 сынып Пәні: Биология Сабақтың тақырыбы: Көп жасушалы жануарлардағы қан және қан айналымы Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың ішкі құрлысы қан айналым жүйесі бойынша алған білімдерін жинақтауға бейімдеу. Дамытушылық: Оқушыларды топтық жүйемен жұмыс жасауға дағдыландыру. Тәрбиелік : Жануарлардың адам өміріндегі маңызын еске түсіре отырып, оларды қорғауға үйрету. Экологиялық тәрбие беру. Адамгершілікке, ұйымшылдыққа, имандылыққа, адалдыққа тәрбиел
  • Құрал-жабдықтар: электронды көрсетілімдер
  • Сабақтың типі: тренинг
  • Сабақтың әдісі: шығармашылық жұмыс
  • Сабақтың барысы:
  • І. Ұйымдастыру кезеңі
  • Сынып оқушыларының бар ынта жігерін сабаққа аудару.

Бұл сабақтың басқа сабақтардан ерекшелігі:

  • Бұл сабақтың басқа сабақтардан ерекшелігі:
  • Оқушылар топтаса отырып шығармашылық жұмыс жасайды.
  • Оқушылар сабаққа шынайы түрде белсене қатысады.
  • Проблемаларды бірігіп талдап, шешу жолдарын іздестіреді.
  • Оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артады.
  • Өз ой-пікірлерін толықтай дәлелдеп, оны өмірде, өз шығармашылығында пайдалана білуге үйренеді.
  • Тренинг сабағының ұстанымдарын оқушыларға толықтай түсіндіремін
  • Адамдық ұстанымы. Тренингке қатысқан оқушы шыншыл, ойын нақты айтып көрсетуі керек.
  • Белсенділік ұстанымы. Оқушылар сабаққа толығымен қатысуы керек.
  • Өзін-өзі еркін ұстау ұстанымы. Оқушылар шығармашылық деңгейге жетіп ой қортындылауы, ал білімін іс-жүзінде пайдалануы қажет.

1-кезең.Сергіту кезеңі. Сұрақтар қойып, оқушыларды сабаққа жұмылдыру.

  • 1-кезең.Сергіту кезеңі. Сұрақтар қойып, оқушыларды сабаққа жұмылдыру.
  • 1.Қан құрамы.
  • 2. Антиденелердің қызыметі қандай?

2-кезең. Еске түсіру кезеңі. Сұрақ- жауап түрінде өтіледі. Оқушылар топта бір-біріне білмегенін үйретіп, бірін –бірі оқытады, содан кейін жауап беруге ортадан өздері қалаған оқушыны шығарады.

  • 2-кезең. Еске түсіру кезеңі. Сұрақ- жауап түрінде өтіледі. Оқушылар топта бір-біріне білмегенін үйретіп, бірін –бірі оқытады, содан кейін жауап беруге ортадан өздері қалаған оқушыны шығарады.
  • 1-топ
  • Ағзадағы қанның атқаратын қызыметі қандай?
  • Табиғи иммунитет дегеніміз не?
  • Антиденлер деген не?
  • Шұбалшаңның қан айналымы қандай жүйелі?
  • Балықтардың жүрегі неше бөлікті?
  • Сүтқоректілердің қанайналым жүйесі неше шеңберлі?
  • Жорғалаушылардың жүрегі неше бөлікті және қанайналымының сызбанұсқасын сызыңыз.
  • Үлкен қанайналым шеңбері дегеніміз не?
  • Жүрекке келетін қантамыры және ондағы газдың құрамы№
  • Ағзасы таза салатамыр қанымен қамтамасыз етілетін желілі жануар.
  • 2- топ
  • Ағзадағы қанайналым дегеніміз не?
  • Жасанды иммунитет дегеніміз не?
  • Эритроциттер қанның қандай жасушалары?
  • Шаян мен өрмекшілердің қанайналым жүйесі қандай ?
  • Қосмекенділердің жүрегі неше бөлікті?
  • Құстардың қанайналым жүйесі неше шеңберлі?
  • Сүтқоректілердің жүрегі қанша бөлікті және қанайналым жүйесінің сызбанұсқасын сызыңыз.
  • Кіші қанайналым шеңбері бойымен қандай қан ағады және қайда барады?
  • Жүректен шығатын қантамыры және ондағы газдың құрамы.
  • Ағзасы аралас қанмен қамтамасыз етілетін желілі жануар.

1-топ

  • 1-топ
  • Бақаның жүрегі неше бөлікті.
  • А) 2. Ә) 3, б) 4, в) бөлінбеген, г) 1
  • 2. Жүрегі екі бөлікті қай жануар:
  • А) сазан, ә) құрбақа, б) шаян, в)тасбақа, г) жылан.
  • 3. Қанның қызыл түйіршіктері:
  • А)эритроциттер. Ә) лейкоциттер, б) антидене, в) қан плазмасы, г) иммунитет.
  • 4. Кесірткенің зәр шығару мүшесі:
  • А) бауыр, ә) бүйрек, б) жүрек, в) қарын, г)ішек.
  • 5. Эритроциттер қандай қызымет атқарады:
  • А)тасымалдау, ә) қорғаныштық, б)зәр шығару, в)антидене, г) фагацитоз.
  • 6. Шаянның қан айналымы қандай жүйелі:
  • А) ашық жүйелі, ә) тұйық жүйелі, б) жүйесі жоқ,
  • 7. Жүрегі төрт бөлікті жануар:
  • А) мысық, ә( жылан, б)кесіртке, в) ұлу, г) шаян.
  • 2- топ
  • Балықтардың жүрегі неше бөлікті:
  • А)1, ә) 2, б) 3, в) 4, г) бөлінбеген.
  • 2. Жүрегі төрт бөлікті жануар:
  • А)арқар, ә) кесіртке, б) тасбақа, в) балық, г) бүркіт.
  • 3. Қанның ақ түйіршіктері:
  • А) фагацитоз, ә)эритроциттер, б) иммунитет, в) лейкоциттер, г)тромбоциттер.
  • 4. Қан тамырлар жүйесінің қай типі бунақденелілерге тән:
  • А) қан тамырлар жүйесі болмайды, ә)ашық, б) жабық, в) капилиярлы, г)өзгермелі.
  • 5. Құстардың жүрегі неше бөлікті:
  • А) 1, ә) 4, б) 3, в) 2, г) бөлінбейді.
  • 6. Ұлудың жүрегі неше бөлікті:
  • А) 1, ә) 2, б)3, в)4, г) бөлінбейді.
  • 7. Жүрегі үш бөлікті жануар:
  • А) құрбақа, ә) жылан, б) кесіртке, в) мысық, г) ит.

4- кезең. Шығармашылық тапсырма. Ұсынылған тақырыпты тереңдете талдап жауап береді, кесте, суреттер арқылы көрсетуге де болады.

  • 4- кезең. Шығармашылық тапсырма. Ұсынылған тақырыпты тереңдете талдап жауап береді, кесте, суреттер арқылы көрсетуге де болады.
  • 1-топқа тапсырма.
  • 1.Кесірткенің қанайналым жүйесіндегі бақамен ұқсастығын және олардың ерекшелігін жазып, сызбанұсқасын сызып көрсетіңіз.
  • 2. Құстар мен сүтқоректілер неліктен жылықанды жануарлар тобына жатады?

2- топқа тапсырма

  • 2- топқа тапсырма
  • Құстар мен жорғалаушылардың қанайналым жүйесіндегі ұқсастығы мен ерекшелігін жазып, сызбанұсқасын жазып көрсетіңіз.
  • Қосмекенділер мен жорғалаушылар неліктен салқынқанды жануарлар тобына жатады?
  • 5-кезең. Шығармашылық тапсырмаларын өмірде пайдалану, мысалдармен нақты көрсетеді.
  • 1-топқа
  • Ағзада жасанды иммунитет қалыптастыратын шаралар.
  • 2-топқа
  • Ағзаның түрлі ауруларды қабылдамайтын қандай қасиеттері бар және ол немен байланысты.
  • 6- кезең. Саралау – бағалау.
  • 6- кезең. Саралау – бағалау.
  • Оқушыларды бағалау интерактивті тақтада
  • Әр деңгейлі тапсырмаларға байланысты бағалау критерилері бойынша бағаланады
  • Топтық жұмыстар бойынша - 10 сұрақ
  • 1- 5 -«3»
  • 6- 8 -«4»
  • 9-10 -«5»
  • 2.Тест бойынша - 7 сұрақ
  • 4 -«3»
  • 5 -«4»
  • 7 -«5»
  • 1.Топтық жұмыстар бойынша
  • 2.Тест бойынша - 7 сұрақ
  • 3 Шығармашылық жұмыстар


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет