«ЖАРКЕНТ КӨПСАЛАЛЫ КОЛЛЕДЖІ» ШЖҚ МКК
Сабақ жоспары № 45
КСРО ыдырауы қарсаңындағы және тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстандағы ұлттық саясат.
_____________________________________________________________________________________________
Сабақтың тақырыбы
Модуль: Жалпы білім беретін пәндер 04 / Қазақстан тарихы
Оқытушы: Қабылбекова Л.Ш.
20__ ____жылғы "________" ____________
1.Жалпы мәліметтер
Курс 1 топтар:
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Мақсаты:
А.КСРО-ның ыдырауы және Қазақстанның тәуелсіздік алуы туралы талдайды.
В.Қазақстанның тәуелсіздік алу кезіндегі саяси оқиғаларды сипаттайды.
Міндеттері:
- КСРО-ның ыдырауы және Қазақстанның тәуелсіздік алуы туралы түсіндіру
-Қазақстанның тәуелсіздік алуының маңызын түсініп, бағалайды
3.Бағалау критерийі:
А.КСРО-ның ыдырауы және Қазақстанның тәуелсіздік алуы туралы біледі.
В.Қазақстанның тәуелсіздік алу кезіндегі саяси оқиғаларды сипаттай алады.
С.Қазақстанның тәуелсіздік алуының маңызын түсініп, бағалай алады
4. Қажетті ресурстар: презентация, жұмыс дәптері. Презентация
5. Сабақтың барысы
Сабақтың басы
6 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі. Амандасады, түгендейді.
сабаққа қажетті ресурстарды алғызып, сынып тазалығына көңіл аудару;
Үйге берілген тапсырманы тексеру
Миграциялық саясаттың әсерін анықтау
Сабақ тақырыбымен бірге омақсаты таныстырылып, бағалау критерийлері нақтыланады.
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 минут
10 мин
|
Тапсырма (Білу, Түсіну)
Мәтінмен жұмыс. Сұрақтарға жауап береді.
-КСРО неге ыдырады?
-Республикалар, ең алдымен РСФСР және орталық арасындағы негізгі айырмашылықтар қандай болды?
- Одақ шартын жасасуға не кедергі болды?
-Неліктен ГКЧП сәтсіз болды?
Дескрипторы: Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
Кері байланыс
Тапсырма (Талдау)
Зерттеу және талдау. Топтық жұмыс.
1. XX ғ. 20-30 жылдарындағы қоныстандыру саясаты мен депортация
2. ХХ ғ. 40-60 жылдарындағы миграциялық процестер
3. ХХ ғ. 60-90 жылдарындағы этникалық өзгерістер.
Дескрипторлар:
Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды.
Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси)
Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы.
Білім алушылар топта дескрипторлар бойынша тапсырма орындап, постер толтырып тақтаға шығып толтырады.
Кері байланыс
3-тапсырма (Жинақтау)
Зерттеу және талдау
Оқушылар топта мәтінмен танысып, Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы этномәдени өзгерістерді зерттеп, зерттеу нәтижесін РАФТ әдісін пайдалана отырып көрсетеді.
Роль
Аудитория
Форма
Тақырып.
Дескрипторлар:
Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды.
Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды.
Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады.
Кері байланыс
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Қорытынды
Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтау.
|
Рефлексия:
4 мин
Бағалау
|
Кері байланыс (өзін-өзі бағалау)
- нені білдім, нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Үй тапсырмасы
1 мин
|
Үй тапсырмасы: Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасын анықтау
|
Директордың ОЖЖ орынбасары: Э.Н.Чынахунова
Оқытушы: Л.Ш.Қабылбекова
Достарыңызбен бөлісу: |