Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы Баянды ауылы



Дата08.09.2017
өлшемі214,28 Kb.
#31227
Маңғыстау облысы

Мұнайлы ауданы

Баянды ауылы

Тақырыбы: С.Бегалиннің «Бала Шоқан»



әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі

(«Жаңаша оқыту - ізденіс көзі» ашық сабақ)



Өткізетін мұғалім: Пиржанова Жадыра Нажимовна

Өткізілетін мектебі: «№3 жалпы білім беру орта мектебі» КММ-сі

Өтетін күні: 23.02.2016ж.

Мұнайлы -2016ж.

Сабақтың тақырыбы:

С. Бегалиннің «Бала Шоқан» әңгімесіндегі кейіпкерлер бейнесі

Мақсаты:

Әңгіменің мазмұнын меңгере отырып, тақырыбы мен идеясын ашу, кейіпкерлерін талдау, жоспар құру. Оқушыларды ізденуге жетелеу,

көркем әдебиетке қызығушылығын ояту, біліп-үйренуде бір-біріне көмектесуге дағдыландыру, шапшаңдыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Әңгіменің мазмұнын меңгереді, тақырыбы мен идеясын ашады, кейіпкерлерінің іс-әрекетіне баға береді, жоспар құрады, топ ішіндегі белсенділігі артады.

Сабақтың әдісі

Блум таксономиясы бойынша ҮӘЖ технологиясы, СТО әдіс-тәсілдері.

Сабақтың типі

Дәстүрлі емес

Сабақтың түрі

Бекіту сабағы

Көрнекілігі

Бағалау парақшалары, стикерлер (түрлі түсті), тапсырма орындайтын қағаздар, слайд, ноутбук



I кезең

Ұйымдастыру кезеңі.

4-ке дейін саналу арқылы топқа бөлініп, топ басшысын сайлау.

1-топ: Шоқан, 2-топ: Мысық, 3-топ: Жақып, 4-топ: Шыңғыс тобы.


«Көпір» тапсырмалары»

(Жаңа тақырыпқа қажет болатын өткен материалдардың қайталау тапсырмаларын үйден орындап кел)



Топтастыру


Заңгер

Географ


II кезең.

Жаңа сабақты өз бетіңмен меңгеріп көр.

(Төмендегі жетелеуші тапсырмалар арқылы.)

Топтық жұмыс.а) Оқушылар өздері толтырады төмендегі «Білу», «Түсіну», «Талдау» «Жинақтау» тапсырмаларын (10 минут);

ә) Жауаптарын мұғаліммен бірге талдайды (10 минут).)

б) Төмендегі «Қолдану» және «Баға беру» бекіту тапсырмалары орындалады (5 минут)




Теориясы:

« Білу»

( Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)




Бос орынға қажетті сөздерді айтыңдар.

1-топ: 1.С. Бегалин кім? Жазушы, балалар әдебиетінің негізін салушы, ауыз әдебиетін зерттеуші. 2.Осы әңгімені жазбастан бұрын алдына қандай мақсат қойды?

3.Шығармадағы кейіпкерлерді атаңдаршы? Шыңғыс, Шоқанның анасы, Мысық, Жақып, Сыдық, Шоқан, Кәмила



2-топ: 1.Бас кейіпкерлері кімдер деп ойлайсыңдар? Шоқан, Мысық, Жақып
2. Шоқан Мысықпен қай жерде кездесті? Күзекте
3. Мысықтың негізгі ермегі не?  Саз балшықтан мүсін жасау.

3-топ: 1. Мысық ненің мүсіндерін жасады? Түйе, сиыр, қой, қаршыға, пәуеске.
2. Мысық жасаған мүсіндерді Шоқан қалай бағалады? Оған қызығып, жоғары бағалады. 3.Шоқан Мысықты қайда ертіп апарды? Өзінің үйіне апарды.
4-топ: 1. Шоқан Мысыққа өзінің қандай киімдерін берді? Қоңыр шапан, жеңіл етік, бір көйлектік шыт.

2.Сыдық, Кәмила деген кімдер? Жұмыскер әйел, Шыңғыстың атқосшысы.


3.Шоқан Мысықты ертіп келгенде оған анасының көзқарасы, інісі Жақыптың әрекеті қандай болды? Мысықты жаратпады.

Теориясы:

« Түсіну»

( Неліктен? Себебі? Не үшін? Неге?)




Себебін анықта.

1.С. Бегалинді неге балалар жазушысы дейді. Өйткені балаларға арнап көп шығарма жазған, балалар әдебиетінің негізін салушы.

2.Мысық Шоқанның келгеніне неге қуандыМейірімді, қамқор болғандықтан онымен ойнағысы келді,


Теориясы:

«Талдау»

( салыстыр, ерекшелігі неде? т.б және ең бастысын бөліп шығар)




Кестені толтыра отырып, Шоқан мен інісі Жақыпты салыстыр

Шоқан

Ортақ

Жақып

1.Мысықты үйіне әкеліп тамақ береді. 2.Киім береді.

3.Інісінің әділетсіз әркеттеріне тоқсау салады.

4.Мысықтың өнеріне қызығады

5.Қайырымды

6.Әділ

7.Уәдеге берік

8.Өнерді құрметтейді.

9.Ағалы-інілі

10.Бала

1.Ағалы-інілі

2.Бала

3.Бір үйдің баласы

4.Төре тұқымынан

1.Үйіне келген балаға сотқар мінезін көрсетеді

2.Тентек, сотқар

3.Қызғаншақ

4.Ерке

5.Ағалы-інілі

6.Бала





Теориясы:

«Жинақтау»

( Схема құру - толтыру, анықтама беру)




Әңгімедегі Шоқан бейнесіне талдау. Топтастыру.

Бала Шоқан

ақылдылық, қамқорлық, мейірімділік, уәдеге беріктік,
білімділік, шеберлік, зеректік, мырзалық, жанашырлық, қайырымдылық, жылылық, аяушылық, шынайы достық, өнерді бағалаушылық;



Практикасы :

« Қолдану»

( қарапайым тапсырмалар)





Әңгімеге жоспар құр.

1.Әңгіменің басталуы. Сары бала қуанышы.

2.  Дамуы. Мысықтың  жасаған ойыншықтары.

3.  Байланысуы. Бала Шоқанның үйіне ертіп әкелуі.

4.  Шиеленісуі. Ерке, тентек Жақыптың мінезі.

5. Шарықтау шегі. Мысықтың  Шоқанды мазасыздана күтуі.

6.  Шешімі. Шоқанның қайырымдылығы.


Практикасы:

«Баға беру»

( Сен қалай ойлайсың? Не істер едің?)



1.Шоқанның бойындағы қасиетті әкесі мен анасы қалай бағалады?

2.Шоқан қандай қасиетімен сендерге ұнады? Өздеріңде сондай қасиеттер бар ма?



Шоқан сияқты бола аламыз ба? Ол үшін не істеу керек?



III кезең

Деңгейлік тапсырмаларды орындап, балл жинаңдар.

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындату арқылы балл жинату, яғни, оқушының құзіреттілік деңгейін анықтап, бағалау (Сабақтың соңына дейін қалған 15 минутта орындайды + үйде аяқтап келеді).

Бағалау парақшасын тарату




I деңгей. ( 5 балл )

Теориясы :

« Білу»

( Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)





1-топ:1.Шығарманың тақырыбы не?

2.Шығарманың идеясы?



2-топ:1.Мысық неден қорқып неден жылап жіберді? Қаршығадан қорықты.
2.Мысықтың басына келген ой? Мені құсқа жегізгелі жатыр деп түсінеді.
3-топ:1.Шоқан Мысыққа не бергізді? Бауырсақ пен қымыз
2. Мысықты үйіне шығарып салып тұрып Шоқан не айтты? Ертең мен барамын, маған жақсылап түйе жасап қой,- деді
4-топ:1.Мысықтың жауабы. Мен құс істеймін.
2.Шоқан Мысыққа берген уәдесінде тұрды ма? Уәде етпеу керек, уәде еттің орында.

Практикасы:

« Қолдану»

(II кезеңдегі қолдану үлгісі бойынша)




Концептуалдық кесте.

1-топ.

Әңгіме
кейіпкері

Адамгершілік қасиеті

Іс-әрекеті



Өз бағаң

себебі



Шоқан













2-топ.

Әңгіме
кейіпкері

Адамгершілік қасиеті

Іс-әрекеті



Өз бағаң

себебі



Жақып













3-топ

Әңгіме
кейіпкері

Адамгершілік қасиеті

Іс-әрекеті



Өз бағаң

себебі



Мысық













4-топ

Әңгіме
кейіпкері

Адамгершілік қасиеті

Іс-әрекеті



Өз бағаң

себебі



Әкесі Шыңғыс

















II деңгей. ( 5балл + 4 балл = 9балл)Топ басшылары бағалау

Теориясы:

« Түсіну»

( Неліктен, Себебі? Не үщін? Неге?)




1.Шығармадағы жағымсыз кейіпкерлерді кім деп таптыңдар ? Не себепті жағымсыз кейіпкерлер деп ойлайсыңдар ?

2.Шоқанның бұл күнгі ертіп келуінде қандай себеп бар еді? 



Теориясы:

«Талдау»

( салыстыру ерекшелігі неде?)





Венн диаграммасы. «Ақын қонақтардағы» бала Абай мен «Бала Шоқандағы» Шоқанды салыстыру.

Бала Абай

Ортақ

Бала Шоқан













Практикасы:

« Қолдану»

( өзгертілген жағдай)



Семантикалық карта

Кейіпкерлер. Шығармадан үзінді



Шыңғыс

Шоқан

Жақып

Мысық

Анасы

Теңеу

Эпитет

Сыдық

1. Сен істей ғой, шебер болсаң!

























2. Ә, жарайды, бара ғой, екі айтпаған жақсы.

























3. Кездемеден көйлектік шыт жыртып берші

























4. Құйрығын қара, тап иттің құйрығы

























5. Бауырсақ бересің бе, қант бересің бе?

























6. Жолбарыстай, балалардай

























7. Кесек денелі

























8.-Өй, кет былай, жолдан!




























III деңгей. ( 5 балл + 4 балл + 3 балл = 12 балл)Топ басшылары бағалау


Теориясы:

« Жинақтау»

(Қорытынды шығар, анықтама бер. Мазмұнды жүйеле, кесте, сызба, ребус т.б түрінде )




Сөзжұмбақты шеш.

 

 

 

Б

а

у

ы

р

с

а

қ

А

й

ғ

а

н

ы

м

 

 







а

қ

ы

л

д

ы

л

ы

қ










 

Қ

а

р

ш

ы

ғ

а




 

 

 

 

 

 

 

 

 




б

а

л

Ш

ы

қ

т

а

н




 

 

с

о

т

қ

а

р

 

 

б

а

й

қ

а

ғ

ы

ш

т

ы

қ

а

р

л

а

н

 

 

 

 

 

 

 

ж

а

н

а

ш

ы

р

л

ы

қ

1.Шоқан Мысықты үйіне ертіп барғанда не берді?

2.Шыңғыстың анасының аты.

3.Шоқанға тән қасиет.

4.Мысық Шоқанның үйінде неден қорықты?

5.Мысық мүсінді неден жасады?

6.Жақып қандай бала?

7.Мысықтың ерекше қасиеті.

8.Мысық Шоқанның үйінен не көрді?

9.Шоқанның жақсы қасиеті.



Практикасы:

« Баға беру»

( сен қалай ойлайсың? Не істер едің?)




1.Шоқанның бала кезіндегі көргендері мен үйренгендерінің болашақ өмірінде пайдасы болды ма?
2.Болашақта кім болуды армандайсыңдар?
- Бүгінгі сабақтан алған әсеріңіз.
Айтыңдаршы балалар, осы кейіпкерлердің  мінезіндегі  қасиеттер  барлық  адамдарда  да болады ма? Қалай ойлайсыңдар? (…...........)

Оқушыларды бағалау

Әр топ басшысы қойған бағаларын талдайды.

Үй жұмысы

Келесі тақырыпты оқып келу.



Критериалды бағалау. 5-сынып. Әдебиет


Оқушының аты-жөні:

Кім? не?

қашан?


қайда?

не істеді?



Концеп-туалдық кесте

Неліктен? Себебі? Не үшін? Неге?

Венн диа-граммасы.

Семантикалық карта



Сөз-жұмбақ

Сен қалай ойлай-сың?

Қорытын-ды баға




5 ұпай -«3»

4 ұпай - «4»

3 ұпай – «5»































































































Критериалды бағалау. 5-сынып. Әдебиет

Оқушының аты-жөні:

Кім? не?

қашан?


қайда?

не істеді?



Концеп-туалдық кесте

Неліктен? Себебі? Не үшін? Неге?

Венн диа-граммасы.

Семантика-лық карта



Сөз-жұмбақ

Сен қалай ойлай-сың?

Қорытын-ды баға




5 ұпай -«3»

4 ұпай - «4»

3 ұпай – «5»































































































Критериалды бағалау. 5-сынып. Әдебиет

Оқушының аты-жөні:

Кім? не?

қашан?


қайда?

не істеді?



Концеп-туалдық кесте

Неліктен? Себебі? Не үшін? Неге?

Венн диа-граммасы.

Семантикалық карта



Сөз-жұмбақ

Сен қалай ойлай-сың?

Қорытын-ды баға




5 ұпай -«3»

4 ұпай - «4»

3 ұпай – «5»






























































































Критериалды бағалау. 5-сынып. Әдебиет

Оқушының аты-жөні:

Кім? не?

қашан?


қайда?

не істеді?



Концеп-туалдық кесте

Неліктен? Себебі? Не үшін? Неге?

Венн диа-граммасы.

Семантикалық карта



Сөз-жұмбақ

Сен қалай ойлай-сың?

Қорытын-ды баға




5 ұпай -«3»

4 ұпай - «4»

3 ұпай – «5»































































































Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет