Мажикова Салтанат Сансызбаевна бастауыш сынып мұғалімі Көкшетау қаласы №2 Красный яр орта мектебі Мәтін және оның түрлері



Дата25.01.2017
өлшемі73,41 Kb.
#7992
Мажикова Салтанат Сансызбаевна

бастауыш сынып мұғалімі

Көкшетау қаласы №2 Красный яр орта мектебі
Мәтін және оның түрлері


Мақсаты

Мәтін түрлерін түсіну. Мәтін түрлерін ажырата білуге дағдылану

Күтілетін нәтиже

  • Мәтін түрлерін ажырата біледі.

  • Мәтін түрлеріне сәйкес мәтіндер құрастыра алады.

Әдіс-тәсілдер:

АКТ-ны пайдалану, «Серпілген сауал» әдісі, сұрақ-жауап, іздену, топтық жұмыс, диалог, жұппен, жеке жұмыс.

Кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

(5 мин)

2 мин


Миға шабуыл

2мин

Қызығушылық

ты ояту
10 мин

Негізгі бөлім

5 мин


5 мин


1.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында оқушылармен психалогиялық ахуал жүргізу
1.Мұғалім оқушылармен бірге шеңберге тұрып,

Соғылды коңырау,

Шақырып сабаққа.

Көп білгім келеді,

Бүгінгі сабақта.

Бүгінгі сабаққа өзіңе және қасымыздағы досымызға тілекті іштей білдірейік.

Топқа бөліну

«Түстер » қызыл, сары ,жасыл.



Топ басшысын анықтау

Топ басшысын орындығына стикер жапсыру.



2. Бағалау жүйесімен таныстыру
Үй тапсырмасын «Серпілген сауал» әдісі бойынша тексеру

1топ- 2 топқа сұрақ қояды

2-топ- 3 топқа

3 топ-1 топқа

Сыныбымыз тап –таза,

Бор да дайын тақтада.

Денемізді жинақтап,

Отырайық партаға.

Дәптерді ашып бүгінгі,

Күн мен айды жазайық.




Топпен жұмыс:

Мозайка құрастыру «Қоян»

1топ- Қоян туралы не білесіңдер?

2топ- Қоян қандай аң?

3топ- Қоян неліктен қорқақ?


Кестемен жұмыс:


Қоян

Қоян

Қоян

қорқақ


Не істеді?

Қандай?

Неліктен?


Проблемалық сұрақ:

Қалай ойлайсыңдар?

Бүгінгі атқарған жұмыстарың қандай? Атқарған жұмыс жайлы не айта аласыңдар?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Мәтіннің түрлері. Оқушыларға ереже шығарту ,сұрақтарын анықтайды.

Әңгімелеу мәтіні. Ол сөйлемдегі іс-қимылды білдіреді. Сұрағы: Не істеді?

 Сипаттау мәтіні.. Ол сөйлемдегі заттың сынын білдіреді. Сұрағы: Қандай?



Оқиға, құбылыстардың себебін дәлелдейтін мәтін пайымдау мәтіні деп аталады. Сөйлемдер себебін ашып көрсетеді. Сұрағы: Неліктен?

 

-

Балалар шеңбер болып тұрады



Іштей тілек білдіреді

3 топқа бөлінеді

Оқушылар сұрақтарға толық жауап беріп отырады.

Қоян бейнесі шығады

І-топ:Қоян туралы әңгімелейді.

ІІ-топ Қоянды сипаттайды

ІІІ-топ Пайымдайды

Кестені толтырады.

Оқушылардың ойларын білу

Бағдар


шам әдісі

Бағдар


шам әдісі

Ауызша мадақ тау


Топ ара бағалау

Оқушылар


дың заттары

доп



Сергіту сәті

(2 мин)

Сергіту сәті ұсынылады

Музыка ырғағымен билейді





Жұппен жұмыс

5 мин

144-жаттығу


Пайымдау мәтінін оқушылар дәптерге көшіріп жазады


Өзара бағалайды.

Оқулық



Жинақтау

(6 мин)

Сәйкестендіру тесті

Әңгімелеу қандай?

Сипаттау неліктен?

Пайымдау не істеді?




Дұрыс жауапты сәйкестендіреді



Өзара тексеру




Ой толғаныс

(2 мин)

Мозайқа құру .

Сурет


Оқушылар мозайка құрады.Сурет бойынша мәтін құрады. Мәтіннің қай түріне жататының айтады.







Бағалау

Бүгін алған біліміңмен кіммен бөлісесің.




Cумативті баға




Үй жұмысы

(2 мин)

146-жаттығу

Күнделікке жазып алу







Рефлексия

(2 мин)

Сабақта не ұнады?

Сабақтағы көңіл күйің қандай?












Сабақты талдау

Не сәтті өтті





Не сәтсіз өтті





Нені дамыта аласыз?

Нені өзгерткіңіз

келеді?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет