Мектеп: Абай атындағы №31 жалпы орта мектебі



Дата23.11.2022
өлшемі287,89 Kb.
#159494
Байланысты:
5 сынып әдебиет


Мектеп:

Абай атындағы №31 жалпы орта мектебі

Бөлім:

« Таза, мінсіз асыл сөз»

Күні:

22.09.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Оспанова А

Пәні:

қазақ әдебиеті

Сынып: 5 «Ж»

Қатысқандар саны:25 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Керқұла атты Кендебай» ертегісіндегі автор бейнесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.2.1.Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.



Сабақтың мақсаты

«Керқұла атты Кендебай» ертегісіндегі автор бейнесін анықтау;
ертегідегі автор бейнесін талдау арқылы халықтың арман-тілегін тану,ертегідегі автор бейнесін талдау арқылы халықтың арман-тілегін тану, ертегіні құндылығы тұрғысынан талдау.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
7-8 мин



І. Ұйымдастыру кезеңі.
Қызығушылықты ояту.


Ертегіге сай тақырыпты белгілеңіз.
А. Ердің атын ел шығарады.
В. Көз – қорқақ, қол - батыр.
С. Батыр туса, ел ырысы.
Д. Еңбек ерлікке жеткізер.
Жетекші сұрақтар қойылады:
- Ертегілер қалай пайда болған туындылар ?
- «Керқұла атты Кендебай» ертегісінде осындай мәселені көтерудегі халықтың мақсаты не?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын айқындайды.



ҚБ «Жүрек»

5-сынып қазақ әдебиеті



Сабақтың ортасы
20мин

5 мин




Мағынаны тану. Топтық жұмыс
Тақырып: «Керқұла атты Кендебай» ертегісіндегі халық бейнесі.
І топ. Постер дайындау
ІІ топ. Рөлдік ойын көрсету
ІІІ топ. Класстер
Дескриптор:__«Керқұла_атты_Кендебай»_ертегісіндегі_халық_бейнесін_әр_топ_өз_тапсырмасы_бойынша_ойын_қорғайды.____2-тапсырма.'>Дескриптор:

  • «Керқұла атты Кендебай» ертегісіндегі халық бейнесін әр топ өз тапсырмасы бойынша ойын қорғайды.



2-тапсырма. Шығарма авторының бейнесін анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы орындаңдар.
Өзіңізді автормын деп елестетіңіз. Ертегі бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына сөйлемдерден басталуы тиіс:
Мен автор ретінде, әңгімені бұлай бастау себебім....
Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім...
Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтауым....


Дескриптор:

  • Ертегідегі халық бейнесін анықтайды;

  • Өз көзқарасын дәлелді жеткізеді.



Тапсырма. Топтық жұмыс.
«Диалог-ертегі» құрастыру ойынын өткізіңдер. Ойынның шарты:
Ойынды бастаушы оқушы ойдан шығарып, кез келген бір ертегіні бастайды. Қалған оқушылар басталған ертегіні бір-бір сөйлемнен ары қарай жалғастырады. Ең соңғы оқушы ертегіні ұтқыр шешіммен аяқтауы
тиіс. Ертегінің дәстүрлі бастамасы, дамуы, аяқталуы болуы керек
Үздік жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.

Оқушылар «Керқұла атты Кендебай» ертегісіндегі халық бейнесін әр топ өз тапсырмасы бойынша ойын қорғайды.

Шығарма авторының бейнесін анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы орындаңдар.


«Диалог-ертегі» құрастыру ойынын өткізіңдер.





ҚБ «Жүрек»


ҚБ



ҚБ




«Керқұла атты Кендебай» ертегісі



Сабақтың соңы
10 мин



Рефлексия.







Үй жұмысы

Ертегі құрастыру.





Тексерілді:

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет