|
Мектеп:№26 Жамбыл атындағы мектеп-гимназия
|
|
Тақырыбы:
|
Микроорганизмдер морфологиясы
|
|
Күні:
|
Мұғалім: Кайкенова Г.Ж
|
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты:
|
Оқушыларға адам өміріндегі микроорганизмдердің маңызын, микроорганизмдердің құрылысы мен ерекшелігін түсіндіру
Селекциядағы және оның микробиологиялық өнеркәсіп үшін маңызын ұғыну,дәрі дәрмек өндірісіндегі маңызын түсіну, білік дағдыларын қалыптастыруға бағыт беру .
|
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар: Микробиология туралы біледі,тақырыпты түсінеді
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:Микроорганизмдер құрылысына сипаттама береді
|
|
Кейбір оқушылар: микроорганизмдер даму жолдарына түсініктеме береді
|
|
Тілдік мақсат
|
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Микробиологогия, биология, вирусология, микроорганизмдер, прокариоттар, эукариоттар селекция
|
|
|
|
Талқылауға арналған тармақтар:
1.Микробиология дегеніміз не?
2. Микробиологияның мақсаты мен міндеті қандай?
3. Микробиологияны нені зерттейді?
4микроорганизмдердің құрылысы?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Алдыңғы оқу
|
Микробиологияның дамуы
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
(45
Сабақтың басталуы
13минут) Минут
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелер жазыңыз)
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі
1.Сергіту сәті (видео ролик)
а) сәлемдесу;
ә) оқушыларды түгелдеу;
б) сынып тазалығына көңіл бөлу;
2. Оқушыларды топқа бөлу
1 топ:Микроорганизмдер
2 топ: Биология
3 топ: Микробиология
ІІ. Тапсырмамен таныстыру,тақырып бойынша талдау
Жигсо2
|
Оқушының іс-әрекеті
Жаттығу жасайды
Топқа бөлінеді
Тапсырманы жеке, топпен орындайды
|
|
|
Білу
Түсіну
Қолдану
|
-Мәтінді конструкциялау
Микроорганизмдердің басым көпшілігі – бактериялар. Сонымен қатар микробиология төменгі сатыдағы саңырауқұлақтарды, ашытқы саңырауқұлақтарын, ұсақ балдырларды, қарапайым организмдерді, вирустарды зерттейді.Өйткені бұл организмдердің сыртқы пішіні, құрылысы өте ұқсас, әрі сол ортаға тигізетін биохимиялық әсері жағынан да бірлестікте болады. Микробиология ғылымының жетістіктері қазіргі кезде ауыл шаруашылық дақылдарының өнімділігін арттыруда, түрлі өсімдіктер мен жануарлар зиянкестеріне қарсы күресте, шырынды азық – сүрлемді даярлауда кеңінен қолданылады. Микроорганизмдерді барлық судан кездестіреміз. Әсіресе олардың басым көпшілігі судың түбіндегі қорыста қоректік заттардың молырақ жерінде тіршілік етеді. Ал өзіміз тыныс алатын ауада да олар жеткілікті. Көбінесе олар ауасы нашар, әсіресе халқы тығыз, өнеркәсіптер жиі орналасқаМикроорганиамдөрді адамзат ерте заманнан бері нан пісіруде, сүт өнімдерін дайындауда, шарап ашытуда және т.б. мақсаттарда қолданып келеді. қазақ халқының ұлттық тағамдары - қымыз бен шұбатты ашыту және ірімшік пен қүртты қайнатып-өзірлөу микроорганизмдердің қызметіне тікелей байланысты.Сонымен қатар микроорганизмдерден адамның денсаулығы үшін қажетті дәрі-дәрмектер алынады. Көптеген ауруларды емдеуде қолданылатын антибиотиктер - бактериялар мен саңырауқұлақтардың өнімдері болып табылады. Мысалы, пенициллин зең саңырауқұлағынан, стрептомицин мен биомицин актиномицөттөрдөн алынады.
|
Кестені толтырады, топта талдайды
|
Формативті бағалау
Критериалды бағалау
|
Видео
Слайд
|
Сабақтың ортасы
Талдау
15 минут
|
Постермен жұмыс
1. Микробиология пәні нені зерттейді?
2. Микробиология пәніне үлес қосқан ғалымдарды атаңыз?
3. Микробиология пәнінің мақсаттары мен міндеттері қандай?
4. Микробиология пәнінің ауылшаруашылығындағы маңызы қандай?
|
Постерді қорғайды,
тақырып бойынша шығармашылықпен айналысады, талдайды,
|
Формативті бағалау
|
ИКТ
|
Сергіту сәті
2 минут
|
Ойын түрінде
|
Жаттығуды
орындайды
|
От шашу
|
видео материалдар
|
Сабақтың аяқталуы
Жинақтау
Бағалау
15 минут
|
Тест
/оқулықпен жұмыс/
«Кім жылдам?» сұрақ – жауап
|
Оқушылар алған білімдерін жинақтайды,
Сабақты бекіту үшін топтра бір-біріне
сұрақтар қояды
|
Топ басшының бағалауы
Жинақ баға
|
|
Кері байланыс
|
Стикерге бүгінгі сабақ туралы пікірлерін жазады
|
Кейінгі тапсырмалар
|
Микробиологияның даму жолдары
|
Достарыңызбен бөлісу: |