Автор: Атай Нұрсейіт Айтқалиұлы
Пән: Дүниежүзі тарихы
Сынып: 8-сынып
Бөлім: XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Тақырып: Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды?
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу):
7.2.3.1 - Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау; 7.3.1.3 - тарихи оқиғаны түсіндіру үшін «басыбайлы құқық», «декабристер», «халықшылдар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолдану
Сабақтың мақсаты:
ІІ Александрді «халық еркінің» өлтіру себептерін анықтау.
Тілдік мақсаттар:
Тілдік құзіретті дамыту: Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау. Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс. Жазылым: жазба жұмыстарын орындау. Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде. Пәнге тән лексика мен терминология: Басыбайлы шаруалар Отаршылдық империя, буржуазия, пролетариат, декабристер, жеке террор, халықшылдық Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Біз ... жайлы пайымдауды ... атты тақырыпша астында қоюды ұйғардық. Түсіндіретін болсақ, ... Менің ойымша, ... реформалардың артықшылығы/кемшілігі болып табылады, себебі, ... Жалпы, менің ойымша, реформалар ... салдары болды.
Күтілетін нәтиже:
Оқушыларға сабақты тусіндіру
Бағалау критерийлері:
ІІ Александрдің өлімін түсіндіруде «басыбайлы құқық», «желтоқсаншылар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолданады.
Құндылықтарды дарыту:
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту
АКТ-ны қолдану дағдылары:
Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады.
Пәнаралық байланыс:
География (Ресей)
Бастапқы білім:
Оқушылар 8 сыныпта өткен Ресей жайлы қысқаша ақпаратты біледі.
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
(0-5 мин)
1. Сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. БЫМ/Б Оқушыларды II Александр туралы бірінші сабақта алынған мәліметтерді пайдалана отырып, цитатаны талқылауға шақырыңыз: «Олар маған неліктен қарсы, бұл бақытсыздықтар? «Неліктен мені жабайы аңға ұшыратады?» Оқушыларға II Александрді өлтіру себептерін зерттеу жалғастыратындығын түсіндіріңіз. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.
Оқу құралдары Презентация
Сабақтың ортасы
(5-30 мин)
Б Халықшылдыққа қатысты фактілерді оқушыларға еске түсіріңіз: Ресейдегі революциялық қозғалыстың екінші кезеңінде құрылған ұйымдардың атауы; өз идеяларын насихаттау әдістері туралы және билікпен күрес әдістері жайлы. Оқушылармен «жеке террор» ұғымын талқылаңыз. Осы тұжырымдаманың түсінігін бағалау мүмкіндігін қамтамасыз етіңіз. Б Сабақтың басында талқыланған цитатаға қайта оралыңыз. Оқушылар ІІ Александр өлтірудің себептерін анықтау үшін ІІ Александрді өлімге әкелген іс-әрекеттерді анықтау керек. Реформалардың әсерін анықтау үшін II Александр билігі туралы ақпарат беріңіз (Қосымша 1). Реформалардың оң және теріс әсерін анықтаңыз (Қосымша 2). Дескриптор: - кем дегенде бес реформаны анықтайды; - кем дегенде төрт салдарын анықтайды. Б жұмыс нәтижелерін талқылап, топтарға қорғауға мүмкіндік беріңіз, ал басқа оқушылар жауаптарды толықтырады. Талқылауға арналған сұрақтар: - Неліктен осы реформалар «ұлы» деп аталды? - Патша реформалары қаншалықты либералды болды? - Осы реформаларды халық қолдады ма? - Неліктен халықшылдар реформаға қарсы шықты? Ж жұптарға төменде берілген тапсырмалардың біреуін таңдауды сұраңыз: 1. «Халық еркінің» II Александрді өлтіру туралы шешім қабылдаған себептер туралы қорытынды; 2. «Халық еркі» ұйымы террорлық әдістерді қолдану қаншалықты әділетті? Оқушылардың пікірін тыңдаңыз.
қосымша тапсырмалар
Сабақтың соңы
(30-35 мин)
Сөйлемдерді жалғастырыңыз: • Бүгін мен ... • ... қиын болды • Мен түсіндім ... • Мен қалаймын ...
презентация
Рефлексия
(35-40 мин)
Рефлексия Ж Оқушылардың оқу мақсаттарына және бағалау критерийлеріне, сабақ мақсаттарына назар аудартыңыз. Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарына жету деңгейін бағалауға шақырыңыз.