Өткелбай Айзат Әбдиқызы



бет1/5
Дата21.01.2020
өлшемі0,74 Mb.
#56264
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Байланысты:
7-Өткелбай-Айзат-Әбдиқызыdocx.doc1

Өткелбай Айзат Әбдиқызы,

Қызылорда облысы,

Қармақшы ауданы,

Ақай ауылы

№279 орта мектебінің жоғары санатты

бастауыш сынып мұғалімі.


Табиғатқа саяхат. Ә дыбысы мен әрпі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу,түсініп оқу қолдану)

1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру(мұғалім көмегімен)

1.3.8.1 жазу жолын,жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу






Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Барлық оқушылар Ә дыбысы мен әрпін таниды,сөздерді оқып,дыбыстық талдау жасайды.



Көптеген оқушылар:

Әріпті дыбыспен сәйкестендіре алады. Тыңдау арқылы мәтінді баяндайды.



Кейбір оқушылар:

Дыбыстық талдау жасай алады.Сурет атаулары бойынша сөйлем құрайды , берілген сөздерді үш тілде айта алады.






Бағалау критерийлері

Әріп пен дыбысты ажыратып,сәйкестендіріп оқиды.

Сөздердің мағынасын ажыратады,хормен,тізбектей,жекелей оқиды.

Сызба және сөздерден мәтін құрастырады.

Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады.






Тілдік мақсаттар

Оқушылар

Дыбыс пен әріп айырмашылықтарын атайды.



Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Желтоқсан-декабрь,қаңтар-январь,ақпан-февраль,табиғат-природа,шана-сани.






Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды ынтымақтастыққа,зерттеушілік,өзбетінше іздену,ашықтық,жауапкершілік,өзара түсіністікке,ұжымда,жұпта,жеке және топта бірлесе жұмыс жасауға үйрету.




Әдістер

Сұрақ-жауап,ұжымдық жұмыс,топтық жұмыс,жұптық жұмыс, жеке жұмыс.




Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек,орыс тілі,дүниетану,математика




АКТ қолдану

Бейнетаспа,слайд,электронды оқулық




Ресурстар

Топқа бөлуге арналған парақшалар,интерактивті тақта,жұмыс дәптері,қалам ментүрлі-түсті қарындаш,стикер,кері байланыс парағы




Бастапқы білім

Табиғатқа саяхат.З, з дыбысы мен әрпі




Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері -40 мин.




Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар




Сабақтың

басы- 6 мин



1 мин

2 мин.


1мин

2мин



(МК.Ұ). Ұйымдастыру кезеңі

Ширату «Табиғат мінезі » әдісі

Тапсырма: Табиғат құбылыстарын ажырату.

Шарты: Оқушылар ортада шеңбер құрып тұрады.Мұғалім атаған табиғат құбылыстарын (жел соқты-желдің дауысын салады,күн бұлттады,- қабақ түйеді,жаңбыр жауды-қолдарын тарсылдатады,күн ашылды-қолдарын жоғары көтереді)іс қимылмен көрсету.

Кері байланыс: «Сиқырлы таяқша »әдісі

1.Қандай табиғат құбылыстарын көрсеттің?

2.Жаңбырдың дыбысы қалай шығады?

3.Желді қалай дыбыстадық?

4.Қазір жылдың қай мезгілі?Қыс мезгілі екендігін атайды.

Топқа бөлу .Оқушылар қыс мезгілінің ай аттарын табу арқылы ,өз топтарына топтасады.

1-топ:желтоқсан

2-топ:қаңтар

3-топ:ақпан

Күтілетін нәтижені анықтау.



Сынып ережесі:

Сыныпта тыныштық сақтаймыз.

Бір-бірімізді тыңдаймыз!

Бір-бірімізді сыйлаймыз!



Сиқырлы таяқша

Кеспе сөздер





Сабақтың ортасы- 27 мин

3 мин.

1 мин.


4 мин.

2 мин.


1 мин.

2 мин


2 мин.

3 мин.


3 мин

3мин



МК. Ұжымдық жұмыс

«Еркін микрофон» әдісі

  • Дыбыс дегеніміз не?

  • Әріп дегеніміз не?

  • Буыннан не құралады?

  • Сөзден не құралады?

  • Дауысты дыбыс қалай айтылады?

  • Дауыссыз дыбысты қандай түспен белгілейміз?

  • Сөйлемдегі сөздер қалай жазылады?

  • З дыбысы қандай дыбыс?

  • «Заман» сөзіне дыбыстық талдау жаса

Кері байланыс: «Ұлпа қар» әдісі арқылы бағалау.

Олай болса оқушылар біз осы күнге дейін қандай әріптермен таныстық?Қане көз жүгіртсек.Осы әріптер ішінде неше дауысты дыбыс,неше дауыссыз дыбыстар бар екен?



Оқу мақсатымен таныстыру

Суретпен жұмыс.

Жұмбақ жасыру:

Бұрап қойған сағаттай,

Айқайлайды таң атпай.


Аудиодыбыстан әтеш дауысы естіледі.

Оқушылар «Әтеш» екендігін табады.





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет