Оңтүстік Қазақстан облысы Шардара ауданы “Сырдария” жалпы орта мектебі



Дата26.08.2017
өлшемі10,77 Kb.
#28835
  • 2015-2016 оқу жылы
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Қолөнер бұйымдарына нобай жасау
  • VI
  • Қорытын -
  • дылау
  • ІІІ
  • Үй тапсыр-
  • масы
  • V
  • Жаңа
  • сабақ
  • ІV
  • Өткенді
  • қайталау
  • VIІ
  • Бағалау
  • І
  • Тақырыбы
  • ІІ
  • Мақсаты
  • І.Білімділік: жас ұрпақты қолөнер түрлерін оқып үйренуге баулу, шеберлік деңгейін арттыру, әсемдік пен сұлулықты сезініп бағалай білуге дағдыландыру.
  • ІІ. Дамытушылық: оқушылардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын оятып, түстерді ажыратып, оларды шебер қолдана білуді үйрету.
  • ІІІ. Тәрбиелік: оқушылардың ұлттық өнер туралы білімдерін жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту.
  •  

Ұйымдастыру бөлімі.

  • Ұйымдастыру бөлімі.
  • А) Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгелдеп, жұмыстарын қарап тексеру.
  • 2) Үй тапсырмасын пысықтау.
  • А) Қайталау сұрақтары.
  • Кескіндеме шеберлері туралы не білеміз?
  • Ә.Қастеев, Ә.Ысмайлов, Үкі Әжиев, Г.Ысмайлова, Айша Ғалымбаева және т.б. шығармалары: “Есік көлі”, “Шежін”, “Қырманда”, “Амангелді”, “Бие сауу”, “Түрксіб”.
  • Жаңа сабақ. “Ребус” шешу

  • ̛
  • Н
  • ̛
  • ̛

-Қолөнер бейнелеу өнерінің түріне жата ма, жанрына жата ма?

  • -Қолөнер бейнелеу өнерінің түріне жата ма, жанрына жата ма?
  • Сонымен бүгінгі бідің сабағымыздың тақырыбы “Қолөнер бұйымдарына нобай жасау”
  • Қазақ қолөнерінде ең көп тараған түрлері – ағаш, тері, жүннен жасалған бұйымдар. Ағаштан түрлі ыдыс-аяқтар: ожау, табақ, келі-келсап, астау т.б.
  • Оларды әшекейлеу мен безендіру қолөнер түрлерінің бірі болып табылады.
  • Теріден жасалған бұйымдарға саба, торсық, кесеқап, қайыс, ер тұрман, каптау, ат әбзелдері, қамшы ноқта, жүген, тартпа т.б.
  • Соның біріне тоқталайық. Торсық-теріден жасалған сұйық сусындар құюға арналған, ол алып жүруге ыңғайлы ыдыс. Торсық пен ағаш табақтарға ожауға нобай жасау.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Қ
  • Т
  • О
  • Р
  • С
  • Ы

1. Бейнелеу өнерінің жанры.

  • 1. Бейнелеу өнерінің жанры.
  • 2. Адамды бейнелеу.
  • 3. Қарындашпен салу.
  • Бейнелеу өнерінің түрі.
  • 4. Кеңістікте сомдалған көркем шығарма.
  • 5. Ұлттық .......
  • 6. Сурет салуға арналған аспап.
  • 1. Кескіндеме өнерінің жанры.
  • 2. Адам келбетін бейнелеу түрі.
  • 3. Бір нәрсенің бетіне түсірілген әртүрлі үлгідегі нақыш.
  • 4. Алдын ала салынған нобай сурет.
  • 5. Ұлттық .......
  • 6. Сурет салуға арналған аспап.

Салу жолдарын түсіндіру. Торсық пен табақты қағаз бетіне түсіру. Өрнек элементтерін салу.

  • Салу жолдарын түсіндіру. Торсық пен табақты қағаз бетіне түсіру. Өрнек элементтерін салу.
  • 1. Қандай өрнек элементтерін білеміз?
  • 2. Аң –құсқа арналған ою-өрнек атауларын атаймыз.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • Т
  • а
  • Р
  • а
  • қ
  • 4
  • Сұрақтары:
  • 1. Жануардың аяқ мүшесі.
  • 2. Кілем шетіне көп қолданатын геометриялық ою түрі.
  • 3. Түйенің бір мүшесі.
  • 4. Геометриялық ою.
  • 5. Өсімдік әлеміне байланысты
  • ою-өрнек.
  • Балалар жұмысын өрнектеп болған соң бояу түстеріне тоқталамыз. Бояу түстері арқылы кескіндеме жанрына тоқталамыз.
  • Сызба пейзаж
  • Тақырыптық картина
  • Натюрморт
  • Портрет
  • Кескіндеме
  • Біз бүгінгі сабақта қолөнер бұйымдары мен таныса отырып, оларды әшекейлеп безендірдік.
  • Осы тақырыпты аяқтап өз беттерінше еркін тақырыпта сурет салу.

ҮІ. Бағалау.

  • ҮІ. Бағалау.
  • Сабаққа белсене араласқан
  • оқушыларды мақтап,
  • бағалау.
  • ҮІІ. Қорытынды.
  • Алған білімдерін еске түсіріп, пысықтау.
  • Назар қойып,
  • ой бөліскендеріңізге
  • рахмет!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет