Оқулық 8«а» -сынып. Астана: «Арман-пв»



Дата21.01.2022
өлшемі23,34 Kb.
#112624
түріОқулық
Байланысты:
03.05.8ә


Тексерілді ДОІЖО: Ж. Мамадалиева

Пәні

Қазақ әдебиеті 03.05. 2021




Мұғалімнің аты-жөні

Утебаев Болат Бегматұлы




Оқулық

8«а» -сынып. Астана: « Арман-ПВ»баспасы, 2018жыл. –.




Бөлім: 4

Қиял мен шындық




Сабақтың тақырыбы

Ж. Сахиев «Дабыл» әңгімесі. Әдеби шығарманың тұжырымдамасы




Оқу мақсаты

(қысқаша)

8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу




Сабақ мақсаты:

Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.




Бағалау критерийлері:

  • Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды.




Құндылықтарды игерту:

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

  • Тіл мен мәдениет

Жалпы адамзат құндылығы:

  • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

  • Ынтымақтастық;

  • Жауапты азаматтық позиция;

  • Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет;

  • Өмір бойы білім алу.

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.




Тілдік мақсаттар:

Таныс таңба, кезбешар,халықтың тарихы, ғарышкерлер




Осыған дейін меңгерілген білім

Өз көзқарасын дәлелді қолдану үшін көркем шығармадан алған үзінділерді қолдану




Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар




Ұйымдастыру

Үй тапсы-рмасы 3 мин

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

Оқу мақсаттарымен таныстыру

Бағалау критерийлерін хабарлау. «БББ»

Оқушылар үш бағаннан тұратын сурет салады

- Олар нені біледі?

-Олар нені білгісі келеді?

-Олар нені білді?








Ой қозғау

2 мин


10 минут

5 минут


8 минут

1-тапсырма Зерттеу сұрақтары

Оқушылар жұпта кітапхана мен ғаламторды қолдана отырып, автор және ол өмір сүрген кезеңді зерттеулері тиіс. Оқушылар сабаққа дейін өздерінің автор бейнесіне байланысты зерттеу сұрақтарын дайындайды.

Оқушылар проблемалық, мазмұны терең сұрақтарымен келуін сұраңыз. Мысалы:

1. Ақынның шығармасына негізгі арқау болған тақырып не?

2. Автор өзі көтерген мәселені қаншалықты аша білген?

2-тапсырма Кейіпкерлердің өзара қатынасын топ ішінде талдап, жеке таңа кесте толтырады.

Кейіпкер

Іс- әрекеті мен мінезі

Автордың осы кейіпкерге көзқарасын әңгіме арқылы дәлелдеу

Жасаған







Төлен







Таңатар







3-тапсырма Ж. Сахиевтің «Дабыл» фантастикалық әңгімесінің мазмұны бойынша әрбір оқушы бір минут ішінде автордың ойлары мен сезімдері туралы айтады. Егер біреу күмәнданса немесе бір нәрсені қайталай берсе, жұптар ауысады.

Шығарма мазмұнын талдау үшін топтарға бірігіп, рөлдерін бөліп алады:



1-оқушы: таныстырушы- шығарманың идеясы мен тақырыбын таныстырады.

2-оқушы: байланыстырушы - шығарманың идеясын өмірмен байланыстырады.

3-оқушы:салыстырушы - әңгімені басқа жазушының осы мазмұндас шығармасымен салыстырады.

4-оқушы: суретші - шығарма мазмұны бойынша сурет салады.

. 3-тапсырма « Кейіпкерге хат» әдісі

1- қадам: Шығарма кейіпкерлерін бөліп беріңіз.

2 - қадам: Берілген кейіпкерлерге олардың іс – әрекеті туралы сұрақтарды топтастырып, хат жазу керек екенін түсіндіріңіз.

3 - қадам:Бұл сұрақтар күрделі болу керектігін есіне салыңыз. Төмендегі құрылымды үлгі ретінде тақтаға жазып қоюға болады:

Егер ... , не болар еді? Неге...? Неліктен ...?

4-қадам: Осы сұрақтарға оқушылардың өзі мүмкіндігінше балама жауап ұсынуы қажет екенін түсіндіріңіз.

Мүмкін,... ... болған шығар?










Кері байланыс

«ҚҚҚ кестесі»


Маған қызық болған 2 нәрсе

Маған қиын болған 2 нәрсе

Маған құнды болған

2 нәрсе














Үй жұмысы

«Креативті жазу»

Мұғалім шығармадан бірнеше үзінділерді таратады. Оқушылар оларды өз таңдауы бойынша бөліп алып, қайта өңдеп, креативті жазады.

Ұсынуға болатын үзінділер:

«Жазулар құпиясын ашу», «Көктен түскен тас сыры» т.б.









Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет