Педагогтің аты жөні



Дата07.02.2022
өлшемі79,58 Kb.
#93511
түріСабақ
Байланысты:
29.10.2020 дүниетану
29.10.2020 дүниетану, 29.10.2020 дүниетану, 29.10.2020 дүниетану

Педагогтің аты жөні



Даримбетова Н.



Күні
Сынып :4
Сабақ тақырыбы

29.10.2020

Қазақ халқының шығу тегі



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.2.1 – түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру;
4.3.2.2 – сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:
қазақ халқының арғы ата-бабалары қандай тайпалар мен халықтар болғанын біледі;
уақыт таспасымен жəне картамен жұмыс жасауды үйренеді.
Көптеген оқушылар:
сақтар, ғұндар, түркілер жəне қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде (сурет, сызба) бейнелейді;
өздерінің жауаптарын нақтылау үшін өмірден мысалдар келтіреді; оқулықта берілген ақпараттарды қолданады.
Кейбір оқушылар:
материалдық жəне рухани мəдениет дүниелеріне сараптама жасау арқылы қазақ халқының сақ, ғұн, түркі тайпаларынан тарайтыны туралы өзінің ойын дəлелдейді..

Сабақ барысы:

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы 2 мин

Ұйымдастыру кезеңі:
оқушының сабаққа даярлығын байқау.
Зейінді сабаққа аудару
Оқу мақсатын таныстыру
Сабақтың мақсатын айқындау
«Шұғыл SMS (хабарландыру)…» әдісі.
Жедел жауап
Сақтар мен ғұндар қай ғасырларда өмір сүрді?
Қай ғасырдан бастап түркілер Қазақстанның аумағына қоныстана бастады?
Біздің заманымызға дейінгі V ғасыр ерте ме, əлде біздің заманымыздың V ғасыры ерте ме? Қанша ғасырға ерте?

Оқу құралын дайындап, оқулық бетін ашады. Педагогтің сөзіне назар аударады.

Сұраққа жауап береді.



Жарайсыңдар

смайликтер



Оқулық

Сабақтың ортасы

Сабақтың соңы


Рефлексия

Ендеше , балалар, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Қазақ халқының шығу тегі».
Сақтар, ғұндар мен түркілер – қазақ халқының ертедегі ата-бабалары. Олар әр алуан кезеңдерде өзара орын алмастыра отырып бір аумақта өмір сүрген.Біздің бабаларымыз ат құлағында ойнаған шабандоз әрі сайыпқыран сарбаздар болған. Олар көшпелі малшаруашылығымен айналысқан. Жыл маусымдарына қарай мал жайылымдарын ауыстырып көшіп жүрген. Халықтың бір бөлігі ешқайда көшпей, егіншілікпен шұғылданған. Сөйтіп Сырдария өзенінің бойында және Жетісуда қалалар пайда болған. Ол қалаларда қолөнер шеберлері мен саудагерлер тұрған.
Дескрипторы:

  • қазақ халқының қалыптасу тарихын түсіндіре алады;

  • түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресін анықтайды;

Оқулықтағы мəтіннің «Сақтар, ғұндар, түркілер ...» деген тұсынан бастап «... ұрпақтар арасындағы байланыс нығая түсті» деген жерге дейін оқу.
Оқушылар мəтін бойынша сұрақтар құрастырып, оларды бір-біріне қоюларына болады.
«Сақ, ғұн, түркі жəне қазақ халқының киімдерінде, əшекейлерінде қандай ұқсастықтар бар?» деген тақырыпта шағын зерттеу жүргізу. Оқулықтағы суреттермен жəне мəтінмен жұмыс.
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.
Ой толғаныс кезеңі.
«Мен де үйрендім!» стратегиясы. Осы сабақта нені үйрендік? Кім нені үйренгенін айтып шықсын. Егер басқа балалар да соны үйренген болса, «Мен де үйрендім» деп айтып отырсын. Жұмыстарыңа баға беріңдер. Көпшілігі жұлдызшаны таңдапты! Осы кішкентай жұлдыз сендерге тарих əлемінде жол көрсететін жарық жұлдыз болсын!


«Ұстазға хат» кері байланыс.


Бейнежазбаны көріп шығады.


Сұрақтар қояды.


Өз ойларын айтады.
Бүгінгі сабақ туралы хат жазады.



мадақтау

мадақтау


оқулық
оқулық

Смартфон





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет