Пән: Қазақ әдебиеті



Дата13.12.2021
өлшемі25 Kb.
#126119
Байланысты:
Қаз.әд 9 2-тар 2-саб ҚМЖ 1-нұсқа





Пән: Қазақ әдебиеті

Мектеп:



















Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:



















Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:







Бөлім тақырыбы

Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Махамбет Өтемісұлы «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны»









Сабақтың түрі

Пысықтау сабағы







Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;







Сабақтың мақсаттары

Оқушылардың барлығы

шығарманың идеясын анықтайды



Оқушылардың көпшілігі

кейіпкерлерін анықтайды



Оқушылардың кейбірі

кейіпкерлер жүйесін сипаттайды









Бағалау критерийлері


  • көркем шығарманың идеясын анықтайды;

  • кейіпкерлер жүйесін анықтап, сипаттайды







Тілдік мақсаттар

Екі тарлан бөрі едім, қызыл сырлы жебе едім, ақ сұңқар құстың сойы едім, жер қайысқан қол едік.







Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, қазақстан тарихы







Мектеп құндылығы

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: әлеуметтік бейімдеушілікті және салауатты өмір салтын ұстануды білдіреді. Өз мәдениеті мен тіліне құрмет сияқты, басқа да мәдениеттер мен тілдерге, құқықтарға, адамгершілік пен пікірлердің әртүрлілігіне құрметті қамтиды.







Осыған дейін меңгерілген білім

Өлеңнің сюжеттік-композициялық құрылымымен танысу







Жоспар







Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер







2 минут

Ұйымдастыру


5 минут

3 минут


15 минут

5 минут

7 минут


  • Оқушылармен амандасу;

  • Сабаққа дайындықтарын тексеру;

  • Оқу мақсаты мен бағалау критерийін таныстыру


Т

Екі тарлан бөрі едім, қызыл сырлы жебе едім, ақ сұңқар құстың сойы едім, жер қайысқан қол едік.
Өлең сөздері қиылып беріледі, оқушылар тармақты дұрыс құрастыру арқылы топқа бөлінеді.

Топтастыру.




МАХАМБЕТ

Әр топ өз тармағындағы батырдың сипаттамасын айта отырып, бұрыннан білетін білімдерімен толықтырады


Топтарға «Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны» өлеңі бөлініп беріледі. Түсініп оқиды
Тапсырма.

Т. «Әдеби шеңбер» стратегиясы

Топ мүшелері тапсырмаларды бөліп алып орындайды. Әрқайсысы өз тапсырмасын орындап болғаннан кейін топта талқылап, бір-бірін толықтырады. Сынып алдында қорғайды (бұл тапсырма топ мүшелерінің барлығының жұмыс жасауына мүмкіндік береді)



Талқы себепшісі – үзіндінің идеясын айтады;

Белгілеуші – мәтіннен кейіпкерлерді анықтап, сипаттайтын сөздер мен жолдарды белгілейді;

Байланыстырушы – белгілеушінің тапқандарын идеямен баланыстырып, кейіпкерлерге сипаттама береді;

Қорытындылаушы – қорытынды ой айтады.
Ф. Өзара бағалау.

Топтар бір-бірін дескрипторға сай бағалайды.



Бағалау критерийі

Дескриптор

көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды

  • шығарманың идеясын анықтайды;

  • кейіпкерлер жүйесін анықтайды;

  • кейіпкерлерді сипаттайды



Ж

«Шың» әдісі

Тапсырма дәптерге жеке орындалады.

Әр оқушы дәптеріне шыңырауға апаратын жол мен биік шыңның суретін салады.

Шыңырау – жаман адам/кейіпкер;

Биік шың – мінсіз адам/кейіпкер болып табылады.

Шығармадағы кейіпкердің бірін сипатына, іс-әрекетіне байланысты шыңға шығарады, бірін шыңырауға құлатады.


Слайд

http://bilim-all.kz/olen/1624-Mahambettin-Baimagambet-sultanga-aitqany








Сабақтың соңы

Рефлексия

3 мин


Өзінің сабақтан алған әсерімен бөліседі.

Мен үшін бүгінгі сабақта....

Мен үшін ................ тапсырма ......

Мен алдағы уақытта ......









Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?



Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет