Пән
|
Дүниетану Пән мұғалімі: Қасен Әмина Балтабайқызы
|
3 «Ә»
|
Уақыты
|
22.01.2015
|
Тақырыбы
|
Жер – шар тәріздес дене, Глобус – жердің дәл үлгісі
|
Мақсаты
|
Жердің пішіні туралы түсінік беру және оның шар тәріздес екендігі туралы дәлелдермен таныстыру. Глобус-жер шарының пішінін дәл бейнелейтін шағын үлгісі екендігісін түсіндіру
|
Міндеттері
|
Тапсырмаларды орындата отырып, өсімдік мүшелеріне жаңа ұғым тудыратынына көз жеткізу;
оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру.
|
Күтілетін нәтиже
|
топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағыттап, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
тапсырмаларды талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізу, дәлелдей білу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
әр оқушы өз-өзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.
|
Түйінді түсініктер
|
Оқушылардың жер планетасы туралы танымын шыңдау, қызығушылықтарын арттыру
|
Сабақ кезеңдері, модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Тапсырмалар мазмұны
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
3 мин.
|
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа қатысуын қадағалау.
Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою.
Оқушыларды топқа бөлу
|
Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.
Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.
|
Стикерлер үлестіріледі. Әркім өз таңдаған сөздер туралы түсінік бере отырып, топқа бөлінеді.
Бағалау критерийлері және оқушының аты-жөні жазылған кесте беріледі.
|
Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.
|
Күрделі сөздер жазылған үлестірмелі карточкалар
|
Көркемжазу 3 мин.
|
Ауызша сұрау
|
Психологиялық трениг
|
Қайырлы күн, достым!
Сәрсенбінің сәті,
Сәттіліке толсын!
Бүгінгі алар бағамыз,
Кілең бестік болсын!
|
Өзін-өзі бағалау
|
|
Зерттеу жұмысы
АКТ-ны пайдалану
№ «Ұлттық ақпараттандыру орталығы» АҚ
5 мин.
|
АКТ- ны пайдалана отырып топтық тапсырмаларды орындату.
Тапсырманы орындау барысында топтың жұмысын қадағалау, бағыт-бағдар беру.
|
Топта біріге отырып, талқылау.
Талқылау барысында топта бір-бірін тыңдау, ортақ шешімге келу.
|
1-тапсырма
Күн жүйесінің құрамы қандай?
-Күн дегеніміз не?
2-тапсырма.
Күннің бетіндегі қызу қандай?
-Терең қойнауында ше?
3-тапсырма
Күн мен жердің ара қашықтығы қандай?
4-тапсырма
Күннің жарығы мен жылуының жер беті үшін маңызы қандай?
|
Бірін-бірі бағалау
|
Флипчарттар, маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
Жаңа сабақ
5 мин
АКТ-ны пайдалану
№4293
|
.Жер-шар тәріздес дене, глобуы –жердің дәл үлгісі екенін таныту.Құрылықтың жан-жағынан мұхиттармен қоршалған ірі бөліктері материктер екеніне оқушылардың көзін жеткізу..
|
Берілген сөздерден сөйлем құрастыру. Өздері тірек -сызбамен қорытындылайды.
|
Мәтінмен жұмыс
Ой қозғау
Тапсырмаларды орындау
|
Өзін-өзі бағалау
|
Интер. тақта
|
Оқулықпен жұмыс
10 мин.
|
Әр топтың жұмыс жүргізу барысын бақылау, бағыт беру
|
Жеке жұмыс
Оқушылар тақтаға тізбектей орындайды.
Оқушылармен бірлесе отыра, берілген тәжірибені жасау.
|
1 топ. Мұхиттар атын жазу
ІІ топ. Материктер атын жазу
3 топ. Глобус суретін салу
4 топ.Жер –шар тәріздес дене ( эссе жазу)
|
Өзін-өзі бағалау
Өзін-өзі бағалау
Топтың бағалауы
|
Флипчарттар, маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
Шығармашылықпен жұмыс
10 мин.
|
Әр топқа өз бетінше берілген сурет бойынша тірек сөздердә пайдаланып , мәтін, өлең құрастыруды тапсырады.
Оқушыларды шығармашы-
лықпен жұмыс істеуге баулиды. Оқушылардың жұмыстарын қадағалайды, жетекшілік жасайды.
|
Топтық жұмысқа даярланады.
Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
|
Оқушылар мұхиттар мен материктерді жарты шарлар картасынан көрсетеді.
1-2 топ. «Жер –Ана» эссе жазу
3-4 топ. Жер туралы мақалдар жазу
|
Топтың бағалауы
|
Флипчарттар, маркерлер,
түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
|
ІҮ Сабақты қорытындылау
5 мин.
Акт
№4292
|
Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі.
Уақыты: 5 минут
Тест тапсырмасын орындату
|
Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату. (қалыптастырушы баға)
|
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу
|
Үйге тапсырма:
Күн мен Жердің планетасының ортақ қасиеттерін жазу
|
Оқу құралдары
|
4 мин.
|
|
Кері байланыс
(оқушылар рефлексиясы)
|
Бүгін мен не үйрендім?
Маған не ұнады/ұнамады?
Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...
|
|
|