Мақсаты: Махмұд Қашқари өмірі мен шығармашылығымен танысу, мақал-мәтелдерді талдау арқылы өз ойларын сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны
пайдалану, оқытудағы басқарушылық және көшбасшылық, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, оқыту үшін
бағалау және оқытуды бағалау,
Стратегиялар: «Кубизм», «Миға шабуыл», «Сыртқы және ішкі шеңбер» , «Сұрақты қағып ал», «Кір жаю», «Чемодан,корзина, мясорубка» .
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
І. Кіріспе.
3 мин.
Ынтымақтастық атмосферасын орнату.
Оқушылармен амандасу.
Шеңбер құрып, оқушыларға өзінің бойындағы бір ұнамды, бір ұнамсыз қасиетті жануарға теңеу арқылы айтқызу.
Топ ұстанымын еске түсіру.
Топқа бөлу. Әр түрлі шахмат тастары арқылы топқа бөлу.
Оқушылар мұғаліммен аманда-сады. Өздерін теңеуді қолдану арқылы таныстырады.
Мысалы: Мен түйедей шыдам-дымын, қояндай қорқақпын.
Оқушылар шахмат тастарын таңдау арқылы топқа бөлінеді.
Өзін-өзі реттеу жұмыстарын жүргізеді.
Өте жақсы!
«Алтын ереже» жазылған плакат.
ІІ.Тұсаукесер
3 мин
Үй тапсырмасын тексеру.
«Кубизм» әдісі.
Мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлау.
Оқушылар жан-жағында сұрақтары бар кубикті лақтыру арқылы өткен тақырып бойынша жауап береді.
«Өте жақсы, жарайсың, жақсы, қанағаттанарлық»деген сөздер арқы-лы оқушылардың жұмыстарын ауызша бағалау
Негізгі бөлім
20 мин
1.Қызығушылығын ояту.
«Миға шабуыл» әдісі.
Мақсаты: ой қозғау.
Интербелсенді тақтадан Power Point бағдарламасында жазылған ребус көрсетіледі.
Түрткі сұрақтар қойылады.
1.Мақал-мәтел туралы не білесіңдер?
2.Мақал-мәтелдердің тақырыптары қандай?
3.Ежелгі дәуір әдебиетінде мақал-мәтелдерді жинақтаған кім?
4.Махмұд Қашқари кім?
Электронды оқулықтан мақал-мәтелдер туралы қысқаша мәлімет беріледі.
Оқулықпен жұмыс.
Тапсырма:Топтық жұмыс.
Махмұт Қашқаридің өмірбаяны мен мақал-мәтелдерді оқу,талдау.
«Сыртқы және ішкі шеңбер» әдісі. «Сұрақты қағып ал» әдісі.
Семантикалық картамен жұмыс жасау.
Оқушылар ребусты шешіп,
берілген мақал-мәтелді оқиды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Оқушылардың жауаптары:
1.Мақал-мәтелдер ауыз әдебиетінің бір түрі.
2.Мақал-мәтелдер Отан,туған жер,батырлық,достық,оқу-білім т.б. тақырыптарды қамтиды.