Пәні: Математика
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
|
Сынып: 4
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Тақырыбы
|
Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдері.
|
Оқу мақсаттары
|
1. Көп таңбалы сандарды жазбаша бөлу тәсілдерін үйрету, 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
|
Оқушылардың басым бөлігі :.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
|
Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіреді.
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Білу
Түсіну
Қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындай алады. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасай алады.
Тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
|
Пәндік лексика және терминдер
|
Нөлмен аяқталатын сандарды жазбаша /қалдықсыз/бөлу кезінде алдымен бөлінгішпен бөлгіштегі нөлдерді теңдей алып тастап ,содан соң бөлуді орындаайды.
|
Құндылықтар
|
Оқушыларды ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиеттік оқу
|
АКТ мен байланыс
|
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
|
Бұған дейінгі меңгерілген білім
|
122-бет №8
|
Жоспарланған уақыт
40 минут
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
|
Топқа бөліну
1топ- нәтижесі-10
2топ -нәтижесі-100
3 топ-нәтижесі-1000
4топ-нәтижесі-10000
5топ –нәтижесі-1000000
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Топ ережесін еске түсіру
Бағалау парағын тарату
|
|
5мин
Ортасы
20 минут
3минут
1 минут
5 минут
Сабақты бекіту
|
«Миға шабуыл» әдісі. Математикалық диктант.
1.3588 бен 4000 сандарының қосындысын тап. /7588/
2.800000- 453200 сандарының айырмасын табу /346800/
3.10000 сандарымен көрші тұрған сандарды жаз./9999,10001/
4.80125 санын разрядтық қосылғыштар түрінде жаз.
/80000+100+20+5/
|
|
Бағалау критерийі:
1.көп таңбалы сандарды қосу,азайту 2.санды разрядтық қосылғыштарға жіктеу
|
Дескрипторлары:
1.көп таңбалы сандарды қосып,азайта біледі. 2.санды разрядтық қосылғыштарға жіктей алады.
|
Топпен жұмыс
№2 Жазба мен есептеу тәсілін талдай отырып қалай орындалғанын түсіндіру
Нольдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу кезінде алдымен бөлінгіш пен бөлгіштегі сандарды теңдей алып тастап ,содан соң бөлуді орындау керек.
246000:600=410
Әр топтан бір оқушы түсіндіреді.
Дәптермен жұмыс
№1 тапсырманы топқа бөліп беру
1топ 45000:90 3-топ 24000:60
45000:900 24000:400
45000:15 24000:12
2-топ 45000:150
45000:500 4-топ 24000:120
45000:5000 24000:800
24000:2000
Жауабын айтып тұрған оқушы қорытынды жасайды.
|
№3 жеке жұмыс
«Дұрыс-бұрыс» әдісі арқылы
А-4 Қағазға орындап жауаптарын жеке оқиды.
№4 теңдеу шешу/ тақтаға орындау әр бағанның біріншісі/
Критерий_1.Теңдеудің_шешу_жолын_білу_2.Белгісіздің_мәнін_дұрыс_табу__Дескриптор_1.Теңдеудің_шешу_жолын_біледі'>Критерий
1.Теңдеудің шешу жолын білу
2.Белгісіздің мәнін дұрыс табу
|
Дескриптор
1.Теңдеудің шешу жолын біледі
2.Белгісіздің мәнін дұрыс табады
|
Сергіту сәті
« Бір мезетте» әдісі арқылы
1.«Білім Лендке» сайтымен жұмыс жасау /Көбейту мен бөлудің өзара байланысы, тест тапсырмалары , «Артығын тап»
/2оқушы/ Диас,Дінмұхамед
2.Үлестірме карточка тарату/Жаннұр,Еркебұлан,Бекарыс,Ясинь/
3.№5 жеке тапсырма есепті дәптерге шығару
Шешуі 250м+150м=400м
250м*400м=100000м2
100000м2:5=20000м2
100000м2-20000м2=80000м2
80000м2-20000м2=60000м2
Жауабы: жоңышқа 60000м2 жерге артық себілді.
|
Критерий
1.Есептің шартын құру .2.Есептің шешу жолын білу
3.Нақты жауабын табу
|
Дескриптор
1.Есептің шартын құра алады. 2.Есептің шешу жолын біледі.
3.Нақты жауабын таба алады.
|
№8 Жұптық жұмыс /топбасшысы бағалайды/А-4 орындайды
|
|
Қорыту
Тест тапсырмаларын орындау
1 Жазбалардың қайсысы мына санды көрсетеді: 10 578
10 000 + 50 + 70 + 8
10 000 + 5000 + 70 + 8
10 000 + 500 + 70 + 8
100 000 + 500 + 70 + 8
2. 20000:200 мәнін тап
А)40000
Б)100
С)200
Д)101
3. Бірінші кластың 55 бірлігі және екінші кластың 115 бірлігі – бұл...
А) 55115
В) 115550
С) 115055
Д) 550115
4. Мыңдар класының 52 бірлігіне тең санды жаз.
А) 52000
В) 52
С) 5200
Д) 520
5. 10-ның кубы нешеге тең?
А) 30
В) 100
С) 13
Д) 1000
6. Ауданы 36 дм2 шаршының қабырғасы неше дм?
А) 36см
В) 9дм
С) 6дм
Д) 30дм
7.639 саны 9-дан неше есе көп екенін тап.
А)701 есе
В)71 есе
С)70 есе
Д)60есе
8. 600000:10000
А) 10
В) 601
С) 6000
Д) 60
Кері байланыс «Жариялаймын» әдісі Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, «Жариялаймын,біз бүгін «Нөлдермен аяқталатын сандарды жазбаша бөлу тәсілдерін» өттік.Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа кері байланыс жасайды. Оқушылар сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады
|
|
Аяқталуы
2 минут
|
Үйге тапсырма: дифференциациялық тапсырма
1. А оқушы №6,№7
2. В оқушы №6ә) ,№7
3. С оқушы.№7
|
|
|