ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Пәні: Математика
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
|
Сынып:2
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны
|
Тақырыбы
|
Уақыт.Уақыттың өлшем бірліктері
|
Ортақ тақырып
|
Менің туған өлкем
|
Бөлім
|
Сандар және шамалар
|
Бөлімше
|
1.3 Шамалар және оларды өлшеу бірліктері
|
Оқу мақсаттары
|
2.1.3.4 Уакыт (сағ,мин,ай,жыл) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:Уақытты айта алу, ай атауларын,апта күндерін білу.Уақыт бірліктерін және олардың қатынасын ажырату.
|
Оқушылардың басым бөлігі: уақыт өлшем бірліктеріне қатысты есептер шығару.Уақыт өлшем бірліктерін түрлендіре отырып сәйкестендіріп өрнектеу.
|
Кейбір оқушылар: берілген уақыт арасындағы күндер саны арқылы күнтізбе құра білу.Сағаттың циферблаты бойынша уақытты анықтау.
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Түсіну
Қолдану
Талдау
|
Бағалау критерийлері
|
1. Уақыт өлшем бірліктерін ажыратып,есептер шығарады.
2. Уақыт өлшем бірліктеріне қатысты есептерді,салыстырады, уақыт өлшем бірліктерін түрлендіріп сәйкестендіреді.
|
Тілдік мақсат
|
Тапсырмаларды орындау барысында қажетті терминалогияны дұрыс қолдану:(уақыт,сағат, минут, секунд, ,тәулік ,апта,жыл,ғасыр) уақыт өлшем бірліктері
|
Пәндік лексика және терминдер
|
Тақырыпқа байланысты үш тілде айтуға үйрету.
Казақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
Уақыт
|
время
|
time
|
Сағат
|
часы
|
сlock
|
Минут
|
минут
|
мinutes
|
Секунд
|
секунд
|
seconds
|
Тәулік
|
судки
|
sudok
|
Апта
|
неделя
|
а week
|
Жыл
|
год
|
year
|
Ғасыр
|
век
|
сentury
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар
|
Жабық сұрақтар
|
Ашық сұрақтар
|
Бір жылда 4 жыл мезгілі бар ма?
|
30-31 күн қанша айға тең?
|
Бір жылда 12 ай бар ма?
|
1 ғасырда қанша жыл бар?
|
Бір аптада 7 күн бола ма?
|
Бір аптада қанша күн бар?
|
Әр жыл мезгілінде 3 айдан бола ма?
|
Бір сағат қанша минутқа тең?
|
Аптаның бірінші күні дүйсенбіден басталады ма?
|
Қай айда 28/29 күн бар?
|
|
Құндылықтар
|
«Мәңгілік ел»жалпы ұлттық идеясының «Ынтымақтастық» құндылығы негізінде
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі,ағылшын тілі,дүниетану
|
АКТ мен байланыс
|
Видео
|
Бұған дейінгі меңгерілген білім
|
Уақытты анықтай алады.Ай атауларын,апта кундерін біледі.
|
Жоспарлан-ған уақыт 40 минут
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
Шаттық шеңбері: «Апта күндері»
Сәл демалып,
Тыным ал,
Тақпақ тындап,
Ұғып ал.
Апта деген ағайдың.
Жеті бірдей ұлы бар:
Біріншісі-дүйсенбі,
Екіншісі-сейсенбі.
Үшіншісі-сәрсенбі.
Төртіншісі-бейсенбі.
Жұма-деген бесінші ұл,
Алтыншы ұл-сенбі.
Жетіншісі-жексенбі.
«Жұлдыз жасау» әдісі арқылы алдыңғы білімді еске түсіру
Дидактикалық ойын. «Бұл қай кезде болады?»
Қойының толы жеміске,
көк майсалы еңісте.
Көбелек куып ойнайтын,
қай мезгіл деп ойлайсың. (Жаз)
Жыл мезгілі шуақты,
жердің беті нұрланған.
Сайды қуып су ақты,
гүлдер өсті ырғалған (Көктем)
Суда мұз бар,
Жерде қар бар.
Боран борап соғады,
Бұл қай мезгіл болады ?.(Қыс)
Жиын - терін, болатын,
қамбаға астық толатын.
«Қызыл қырман» ойнайтын,
қай мезгіл деп ойлайсың? (Күз)
- Жылдың неше мезгілі бар екен ? ( төрт .қыс, көктем,жаз,күз.) Жұмбақ арқылы 4 топқа бөлінеміз
-Әр топ өз жыл мезгілдеріне сипаттама беру керек
|
Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер
|
7 минут
|
№1 тапсырма. (Т) «Уақыт көрсеткіштері» әдісі.
Тыңдалым,жазылым
Белсенді оқыту: «Сұрақ қою және талқылау»
Саралау: «Қарқын»
-Жыл мезгілдерін ата.
-Әр жыл мезгілінде неше ай бар?
-30-31 күн қанша айға тең?
- Бір аптада қанша күн бар?
- Қай айда 28/29 күн бар?
-Топ мүшелерімен бір айдың күнтізбесін дайындау.
Уақыт-время-time
Сағат-часы-closk
Апта-неделя-a week
Жыл-год-year
Ғасыр-век-century
ҚБ Мұғалімнің бағалауы «Раушангүл» әдісі арқылы бағалау.
толық жауап толық емес жауап қалыпты жауап
|
Видео жазба
кунтізбе
|
Бағалау критерийі:
1. Уақыт өлшем бірліктерін ажыратып,есептер шығарады.
|
Дескрипторлары:
1.Жыл мезгілдерін,ай атауларын айтады.
2.Апта күндерін айтады.
3.Бір айдың күнтізбесін дайындайды.
|
8 минут
|
№2 тапсырма (Ө) Оқулықпен жұмыс 46-47 беттер
Айтылым,жазылым
«Аквариум» әдісі
Белсенді оқыту тәсілі: «Көрсету және модельдеу»
Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету»
-Көрсетілген өлшем бірліктерін өрнекте.
1сағ 7 мин= * мин 3 апта = *кун 1 апта 2 күн = *күн
1 сағ 15 мин =* мин 1 жыл = * ай 1 жыл 3 ай = * ай
Минут-минут-minutes
Секунд-секунд-seconds
Тәулік-судки-sudok
ҚБ «Сағат тілі» әдісі арқылы топтың бірін бірі бағалауы.
Толық жауап қалыпты жауап толық емес жауап
|
Балық суреттері
|
Бағалау критерийі:
2.Уақыт өлшем бірліктеріне қатысты есептерді,салыстырады, уақыт өлшем бірліктерін түрлендіріп сәйкестендіреді.
|
Дескрипторлар:
1.Сағатты минутқа айналдырады.
2.Аптаны күнге өрнектейді.
3.Жылды айға өрнектейді.
|
2 минут
|
Сергіту сәті «Аяқпенен топ-топ»
|
Музыка
|
8 минут
7 минут
|
№ 4-тапсырма (Ө) «Көршіңмен талқыла!» әдісі
Тыңдалым,жазылым
Белсенді оқыту тәсілі: «Түсіндіру және сипаттау»
Саралау: «Қорытынды»
-Есепті шығар
А) бір егіс алқабынан барлығы 200 ц,ал екіншісінен 300ц және үшіншісінен 500ц астық жиналды.Үш егіс алқабынан неше центнер астық жиналды?
Ә) Үш егіс алқабынан барлығы 1000 ц астық жиналды.Бір егіс алқабынан 200 ц,ал екіншісінен 300 ц астық жиналды.Үшінші егіс алқабынан неше центнер астық жиналды?
Дәптермен жұмыс
ҚБ Мұғалімнің бағалауы: Жұлдызшалар тарату арқылы бағалау
толық орындалған жұмысқа
толық емес орындалған жұмысқа
қалыпты орындалған жұмысқа
|
Комбайн суреттері
|
Бағалау критерийлері:
2. Уақыт өлшем бірліктеріне қатысты есептерді,салыстырады, уақыт өлшем бірліктерін түрлендіріп сәйкестендіреді.
|
Дескрипторлар:
1.Егіс алқабында барлық жиналған астықты анықтай алады.
2.Есепке кері есеп құрастырады.
3.Үшінші егіс алқабындағы астық жиналғанын табады.
|
№5 тапсырма (Т) «Сиқырлы сағат» әдісі
Тыңдалым,айтылым
Белсенді оқыту тәсілі: «Сұрақ қою және талқылау» Саралау: «Диалог және қолдау көрсету»
Комбайыншының сағаты 5 мин алда.Егер оның сағатының «тілдері» төмендегідей орналасса,онда дұрыс жүретін сағаттың қай уақытты көрсетіп тұрғанын айт.
1. А) сағаты қай уақытты көрсетіп тұр?
2. Ә) сағаты 5 минут артта болған жағдайда,қай уақытты көрсетеді?
3.8:10 уақыты қай сағатта көрсетіп тұр?
ҚБ Мұғалімнің бағалауы «Табыс ағашы » әдісі арқылы бағалау.
толық жауап толық емес жауап қалыпты жауап
|
Бағалау критерийі:
1. Уақыт өлшем бірліктерін ажыратып,есептер шығарады.
|
Дескрипторлар:
1.Комбайыншының сағаты алда екенін анықтайды.
2.Дұрыс жүретін сағат уақытын көрсетеді.
3.Комбайыншының сағатын дұрыс көрсетеді.
|
Аяқталуы
5 минут
|
Бағалау:
1.«Раушангүл» әдісі №1
2.«Сағат тілі» әдісі №2
3. Жұлдызшалар тарату арқылы №4
4.«Табыс ағашы » әдісі №5
|
Кері байланыс: “Ауа райы” өзін-өзі бағалау
Стикерлерді іле отырып кері байланыс беріледі
|
Уйге тапсырма
|
№3есеп 47 бет
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау
Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырма
Оқылым,жазылым
-Есепті шығар
Жанардың мектепке дейінгі жолында 23 минут уақыт кетеді.Ал Арман Жанардан 7 минут артық жүреді.Арман мектепке дейін неше минут жүреді?
|
ҚБ Мұғалімнің бағалауы «Дәмді жемістер» тәсілі арқылы бағалау
толық жауап
толық емес жауап
|
Рефлексия.
Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма?
Тапсырмалар жас ерекшелікке сай болды ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |