Гепатоцелюлярна карцинома (ГЦК) — первинний рак печінки — злоякісна пухлина, що походить із гепатоцитів. Епідеміологія. Щорічно у світі реєструють від 500 тис. до 1 млн нових випадків ГЦК. ГЦК становить близько 6% усіх ЗН в світі, займаючи 6-те місце серед онкологічних захворювань. Ця онкопатологія є 5-ю за частотою у чоловіків і 8-ю у жінок. Щорічно у світі від ГЦК помирають більше 600 тис. осіб. Серед причин смерті від злоякісних неоплазм вона займає 3-тє місце, поступаючись раку легені та шлунка. ГЦК є найрозповсюдженішим онкологічним захворюванням у деяких районах Африки та Азії. Зокрема, 300 тис. із 600 тис. смертей у світі припадають лише на Китай. ГЦК вважають захворюванням осіб старшого віку, з піком у віці 65–69 років. Співвідношення первинного раку печінки та її метастатичного ураження становить 1:20.
ПЕРІАМПУЛЯРНИЙ РАК
Термін «періампулярний рак» об’єднує чотири типи анатомічно не пов’язаних між собою злоякісних пухлин:
Найбільш часто пухлинне ураження локалізується у голівці підшлункової залози; цей вид пухлини становить 40–60% всіх випадків. Рідше розвиваються рак фатерова соска (20–40%), карцинома дистального (нижнього) відділу жовчної протоки (10%) і рак дванадцятипалої кишки (10%).
ХОЛАНГІОЦЕЛЮЛЯРНИЙ РАК
Холангіоцелюлярний рак (ХЦР) — це злоякісна пухлина, що походить з епітелію жовчних проток. Синонімами цього поняття є холангіокарцинома, холангіогенний рак, у деяких роботах — пухлина Клацкіна. Спочатку до цього поняття було віднесено лише первинні пухлини внутрішньопечінкових жовчних проток. Потім, враховуючи спільність процесів, термін став охоплювати внутрішньопечінкові, ворітні та дистальні позапечінкові пухлини жовчних проток.