Сабақ : Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу



Дата04.03.2020
өлшемі65,33 Kb.
#59522
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ генеологиялық шежіре құру
Қазақ әдебиеті 8-сынып 3-тарау 22-сабақ ҚМЖ 2-нұсқа
Тексерілді: П.Әжен Оқу ісі жөніндегі орынбасары

ҰМЖ: Адам генетикасы

Мектеп: 102







Күні: 04.03.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні:Г.Аязбавеа







СЫНЫП: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

САБАҚ: Адам генетикасы. Адамның тұқымқуалау белгілерін зерттеу әдістері. Адамның генетикалық ауруларының алдын алу.

Модельдеу «Адамның генеалогиялық шежіре ағашын құру».







Осы сабақтың

көмегімен қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

9.2.4.9 -адам генетикасын зерттеудің негізгі әдістерін сипаттау;

9.2.4.10 -шежіре сызбасын құру









Сабақтың мақсаттары


  • Адам генетикасының зерттеу әдістерін сипаттау

  • Медициналық генетиканың маңызын түсіну

  • Шежіре сызбасын құрудың негізгі шартты белгілерін талдау және құру







Бағалау критерийлері

  • Адам генетикасының зерттеу әдістерін сипаттайды

  • Медициналық генетиканың маңызын түсінеді

  • Шежіре сызбасын құрудың негізгі шартты белгілерін талдау және құрастрады







Тілдік мақсат

Пәндік лексикажәне терминология

кодоминант, аллель, доминант, рецессивті, гамета, ата-ана, ұрпақ, генотип, фенотип, гомозиготталы, гетерозиготалы, көптік аллель



Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Ата-әжелерімізден генетикалық қасиеттері................................беріледі

Оларды алдын ала ....................................................білуге болады

Ол қасиеттер жасушада .........................................................үдерістер кезінде жүзеге асырылады









Құндылықтарды дарыту


Құрмет

Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.

Оқушылардың топта және жұпта жұмыс жасауда бір-бірін тыңдауы, пікір алмасуы








Пәнаралық байланыстар

Сабақ ұрпақта пайда болған доминантты және рецессивті белгілердісанауда математика пәнімен байланысады







АКТ қолдану дағдылары

АКТ сабақтыңбасында тақырып бойынша суреттерменкестелер, ресурстар, презентация көрсетуде қолданылады.








Алдын-ала білімдер


9.2.4.5 9.2.4.6 9.2.4.7
















Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс


Ресурстар

3 мин



Презентациядағы бірінші слайд суретін талқылау

Сабақ тақырыбын ашу, оқыту мақсатымен танысу, бағалау критерийлерін таныстыру



Сабақтың презентациясы

13 мин
7 мин

13 мин


1-тапсырма (Т) «Джигсо» әдісі

Оқушылар адам генетикасының әдістері бойынша ақпаратты оқиды. Жұпта зерттеу жұмысын жасайды. Топта постер-ақпарат дайындайды. Бір-бірлерімен бөліседі, талқылайды, қажетті ақпаратты бірден жұмыс парағындағы кестеге жазып алады.



Дескриптор:

Мұғалім қажетті ресурстарды береді.

)Тиісті көрнекі материалдарды қолданумен генеалогиялық сызбаларды қалай құру және талдау керектігін түсіндіріңіз.

Қалыптастырушы бағалау: «Сұрақ- жауап» әдісі

2-тапсырма (Ж) «Түртіп ал » әдісі

Оқулықта берілген мәліметтерді пайдалана отырып, медициналық генетика туралы оқып, қысқаша түсініктерін дәптерге жазыңыз.



Дескриптор:

  • Медициналық генетиканың маңызын түсіну

Қалыптастырушы бағалау: «Сұрақ- жауап» әдісі

3-тапсырма (Жж) « » әдісі

Оқушыларға адам белгілерінің бірі бойынша (мысалы, шаш түсі) тұқым қуалаушылық шежіресінің сызбасын құруды ұсыныңыз, ол үшін мына алгоритмдерді пайдалануға болады:

1. Шежіре құру үшін шартты белгілерді зерттеу.

2. Түрлі түсті гамманы қолданып, шежіре сызбасын құру.

3. Сызба бойынша доминантты және рецессивті белгілерді анықтау.

4. Сызбадан отбасы мүшелерінің генотиптерін белгілеу.



Дескриптор:

  • Шежіре сызбасын құрудың негізгі шартты белгілерін талдау және құру

Қалыптастырушы бағалау: «Сұрақ- жауап» әдісі

Генетикалық сызбаның қалай құрылатыны және талданатыны турады пайдалы PowerPoint таныстыруы:

http://goo.gl/T0vvC

Генетикалықсызбалартабуғаболады:http://goo.gl/o1uXw



4 мин


Сабақты қорытындылау .

Рефлексия.

Сабақ соңында түсінікті болды..................

Мен барлығын білемін........................

Барлық мақсатқа жету үшін мен.........................

Үйге тапсырма: Өз отбасындағы бір генетикалық белгі бойынша шежіре құрып келу.






Қосымшаақпарат







Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз


Бағалау – оқушылардың материалдымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

техникасының сақталуы




Оқушыларға өздері таңдаған белгілермен жұмыс жасауларына мүмкіндік беріледі.

Дайын сызбаларды талдауды тереңдетуге болады




Қалыптастырушы бағалау «Сұрақ- жауап» әдісі арқылы жүргізледі. Тапсырманы пысыктауға арналған сұрақтар қойып отырамын


Кабинетте қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды














Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақытты қкезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақытты қкезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.







Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?



1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?











Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет