Сабақ:№
|
Мектеп:Маралды орта мектебі
|
Күні: 16.03.2016.
|
Мұғалімнің есімі:Құрмет Д.Қ.
|
Сынып:7
|
Қатысқандар саны:10
|
Қатыспапағандар саны:0
|
Сабақ тақырыбы
|
«Тартылыс құбылысы. Ауырлық күші»
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Тартылыс құбылысын өмірмен байланыстыра отырып түсіндіру;
Тәжірибе жасау негізінде ауырлық күшінің анықтамасы мен
формуласын түсіндіру:
Оқушылардың өз бетімен ғылыми түрде ой-қорытындылауға үйрету, әртүрлі бағыттағы тапсырмалар беру арқылы есте сақтау, ойлау, есеп шығару қабілеттерін дамыту; пәнге деген қызығушылықтарын арттыру
|
Сабақ мақсаттары /табыс критерийлері/
|
Барлық оқушылар: 10 /А,Ә,Б/
|
Ауырлық күші қай ғалым ашқаны туралы мағұлмат алады, формуласын ұғынады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:А,Ә
|
Ауырлық күшіні тақырыбына өмірден қарапайым мысалдар мысалдар келтіре отырып, есептер шығарады.
|
Кейбір оқушылар:А
|
Ауырлық күшіне өмірден қарапайым мысалдар мысалдар келтіре алады, есептер шығарады жұптарына көмек көрсетеді.Еркін сөйлей алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Өз ойларын толық, нақты жеткізе алады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
«лат тілінде “бағыттау” дегенді білдіреді.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
|
-Сіз неліктен осының барлығы неліктен екенін айта аласыз ба?
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы оқу
|
« Бумеранг » стратегиясы арқылы өткен тақырыптарды тексеремін.
|
Жоспар
|
Сабақ кезеңдері
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушылардың әрекеті
|
1-кезең: Қызығушылықты ояту:
Үй тапсырмасын тексеру барысында,оқушылардың ойлау, есте сақтау, еркін сөйлеу қабілеттерін дамыту.
|
1.Амандасу. Сыныпты түгендеу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа назарларын аудару.
2. « Бумеранг » стратегиясын пайдалану арқылы өткен білімді қайталау. Оқушылардан жауап аламын 5мин.
3. Тест жұмысы 5мин.
.
Проблемалық сұрақ:
Неліктен барлық денелер Жерге қайтадан түседі, неге олар жоғарға ұшып кетпейді?
Әрбір оқушының ойын білу.
|
1.Амандасады. Сынып сабаққа әзірленеді. Жинақталады. Сабаққа назарларын аударады.
2. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. жауап аламын 5мин.
3. Тест жұмысы орындайды
5мин.
|
Тест карточка
Даптер
Слайд
Проектор, интербелсенді тақта, қалам, дәптер
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау: жаңаша көзқарас. Әдістемелік құрал.
Арнайы даярланған алақандар /«Бес саусақ» кері байланыс парағы/, қалам.
|
2-кезең: Мағынаны ажырату:
- оқушылар өз тәжірибелері арқылы жаңа білім туралы өзіндік түсінік пен пікір қалыптастырады;
- жаңа білім жайлы өзіндік түсінік қалыптастырады
|
1.Мәлімет беремін. 5 мин
Жаңа білімді меңгерту.
Күнделікті өмірдегі мысалдарды сұрақ ретінде қоя отырып, оқушылардың ой-өрістерін дамыту.
Мысалы: Жоғары лақтырылған тас, допты тепкен кезде, бұтағынан үзілген алма да Жерге түседі.
Проблемалық сұрақ:
Неліктен барлық денелер Жерге қайтадан түседі, неге олар жоғарға ұшып кетпейді?
Әрбір оқушының ойын білу.
Осыдан барып, мынадай қорытындыға келеміз: денелерге Жердің тарапынан күш әрекет етеді. Жер барлық денелерді өзіне тартады.
Барлық кеңістікті жайлаған тартылыстан «Жеті қат көкке ұшсақ та», «Жеті қабат жер астына енсек те» құтыла алмаймыз.
Сондықтан Әлемдегі денелердің бір-біріне тартылуы бүкіләлемдік тартылыс деп атайды. Осы құбылыс негізінде ұлы ағылшын ғалымы Исаак Ньютон табиғаттың ұлы заңы – Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдады.
2. «Бұрыштар» әдісін пайдаланамын. Бұл әдіс белсенді тыңдау, сөйлеу, анық баяндау, тәжірибе алмасу, өзара байланыста болу мақсатында қолданылады..15 мин
Соңынан қорытынды жүргіземін.
|
1.Оқушылар тиянақты, жинақы отырып мәлімет алады.
2. Оқушылар әр бұрышына суреттер салып жапсырады, жапсырған соң бір бұрышынан бастап Қысым тақырыбына байланысты мәтін құрайды.
|
3-кезең:
Ой-толғаныс:
анализ, өз ойлары мен түсініктерін өздері игерген мәліметтері арқылы жеткізеді
синтез, бір-бірімен ой бөліседі
|
1.Есептер деңгейлік есептер беремін
2.
Сөзжұмбақ «Көлем»
Денелердің өзар әсерлесуін сипаттайтын шама (күш)
Заттың тығыздығын табу үшін оның массасын .... бөлу керек. (көлем)
Денелерді Жерге тартатын күштің түрі қалай аталады? (Ауырлық)
Күшті өлшейтін физикалық аспап (динамометр)
Ньютонның тартылыс заңын ашуына себепкер болған (алма) 7 минут
2. «Бес саусақ» бағалау әдісін пайдалану арқылы кері байланыс жүргіземін. Оқушыларға алдын-ала даярланған алқандар /5 саусақ/ парағын таратып беремін. Сол арқылы сабағымды қорытындылаймын. 5 мин.
|
1. Есептер деңгейлік есептершығарады.
2.Қорытынды шығару мақсатында сөзжұмбақ құрастыру жұмысын жазады.
2. Оқушылар саусақтың кішкене бөбегіне-ойлар, білім ақпарат жазады. Шылдыр шүмекке-мақсатқа жақындау. Ортаң терекке-сабақта не қызықты болғандығын, сұқ саусаққа-қызмет, көмек, ынтымақтастықты, бас бармаққа-сабақ барасында өзін қалай сенгендігін жазулары арқылы кері байланыс жүргізіледі.
|
Келесі оқуға арналған тапсырмалар (үй тапсырмасы)
|
§ 30. мазмұн
И.Ньютон туралы реферат жазу
12 жаттығу
|
Қосымша ақпарат
|
Видио Исаак Ньютон өмір баяны. Жетістіктері.
|
Саралау - сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделіндіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін орындау. АКТ құзыреттілік. Құндылықтармен байланыс.
|
АКТ пайдалану арқылы іске асады. Қабілеті жоғары оқушылар жылдам жауап беріп, көмек көртете біледі.
|
Бес саусақ» әдісі арқылы сабақты қалай үйренгендігін қалыптастырушы бағалау түрінде тексеремін.
Сабақ барысындағы жұмыстар бойынша арнайы критерий бойынша әр берілген жауапқа 1 ұпай қою арқылы бағалау жүргізіп, бағалау парағы бойынша жалпы бағалауды шығарады. Суммативті бағалаудың нәтижесін өзім шығарып, қорытынды бағалауды оқушылыларға хабарлап айтамын.
|
|
Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі қолданылған стратегиялар өте тиімді пайдаланылды.
|
Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Оқу неге бағытталған болды? Жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Бүгінгі сабақтың сәтті жақтары мыналар болды:
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымда жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Ауырлық күші. Тартылыс құбылысы.