Сабақ :
|
Мектеп:
|
Пән:
|
|
Күні :
|
Мұғалім:
|
Сынып:
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Бөлім:
|
«Қиял мен шындық»
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Р.Мұқанова «Мәңгілік бала бейне» әңгімесі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
Т/Ж 1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
|
Сабақ мақсаты:
|
Шығарманың жанрлық ерекшелігі мен сюжеттік желісін анықтау.
|
Құндылықтарды игерту:
|
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
Жалпы адамзат құндылығы:
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
Ынтымақтастық;
Жауапты азаматтық позиция;
Отбасы мүшелеріне, құндылықтарға деген құрмет;
Өмір бойы білім алу.
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Тарих
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
Көктен келген көшпенділер doc.nlrk.kz/result/ebook_54
|
Бағалау критерийлері:
|
Шығарманың жанры бойынша сюжеттік желісін анықтайды.
|
Дескриптор
|
жанрлық ерекшелігін таниды;
шығарманың сюжеттік желісін анықтайды.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Сұқтана, жаны шырқырап.
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Шығарма бойынша жазылған әдеби сын -пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
1 мин
|
Оқушылардың қызығушылығын ояту
Оқу мақсатымен таныстыру. Сабақтың тақырыбымен байланыстыру
|
1-слайд
|
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
10 мин
7 мин
|
1-тапсырма «Сюжеттік кесте»
Топта оқушылар шығарма бөліктерін талқылайды, алғашқы нұсқа ретінде оқиды.
Мәтін бөліктеріне сай топ мүшелерінің әрқайсысы тапсырмаларды бөліп алады:
Сюжеттің басталуы
Сюжеттің байланысы
Сюжеттің дамуы
Сюжеттің шиеленісуі
Сюжеттің шарықтау шегі
Сюжеттің шешімі
Сюжеттік-композициялық талдауда сюжет реттілігі бойынша «сюжеттік кестені» қолдана отырып ойларын жеткізеді.
Кім?
|
Не?
|
Қашан?
|
Қайда?
|
Неге?
|
|
|
|
|
|
2-тапсырма «Тақырыптық теннис» әдісі
Оқушылар төрт адамнан тұратын топқа бөлінеді. Үш ойыншы, бір судья. Ойыншылар әңгімені сюжеттік желісі бойынша мазмұндап айтуы керек. Топтың төртінші ойыншысы есеп жүргізіп отырады. Төртінші ойыншы әңгімені мазмұндаушы ойыншылардың біріншісін тоқтатқан кезде, келесі ойыншы оның ойын жалғастыруы керек. Ойын мазмұндаушының бірі тоқтағанға дейін жалғаса береді.
3-тапсырма «Серпілген сауал» әдісі
Оқушылар «Мәңгілік бала бейне» әнін тыңдайды. Ән мәтіні мен шығарма нұсқасы оқушылардың алдына таратылады. Оқушылар естігендері мен оқығандары бойынша пікір алмасады.
Пікір алмасу сұрақтары:
Естігеніңіз бен оқығаныңызды қалай байланыстырар едіңіз?
4-тапсырма «Галереяға саяхат»
Оқушылар мәтіннің мазмұны мен ән мәтіні бойынша тұжырымдамалық карта сызады, соның ішінде сюжеті, құрылымы, кейіпкерлері, оқиғалары, тақырыптары, әдеби құралдары бар. Олар оны қабырғаға жабыстырады (галерея) және әр оқушы басқа топтардың жауаптарына әртүрлі түспен қосымшалар енгізуі мүмкін. Оқушылар, сонымен қатар, ең маңызды ақпарат қайсысы және айтарлықтай маңызы болмаған ақпарат туралы жазуы қажет.
|
2-слайд
3-слайд
xmusic.me›s/64954632-Roza_M_anova_-_M…bala_bejne/
4-слайд
|
Сабақтың соңы
2 мин
|
Кері байланыс
Сіз қай кейіпкерге ұқсайсыз? Неліктен?
«Блоб ағашы» тәсілі арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды
|
5-слайд
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?
Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
1-тапсырмада оқушылардың спортшылар арқылы қызығушылығы артты. Осылайша өмірбаян, мінездеме жазу оларға қызықты бола түсті.
|