Сабақтың тақырыбы: «Атау кере»



Дата23.09.2022
өлшемі172,8 Kb.
#150558
түріСабақ
Байланысты:
№ 3 «Атау кере» романының сюжеті мен композициясы





Бөлім: «Кеңістік пен уақыт»

Мектеп:№ 80 ІТ мектеп-лицей

Пәні: қазақ әдебиеті

Мұғалім: Саттаркулова Қамар

Күні :




Сынып: 11





Сабақтың тақырыбы:

«Атау кере» повесті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3.1 -көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесінін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.3.2.1- көркем шығармадағы заман көрішісін көрінісін салыстырып бағалау;

Сабақ мақсаты:

«Атау кере» повесін талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну.



Бағалау критерийі:

  • Шығарманың композициялық құрылымын анықтайды

  • Шығарманың жанрлық ерекшеліктерін көрсетеді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну, талдау

Құндылықтарға баулу:

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс:

Тарих, қазақ тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады.



Тілдік мақсаттар

Пән лексикасы және терминология: роман, композициялық құрылым, оқиғаның басталуы, байланысы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі, жанр, жанрлық ерекшілік.
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Менің ойлауымша; өз пікіріме дәлел келтірер болсам; оның мынадай себептері бар; ойымды қорытындылай келе т.б.

Алдыңғы білім

О. Бөкей шығармашылығы

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал.
Қызығушылықты ояту
«Ой шақыру» әдісі арқылы «Атаукере» сөзінің мағынасы туралы ой шақырады.
Тапсырманы орындап болған соң, жұбымен пікірлеседі.


АТАУ-КЕРЕ зат. 1.діни. Адамның өлер алдындағы ең соңғы асы.
2. ауысп. Тамақ, ас.

Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады.



Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
«Ой шақыру» әдісі арқылы «Атаукере» сөзінің мағынасы туралы ой шақырады.
Тапсырманы орындап болған соң, жұбымен пікірлеседі.

ҚБ


Қазақ тiлiнiң бiртомдық үлкен түсiндiрме сөздiгi 2009 ж.

Сабақтың ортасы


ІІ. Мағынаны тану.
https://www.youtube.com/watch?v=ChU4-R-7EBk
"АТАУ КЕРЕ" ШЫҒАРМАСЫ ТУРАЛЫ БІЗ НЕ БІЛЕМІЗ?
шағын видео көреді. 5 минут қойылады.
1-тапсырма
О. Бөкей «Атау кере» романының сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырыңыз.

Дескриптор:

  • романның басталуын (кейіпкерлермен, оқиға өтетін жермен, мерзіммен таныстыру) анықтайды;

  • басты оқиғаға түрткі болған оқиғаны (байланысын) анықтайды;

  • басты оқиғаны, оқиғаның дамыған сәтін (шиеленісін) табады;

  • оқиғаның шегіне жеткен тұсын (шарықтау шегін) анықтайды;

  • оқиғаның шешімін табады.

ҚБ
2-тапсырма. Романның жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.

Жанрлық ерекшеліктер

Дәлелдер

1.




2.




3.




Дескриптор:

  • романның 3 жанрлық ерекшелігін көрсетеді;

жанрға тән ерекшеліктеріне шығармадан дәлел келтіреді.
ҚБ

О. Бөкей «Атау кере» романының сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырыңыз.

Романның жанрлық ерекшеліктерін көрсетіңіз және шығармадан мысалдар келтіре отырып дәлелдеңіз.






ҚБ


ҚБ


https://www.youtube.com/watch?v=QLfrKQ-qKHI
https://kitap.kz/book/1947/read#epubcfi(/6/2[id1]!/4/2/2/1:0)

Сабақтың соңы
3 мин

Рефлексия
Сабақтың басында ….

Сабақтың ортасында ....


Сабақтың соңында ....


Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

















Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет