Қысқа мерзімді жоспар Сабақ № 1 мұғалім: Қасымбаева А.Н.
9 сынып
физика
03.03..2015ж.
Сабақтың атауы:
§53,54 .Резерфорд тәжірибесі. Атомның планетарлық моделі.Атомдардың сәуле шығару және сәуле жұту спектрлері .
Сілтеме
9 сыныптың физика пәнінің күнтізбелік-тақырыптық жоспары
Сабақтың мақсаты
Атомның планетарлық моделімен таныстыру, сәле шығару және жұту спектрлері туралы білім алу
Оқыту нәтижесі
Резерфорд тәжірибесін түсіне отырып, атом құрылысымен танысады, сәле шығару және жұту спектрлерін түсінеді. Топпен жұмыс істеу; еркін сөйлеу, ой қорыту қабілеттері дамиды, топпен жұмыс істеу арқылы есеп шығару нәтижесіне қол жеткізуге тәрбиеленеді
Сабақтың идеясы
Атомның құрылысы туралы жалпы түсінік
Сабақтың көздері
Оқулық, постер жасауға арналған құрал --жабдықтар, интерактивті тақта.
1
2
3
4
5
Сабақтың кезеңдері
тапсырмалар
стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыдан күтілетін іс-әрекет, нәтиже
I.Ұйымдастыру кезеңі
1-тапсырма.
Оқушыларды базарлық арқылы топқа бөлу.
«Жұбын табу» стратегия
сы
Оқушыларды ұйымдастыру: сәлемдестіру, отырғызу. Оқушыларды түгендеуМұғалім оқушылардың есіне алдынғы сабақта құрылған топтық жұмыс ережесін ұмытпауды ескертеді.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар магниттік тақтада ілулі тұрған ережелерін қайталайды.
ІІ.Эмоционалдық ахуал
Шаттық шеңбері: бір-біріне жақсы тілек айту
ІІІ.
Бағалау парағындағы критерийлермен, дескрипторлармен таныстыру
Мұғалім оқушыларға өзі дайындаған бағалаудың критерийлері мен дескрипторын ұсынады және белсенділікке назар аудартады. Мұғалім әр бір тапсырма орындалғаннан кейін бағаланатынын ескертеді.
Оқушылар топ басшыларын таңдайды, топ басшылары бағалауды жүргізеді.
2-тапсырма. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау, оның мақсаттарын қою.
Бұл сабақ неге құнды? Бұл білімнің маған қандай пайдасы бар? деген сұрақтар қояды
Оқушылар жауап бере отыра ,сабақтың тақырыбын, мақсатын жариялайды.
3-тапсырма. ББҮ кестесін толтыру.
ББҮ әдісі
Әрбір топтың алдына мұғалім осы кестені талқылауға береді.
3-тапсырма. Логикалық тапсырма. Есеп №15,№18,№19,№20
Ойлан/жұптас/пікірлес
Логикалық тапсырманы ойланып, жұптасып, пікірлесіп ортаға жариялайды.
VІ.
Қорытынды.
ББҮ толтыру.
ББҮ
ББҮ кестесінің 3-ші бағанасын толтырады.
VIІ.Оқушы-бағалау.
Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қою, топ басшылары түсінік береді.
VII. Кері байла-ныс жасау.
Өз көңіл күйлерін білдіру ұсынылады. «Жасыл- керемет, Сары- өте жақсы, Қызыл- жақсы»
«алма ағашы».
Мұғалім ағаштың суретін тақтаға іледі.
Оқушылар көңіл-күйлеріне байланысты стикерлерді алма ағашына іледі.
IX. Үйге тапсырма беру.
§53,54
Күнделікке жазады.
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ № 2
9 сынып
физика
05.03..2015ж.
Сабақтың атауы:
§55 .Атом ядросының құрамы. Ядролық әрекеттесу. Ядролық күш .
Сілтеме
9 сыныптың физика пәнінің күнтізбелік-тақырыптық жоспары
Сабақтың жалпы мақсаты
Атом ядросының құрамымен таныстыру, ядролық күш туралы туралы білім алу
Оқыту нәтижесі
Атом ядросының құрамын біледі, ядролық күш туралы түсінеді. Топпен жұмыс істеу; еркін сөйлеу, ой қорыту қабілеттері дамиды, топпен жұмыс істеу арқылы есеп шығару нәтижесіне қол жеткізуге тәрбиеленеді
Сабақтың идеясы
Атом ядросының құрамы туралы жалпы түсінік
Сабақтың көздері
Оқулық, постер жасауға арналған құрал --жабдықтар, интерактивті тақта.
1
2
3
4
5
Сабақтың кезеңдері
тапсырмалар
стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыдан күтілетін іс-әрекет, нәтиже
I.Ұйымдастыру кезеңі
1-тапсырма.
Оқушыларды қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу.
«Жұбын табу» стратегия
сы
Оқушыларды ұйымдастыру: сәлемдестіру, отырғызу. Оқушыларды түгендеуМұғалім оқушылардың есіне алдынғы сабақта құрылған топтық жұмыс ережесін қайталап ескертеді.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар магниттік тақтада ілулі тұрған ережелерін қайталайды.
ІІ.Эмоционалдық ахуал
Сурет салу
ІІІ.
Бағалау парағындағы критерийлермен, дескрипторлармен таныстыру
Мұғалім оқушыларға өзі дайындаған бағалаудың критерийлері мен дескрипторын ұсынады және белсенділікке назар аудартады. Мұғалім әр бір тапсырма орындалғаннан кейін бағаланатынын ескертеді.
Оқушылар топ басшыларын таңдайды, топ басшылары бағалауды жүргізеді.
2-тапсырма. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау, оның мақсаттарын қою.
Бұл сабақта нені меңгеру керек? Бұл білімнің маған қандай пайдасы бар? деген сұрақтар қояды
Оқушылар жауап бере отыра ,сабақтың тақырыбын, мақсатын жариялайды.
3-тапсырма. Ядролық күштер туралы эссе жазу
Әрбір топтың алдына мұғалім осы тапсырманы талқылауға береді.
Оқушылар бір-бірімен білгендерін толықтырады.
IV. Мағынаны тани білу (білу, түсіну)
1-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.
Жеке жұмыс
Мұғалім А, В, С оқушыларды бақылайды.
Оқушылар өз беттерімен жаңа тақырыппен оқулық арқылы танысады.
2-тапсырма. 1.Жаңа мазмұн бойынша постер жасау.2.Постер бойынша бір-біріне түсіндіру.3.Тақырып бойынша, сұрақтар құрастыру
Әр топ өз тапсырмалары бойынша постер жасайды
Мұғалім оқушыларды бақылайды.
Оқушылар алған білімдерін Постерге түсіреді, тақырып бойынша топтар бір- біріне сұрақтар дайындайды, қорғайды, қалыптастырушы бағалау жүргізеді
V. сергіту сәті
«Картоп салу» ойыны
VІ. Негізгі идеяны ашу
Ой толғаныс (түсіну қолдану).
1-тапсырма.
Постер бойынша сұрақтарға жауап беру
«Айнал-мақ» ойыны
Мұғалім тыңдайды, А, В, С оқушыларды бақылайды.
Әр топ осы тапсырманы топта орындайды, 1- топтың сұрағына 2- топ, 2- топқа 3- топ, 3- топқа 4- топ, 4- топқа 1- топ жауап береді
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма орындау.
Есеп
«Кім жылдам?»
Тапсырмаларды дайындап, оқушылардың белсенділігін бақылайды. Әр топтан дарынды оқушылар өзгелерге көмегін көрсету
Деңгейлік тапсырма орындайды.
3-тапсырма. Логикалық тапсырма.
Есеп
Жұптық жұмыс
Логикалық тапсырманы ойланып, жұптасып, пікірлесіп ортаға жариялайды.
VIІ.Оқушы-бағалау.
Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қою, топ басшылары түсінік береді.
VIІІ. Қорытынды.
Өз көңіл күйлерін білдіру ұсынылады.
«Блум ағашы».
Мұғалім ағаштың суретін таратады
Оқушылар көңіл-күйлеріне байланысты Блум ағашынабелгілейді.
IX. Үйге тапсырма беру.
§55
Күнделікке жазады.
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ № 3
9 сынып
физика
10.03..2015ж.
Сабақтың атауы:
§56 .Физикалық шамалардың ядролық физикадағы өлшем бірліктері. Масса ақауы.
Сілтеме
9 сыныптың физика пәнінің күнтізбелік-тақырыптық жоспары
Сабақтың жалпы мақсаты
ядролық физикадағы өлшем бірліктер мен масса ақауы.туралы білім алу
Оқыту нәтижесі
Ядролық физикадағы өлшем бірліктер туралы және масса ақауы туралы біледі. Топпен жұмыс істеу; еркін сөйлеу, ой қорыту қабілеттері дамиды, топпен жұмыс істеу арқылы есеп шығару нәтижесіне қол жеткізуге тәрбиеленеді
Сабақтың идеясы
Ядролық физикадағы өлшем бірліктер туралы және масса ақауы туралы түсінік
Сабақтың көздері
Оқулық, постер жасауға арналған құрал --жабдықтар, интерактивті тақта.
1
2
3
4
5
Сабақтың кезеңдері
тапсырмалар
стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыдан күтілетін іс-әрекет, нәтиже
I.Ұйымдастыру кезеңі
1-тапсырма.
Оқушыларды геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу.
«Жұбын табу» стратегия
сы
Оқушыларды ұйымдастыру: сәлемдестіру, отырғызу. Оқушыларды түгендеуМұғалім оқушылардың есіне алдынғы сабақта құрылған топтық жұмыс ережесін ұмытпауды ескертеді.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді.
Оқушылар магниттік тақтада ілулі тұрған ережелерін қайталайды.
ІІ.Эмоционалдық ахуал тудыру.
Оқушыларға сергіту сәтін ұйымдастыру: «кім, кіммен қашан, не істеді, мен көрдім де,--- дедім.» ойыны
ІІІ.
Бағалау парағындағы критерийлермен, дескрипторлармен таныстыру
Мұғалім оқушыларға өзі дайындаған бағалаудың критерийлері мен дескрипторын ұсынады және белсенділікке назар аудартады. Мұғалім әр бір тапсырма орындалғаннан кейін бағаланатынын ескертеді.
Оқушылар топ басшыларын таңдайды, топ басшылары бағалауды жүргізеді.
2-тапсырма. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау, оның мақсаттарын қою.
Бұл сабақта нені ұғу құнды? Бұл білімнің маған қандай пайдасы бар? деген сұрақтар қояды
Оқушылар жауап бере отыра ,сабақтың тақырыбын, мақсатын жариялайды.
IV. Мағынаны тани білу (білу, түсіну)
1-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.
Жеке жұмыс
Мұғалім А, В, С оқушыларды бақылайды.
Оқушылар өз беттерімен жаңа тақырыппен оқулық арқылы танысады.
2-тапсырма. 1.Жаңа мазмұн бойынша Постер жасау.2.Постер бойынша бір-біріне түсіндіру.3.Тақырып бойынша, сұрақтар құрастыру
Әр топ өз тапсырмалары бойынша постер жасайды
Мұғалім оқушыларды бақылайды
Оқушылар алған білімдерін Постерге түсіреді, тақырып бойынша топтар бір- біріне сұрақтар дайындайды, қорғайды, қалыптастырушы бағалау жрүгізеді
V. сергіту сәті
Маңдайдағы жазуды тап
VІ. Бекіту.
Ой толғаныс (түсіну қолдану).
1-тапсырма.
Постер бойынша сұрақтарға жауап беру
«галерея-ны шарлау» ойыны
Мұғалім тыңдайды, А, В, С оқушыларды бақылайды.
Әр топ осы тапсырманы топта орындайды, 1- топтың сұрағына 2- топ, 2- топқа 3- топ, 3- топқа 4- топ, 4- топқа 1- топ жауап береді
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма орындау.
Есеп№11,12,13,17,18
«Кім жылдам?»
Тапсырмаларды дайындап, оқушылардың белсенділігін бақылайды. Әр топтан дарынды оқушылар презентация 3-4 слайд жасау
Деңгейлік тапсырма орындайды.
3-тапсырма. Логикалық тапсырма.
Есеп №10,11,14 86 бет
Жұппен жұмыс
Логикалық тапсырманы ойланып, жұптасып, пікірлесіп ортаға жариялайды.
VIІ.
Қорытынды.
Қорытынды жасау
Әр топ қорытындылайды
Басқа топтардың жауабын тыңдайды
VIІІ.Оқушы-бағалау.
Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қою, топ басшылары түсінік береді.
XI. Кері байла-ныс жасау.
Өз көңіл күйлерін білдіру ұсынылады. «Жасыл- керемет, Сары- өте жақсы, Қызыл- жақсы»
«Поезд».
Мұғалім поездың суретін тақтаға іледі.
Оқушылар көңіл-күйлеріне байланысты стикерлерді алма ағашына іледі.
IX. Үйге тапсырма беру.
§56 » сөзжұмбақ
Бағаларын қояды
Күнделікке жазады.
Қысқа мерзімді жоспар Сабақ № 4
9 сынып
физика
12.03..2015ж.
Сабақтың атауы:
§53,54,55,56 .
Сілтеме
9 сыныптың физика пәнінің күнтізбелік-тақырыптық жоспары
Сабақтың жалпы мақсаты
Атомның планетарлық моделімен таныстыру, сәле шығару және жұту спектрлері туралы білім алу
Оқыту нәтижесі
Резерфорд тәжірибесін түсіне отырып, атом құрылысымен танысады, сәле шығару және жұту спектрлерін түсінеді. Топпен жұмыс істеу; еркін сөйлеу, ой қорыту қабілеттері дамиды, топпен жұмыс істеу арқылы есеп шығару нәтижесіне қол жеткізуге тәрбиеленеді
Сабақ-тың идеясы
Атомның құрылысы туралы жалпы түсінік
Сабақтың көздері
Оқулық, постер жасауға арналған құрал --жабдықтар, интерактивті тақта.
1
2
3
4
5
Сабақтың кезеңдері
тапсырмалар
стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушыдан күтілетін іс-әрекет, нәтиже
I.Ұйымдастыру кезеңі
1-тапсырма.
Оқушыларды базарлық арқылы топқа бөлу.
«Жұбын табу» стратегия
сы
Оқушыларды ұйымдастыру: сәлемдестіру, отырғызу. Оқушыларды түгендеуМұғалім оқушылардың есіне алдынғы сабақта құрылған топтық жұмыс ережесін ұмытпауды ескертеді.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді.
Оқушылар магниттық тақтада ілулі тұрған ережелерін қайталайды.
ІІ.Эмоционалдық ахуал
Есім-акроним
ІІІ.
Бағалау парағындағы критерийлермен таныстыру
Мұғалім оқушыларға өзі дайындаған бағалаудың критерийлері мен дескрипторын ұсынады және белсенділікке назар аудартады. Мұғалім әр бір тапсырма орындалғаннан кейін бағаланатынын ескертеді.
Оқушылар топ басшыларын таңдайды, топ басшылары бағалауды жүргізеді.
2-тапсырма. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау, оның мақсаттарын қою.
Бұл сабақ неге құнды? Бұл білімнің маған қандай пайдасы бар? деген сұрақтар қояды
Оқушылар жауап бере отыра ,сабақтың тақырыбын, мақсатын жариялайды.
IV. Мағынаны тани білу (білу, түсіну)
1-тапсырма. Оқулықпен жұмыс.
Жеке жұмыс
Мұғалім А, В, С оқушыларды бақылайды.
Оқушылар өз беттерімен жаңа тақырыппен оқулық арқылы танысады.
2-тапсырма. 1.Жаңа мазмұн бойынша Постер жасау.2.Постер бойынша бір-біріне түсіндіру.3.Тақырып бойынша, сұрақтар құрастыру
Әр топ өз тапсырмалары бойынша постер жасайды
Мұғалім оқушыларды бақылайды
Оқушылар алған білімдерін Постерге түсіреді, тақырып бойынша топтар бір- біріне сұрақтар дайындайды, қорғайды, қалыптастырушы бағалау жүргізеді
V. сергіту сәті
Бейнероликтен жаттығулар жасау
VІ. Бекіту.
Ой толғаныс (түсіну қолдану).
1-тапсырма.
Постер бойынша сұрақтарға жауап беру
«Айнал-мақ» ойыны
Мұғалім тыңдайды, А, В, С оқушыларды бақылайды.
Әр топ осы тапсырманы топта орындайды, 1- топтың сұрағына 2- топ, 2- топқа 3- топ, 3- топқа 4- топ, 4- топқа 1- топ жауап береді
2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма орындау.
Есеп№
«Кім жылдам?»
Тапсырмаларды дайындап, оқушылардың белсенділігін бақылайды. Әр топтан дарынды оқушылар презентация 3-4 слайд жасау
Деңгейлік тапсырма орындайды.
3-тапсырма. Логикалық тапсырма.
Есеп №
Ойлан/жұптас/пікірлес
Логикалық тапсырманы ойланып, жұптасып, пікірлесіп ортаға жариялайды.
VIІ.
Қорытынды.
Оқушылар сабақ бойынша қорытынды жасайды
VIІІ.Оқушы-бағалау.
Бағалау парағы бойынша жиынтық баға қою, топ басшылары түсінік береді.
XI. Кері байла-ныс жасау.
Өз көңіл күйлерін білдіру ұсынылады.
2 жұлдыз, 1ұсыныс
Мұғалім стикерлер таратады
Оқушылар көңіл-күйлеріне байланысты жазған стикерлерді мұғалімге тапсырады