Ағылшын тілінде жануарлар жайлы жаңа сөздерді қолдану, мәтіннен етістіктің осы шағын ажыратып, білімін толықтыру.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Жануарларға байланысты жаңа сөздерді меңгереді, сөйлем құрайды
Етістіктің осы шағын ажыратады, өз бетінше мысал келтіреді.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Сыни ойланады. Сыни тұрғыдағы әдіс тәсілдерді қолдана алады
Кейбір оқушылар істей алады:
Оқушыда өз ойын өзгенің ойымен салыстыра алады, өз ойын еркін жеткізе алады.
Пайдаланған әдіс - тәсілдер
«Жүректен жүрекке» ойсергегі, «Топтастыру », «Жигсо» (құрастыру), «Венн диаграммасы» тәсілдері
Пайдаланған модульдер
СТО, АКТ, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Ресурстар. Дереккөздер
Аяпова Т.М. т.б. Ағылшын тілі, 7 сынып, Алматы, «Атамұра»баспасы 2012 жыл, ғаламтордан алынған мәліметтер.
«Жүректен жүрекке» ойсергегі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында оқушыларға шеңбер құрғызып, тілек айта отырып, қолындағы жүрек жастықшаны қасындағы оқушыға береді.
Топқа бөлу
Жануарлардың суреттерін тарату арқылы 4 топқа бөледі.
«Жигсо» тәсілі арқылы мәтінмен жұмыс жасатады. Топтарға берілген мәтінді мағыналық төрт бөлікке бөліп береді.
«About animals» мәтіні
Our planet is home to a vast collection of animals. They live everywhere.
Animals are all around us, so it is easy to think that we know exactly what animals are.
But some animals have fur or feathers; others have shells or scales, while many have no hard body parts at all. Animals often have eyes, ears and legs.
Firstly, animals’ bodies are made of lots of cells. These cells work together, like a team. Secondly, unlike plants, animals need to eat.
Such animals as the tiger, black rhino and giant panda are now so rare that they are endangered.
Animals are in danger for many reasons, and most of these are to do with humans. People collect animals as pets, and hunt them for food and for ‘fun’. They destroy their habitats. We must look after the animals we have left, before it is too late.
Жаңа сөздерді қолдана отырып жаттығуды орындау.
Оқулықтағы жаттығуды жеке жұмыс ретінде жасатады.
Exercise 1. Match pictures to the words:
a squirrel
a wolf
a fox
a rabbit
Етістіктің осы шағын мәтіннен тауып, ажырату.
Етістік туралы слайд көрсетілімдері етістіктің осы шағын оқушылардың есіне түсіреді, мысал келтіртеді.
Exercise 2. Find Present Simple in the text
Венн диаграммасын пайдалану арқылы сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға таратып береді.
І топ –тиін/түлкі
ІІ топ –түлкі/қасқыр
ІІІ топ – қоян/тиін
ІҮ топ-қасқыр/қоян
Дұрыс жауабын тұжырымдай отырып, тест жұмысын жасау
Тест тапсырмаларын береді:
Why animals are in danger?
People hunt and use animals as food
People love animals
Animals eat each other
Find the English word for “табиғи орта”:
Out of danger
Feather
Habitat
What kind of animals are wild?
Dog, cat, sheep
Fox, wolf, squirrel
Rabbit, pig, monkey
Find sentence with Present Simple:
I watched TV yesterday.
Some animals have fur and feathers.
The weather was cold last week.
Сөйлемде етістік болмаған жағдайда:
To be етістігінің формасы қолданылады.
–s жалғауы жалғанады.
Етістік өзгеріссіз қалады.
Бағалау парағына қарап, суммативті бағаны шығарады, оқушыларғы хабарлайды.
Оқушыларға үйге қосымша тапсырма береді:
Exercise 4 Мәтінді оқып ішішен жануарларға қатысты сөздерді табу.
Жануарлар (қасқыр, қоян, түлкі, тиін) туралы қызықты мәлімет тауып келу.
Кері байланыс жасату мақсатында оқушыларға стикер таратады.
Төрт топқа бөлінеді, әр топ мүшесі өз орнына отырады.
Өз арасынан топ басшысын сайлайды.
Оқушылар топпен ақылдасып, пікірлесіп, әр топтан бір оқушы жауап береді. (Смайлик арқылы бағалау)
Оқушылар топ болып пікірлесіп кестені толтырады, бір топ мүшесі жауап береді.
Жаңа мәтінмен танысып, өз ойларын постерге түсіреді.
Әр оқушы жеке тапсырма орындайды, топ басшысы бағалайды.
Оқушылар етістік туралы еске түсіреді.
Оқушылар жұптасып жұмыс атқарады.
Оқушылар Венн диаграммасы арқылы жанурлардың ұқсастықтарымен айырмашылықтарын табады
Әр оқушы интерактивті тақтадан көрген тест тапсырмаларының жауаптарын дәптерлеріне түсіреді, екі оқушы бір-бірінің дәптерін тексереді.
Қосымша тапсырмалар
ды күнделіктеріне жазады.
Әр топ мүшесі стикерге өз ойын жазып, кері байланыс парағына іледі.
Рефлексия
Сабаққа қатысу барысында өз байқағандарыңызды жазу үшін пайдаланасыз. Сабағыңыз туралы берілген сұрақтарға жауап беріңіз
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме?
- Оқушылар бүгін не үйренді?
- Оқу ахуалдары қандай болды?
- Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма?
- Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен?
Сабақ мақсатына жетті.
Оқушылар жануарлар туралы мағлұмат ала алды.
Сыныптағы ахуал қалыпты деңгейде болды.
Уақытты үнемдей алмай қалдық. Жоспардан ауытқушылықтар болды.
Қорытынды бағалау
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?
1. Постер қорғау.
2. Тест жұмысы
Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?
1. Венн диаграммасы
2. Сергіту сәті
Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді?
1.
2.
6.10.15. Бекітемін:___________
Сабақ жоспары №2
Сабақ № 1
Тақырып: Life in the desert and tropical forest
Құндылықтар:
Күні
Мұғалімнің аты-жөні: Тукебаева Х.С
Сынып: 7
Қатысып отырғандары
Келмегендер саны
Осы сабаққа арналған оқу мақсаты
Оқушылардың ағылшын тілінде сөйлеу, оқу қабілеттерін қалыптастыру , зат есімнің көпше түрі туралы білімдері мен дағдыларын кеңейту
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Жаңа сабақты меңгереді.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Тапсырмаларды орындай отырып, сыни ойлануға дағдыланады.
Кейбір оқушылар істей алады:
Оқушыда өз ойын өзгенің ойымен салыстыра алады, өз ойын еркін жеткізе алады.
Пайдаланған әдіс - тәсілдер
Сұрақ – жауап, кластерлер, жұптық жұмыс , жеке жұмыс
Пайдаланған модульдер
СТО, АКТ, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Ресурстар. Дереккөздер
Аяпова Т.М. т.б. Ағылшын тілі, 7 сынып, Алматы, «Атамұра»баспасы 2012 жыл, ғаламтордан алынған мәліметтер.
Жануарлар (қасқыр, қоян, түлкі, тиін) туралы қызықты мәліметтер тауып жазып келу
Жоспар
Жоспарланған мерзімдер
Жоспарланған шаралар
Оқушының әрекеттері
Басталуы
Ұйымдастыру кезеңі
Білу
Қолдану
Талдау
Қосымша тапсырма
Жинақтау
Бағалау
Рефлексия
Сыныптағы әрекеттер тәртібі Сәлемдесу
Қызығушылықты ояту мақсатында сыныпка жан – жануарлар туралы жұмбақ жасыру
Топқа бөлу
Шөл дала және шөл далада тіршілік ететін жануарлар, тропикалық орман және тропикалық орманда тіршілік ететін жануарлардың суреттері арқылы 4 топқа бөледі.
І топ – «Desert»
ІІ топ – «Tropical forest»
ІІІ топ – «Animals inhabiting deserts»
ІҮ топ – «Animals inhabiting tropical forests»
Бағалау парақтарын таратады:
№
Оқушының аты-жөні
1 тапс.
Үй тапс
2тапс. Сұрақ - жауап
3 тапс.
Кластерлер әдісі
4 тапс.
грамматикалық тапс
5 тапс.
Тест тапсырмасын орындауы
1.
2.
3.
4.
«Қызығушылықты ояту» тәсілі арқылы сұрақтар қою, топтарға әр сұрақты таратып береді.
Do you know anything about life in the desert? (І топ)
What kind of animals live in the desert? (ІІ топ)
Do you know anything about life in the tropical forest? (ІІІ топ)
What kind of animals live in the tropical forest? (ІҮ топ)
Мәтінмен жұмыс жасаудың алдында жаңа сөздермен таныстырады.
a desert - шөл дла
a tropical forest – тропикалық орман
cool – салқын
insect – жәндік
lifeless – жансыз
hide – тығылу
seed – дән , астық
wither – солу
species – түр
Кластерлер әдісі
4 топ оқулықтағы 4 мәтін бойынша кластер құрастыру
І топ «Dogs and foxes»
ІІ топ «Grey wolf»
ІІІ топ «Life in the desert»
ІҮ топ «Life in the tropical forest»
Зат есімнің көпше түрі туралы слай көрсетіліп ,оқушылардың есіне түсіреді, мысал келтіртеді.
Төрт топтағы жекелеген оқушыларға тапсырмалар беру
Зат есімдерді көпше түрге айналдыр. Ережесін түсіндір
Тест жұмысын жасау
Тест тапсырмаларын береді:
Test Life in the desert is ... .
lifeless
wonderful
interesting
The trees are always … in the tropical forest.
yellow
red
green
When sun becomes cool in the desert?
in the morning
in the afternoon
in the evening
Көпше түрде де өзгеріссіз қалатын зат есімді табыңыз:
carrot
sheep
woman
Зат есімнің көпше түрі қандай жалғау арқылы жасалады?
– ing
- ed
- s
Бағалау парағына қарап, суммативті бағаны шығарады, оқушыларғы хабарлайды.
Оқушыларға үйге қосымша тапсырма береді:
Омардың постеріне карап кез келген жануар туралы мағлұмат жинап келу
Кері байланыс жасату мақсатында оқушыларға стикер таратады.
Сәлемдеседі.
Төрт топқа бөлінеді, әр топ мүшесі өз орнына отырады.
Өз арасынан топ басшысын сайлайды.
Оқушылар топпен ақылдасып, пікірлесіп, әр топтан бір оқушы жауап береді. (Смайлик арқылы бағалау)
Жаңа мәтінмен танысып, өз ойларын кластерге түсіреді.
Әр оқушы жеке тапсырма орындайды, топ басшысы бағалайды.
Әр оқушы интерактивті тақтадан көрген тест тапсырмаларының жауаптарын дәптерлеріне түсіреді, екі оқушы бір-бірінің дәптерін тексереді.
Қосымша тапсырмалар
ды күнделіктеріне жазады.
Әр топ мүшесі стикерге өз ойын жазып, кері байланыс парағына іледі.
Рефлексия
Сабаққа қатысу барысында өз байқағандарыңызды жазу үшін пайдаланасыз. Сабағыңыз туралы берілген сұрақтарға жауап беріңіз
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме?
- Оқушылар бүгін не үйренді?
- Оқу ахуалдары қандай болды?
- Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма?
- Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен?
Сабақ мақсатына жетті
Шөл дала мен тропикалық орманда тіршілік ететін жануарлар туралы мағлұмат ала алды.
Ауытқушылықтар болды. Тапсырмалардың орыны ауысып кетті. Ұмытып кетіп қайта оралып орындадым. Уақытты үнемдей алмай қалдым
Қорытынды бағалау
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?
1. Кластерлер әдісі
2. Тест
Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?
1.
2. Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді?
1.
2.
Бекітемін:______________
Сабақ жоспары №3
Сабақ № 1
Тақырып: Omar’s album
Құндылықтар:
Күні
Мұғалімнің аты-жөні: Тукебаева Х.С
Сынып: 7
Қатысып отырғандары
Келмегендер саны
Осы сабаққа арналған оқу мақсаты
СТО технологиялары тапсырмаларын беру арқылы жануарлар өмірі туралы білімдерін толықтыру.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Кейбір оқушылар істей алады:
.
Пайдаланған әдіс - тәсілдер
Пайдаланған модульдер
СТО, АКТ, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Ресурстар. Дереккөздер
Аяпова Т.М. т.б. Ағылшын тілі, 7 сынып, Алматы, «Атамұра»баспасы 2012 жыл, ғаламтордан алынған мәліметтер.
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?
1.
2. Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?
1.
2. Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді?
1.
2.
Бекітемін:______________
Сабақ жоспары №4
Сабақ № 1
Тақырып:
Күні
Мұғалімнің аты-жөні: Тукебаева Х.С
Сынып: 7
Қатысып отырғандары
Келмегендер саны
Осы сабаққа арналған оқу мақсаты
СТО технологиялары арқылы жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту.
Есте сақтау қабілеттерін арттыру.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Сабақтың мазмұнымен танысады.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Сыни ойланады.
Кейбір оқушылар істей алады:
Сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай білуге дағдыланады.
Топта жұмыс жасауға қалыптасады.
Пайдаланған әдіс - тәсілдер
Пайдаланған модульдер
СТО, АКТ, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты оқыту, Оқытуды басқару және көшбасшылық, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Ресурстар. Дереккөздер
Аяпова Т.М. т.б. Ағылшын тілі, 7 сынып, Алматы, «Атамұра»баспасы 2012 жыл, ғаламтордан алынған мәліметтер.