Сабақ 11
|
Мектеп «Қызылжар ауылының жалпы орта білім беретің мектебі» КММ
|
Күні 18.11.2021 жыл
|
Мұғалімі: Жұманбаева А.Р
|
Сынып 7
|
Қатысқандар саны
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Дихотомиялык әдіс. Дихотомиялық кілттерді қолдану.
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
|
Жекеленген ағзаларға қарапайым дихотомиялық кілттерді қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар: Дихотомиялық терминінің мәнін түсіне біледі
Оқушылардың көбі: Дихотомиялық кілттердің сатыларын біледі және олардың шартты белгілерін ажыратады,қолдана біледі,жасай алады.
Кейбір оқушылар: Кейбір оқушылар кілттің жасалуына мысалдар келтіре алады. Дихотомиялық кілтті пайдаланған кезде жіберілген қателердің себептерін анықтай алады.
|
Бағалау критерийі
|
Дихотомиялық кілттерқұрылысын, сатыларын біледі
Дихотомиялық кілттер арқылы ағзаларды анықтайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар істей алады:
Дихотомия терминінің мәнін, мазмұнын біледі, есінде сақтайды.
Мазмұндағы түсініктерді сабақ барысында қолдана алады.
Сөйлеу мәдениетінің жазбаша және ауызша түрі қалыптасады.
-Дихотомиялық кілттің сатыларын ажырата алады
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
-Дихотомиялық кілттер және оларды турлерді анықтау үшін қолдану
-Дихотомиялық кілттерге мысалдар
-Практикада қолдануға арналған ұсыныстар
Сіз дихотомиялық кілттерді қолданудағы артықшылығын және кемшілігін айта аласызба?
-Негізгі сөздер мен тіркестері:теза,антитеза,дихотомиялық кілт,дихотомиялық әдіс.
Жазылым бойынша ұсыныстар:Дихотомиялық кілтті пайдалану арқылы жануарлар мен өсімдіктерді екі белгілері арқылы анықтайды,өйткені ол 2...... тұрады, олар мыналар...... болып табылады.
Дихотомиялық кілтті пайдалану кезінде сәтсіздіктер болуы мүмкін, себебі......
|
Құндылықтарға баулу
|
3-құндылық. Зайырлы қоғам, жоғары руханият.
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниетану, жаратылыстану, биология
|
Алдыңғы оқу
|
Жаратылыстану, биология
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
ресурстар
|
Сабақтың басы
5- минут
|
Ұйымдастыру:
Психологиялық жағымды
орта қүру « Жүйеге кел», сыныпты топтастыружыл мезгілдері бойынша
Оқушылардың білім деңгейлерін анықтау
Тапсырма 1 «Сәйкестілігін анықтау» Омыртқасыздармен омыртқалылардың белгілері
Кестемен жұмыс
Бағалау: «Бас бармақ»
|
Ресурс 1
|
Сабақтың ортасы
20-минут
|
1 Мәтінмен танысу
Тапсырма 2 Әрекетті ұйымдастыру бойынша (оқытудағы саралау тәсілдері)
-Тапсырманы бәріне бірдей таныстыру
1-топ мұғаліммен бірге
2,3-топ алдымен мұғаліммен содан кейін өздіктерінен жұмыс жасайды, өз ойларын ортаға салады. Постер және инсерт әдістері бойынша.
Бағалау: «Ай әдісі»
Тапсырма 3 «Кеппе шөппен жұмыс» Осы негізінде дихотомиялық кілт құрастыру. Әр топқа әртүрлі тұқымдастардың кеппе шөптері таратылады. Әр топ сол тұқымдасқа дихотомиялық кілт құрайды.
Бағалау: «Шаттық шапалағы»
|
Ресурс 2
Қағазда
Әр турлі айлар:толық жарты ай ,жаңа ай суреттері .
Ресурс3
Слайд: Дихтомиялық кілт
Ресурс 4 «Кеппе шөптер» жинағы
|
Сабақтың соңы
5-минут
Ішкі жиынтық бақылау
15 мин
|
Бекіту Тапсырма №4 Дайын дихотомиялық кілтті қолданып жануарлар түрін анықтау.
Бағалау: «Шаттық шапалағы»
Үй тапсырмасы: Мәтінді оқу. Алқа тұқымдас өсімдік түрлерін анықтау үшін қолданылатын дихотомиялық кілттер құрастырыңдар.
Әр түрлі тапсырмалар құрастыру.
|
Ресурс 5
Ресурс 6
Құрастырылған тапсырмалар
|