Сабақ: №15
|
Мектеп:
|
Пәні: Информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5 сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Жобалық жұмыс
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты
|
5.1.2.1 «Программалық қамтамасыз ету»
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Программамен қамтамасыз ету туралы түсінік қалыптастырады, программалық жабдықтаманың түрлері мен қызметін керсете алады;
Оқушылардың басым бөлігі: Программалық жабдықтаманың түрлерге бөлінетінін құрылымын, қызметін ажырата алады.
Кейбір оқушылар: ОЖ-ні іске қосуды, оның құрылымы, жүктелу тәсілі туралы ұғымды қалыптастырады ,тапсырмалар тақтасының таңбаларын пайдалануды, қосымшаларға мысал келтіре алады.
|
Бағалау критерийлері
|
۞Программалар қалай сақталатынын анықтай алады.
۞Операциялық жүйенің басты қызметін сипаттайды.
۞Программаның жұмыс істеу схемасын құрастырады.
۞Арнай мақсаттағы программаларға мысал келтіреді.
۞Жалпы мақсаттағы программалар мен арнайы мақсаттағы
программаларды бір - бірімен салыстырады.
۞Сабақ барысында алынған мәліметтерді қайта қарайды.
|
Құндылықтарды анықтау
|
Программалық қамсыздандыру тақырыбын түсіндіре отырып оқушыларды ойлау ,есте сақтау ,және алған білімдерін өмірде қолдануға үйрету .
|
Пәнаралық байланыс
|
|
Алдыңғы тақырып
|
«Программалық қамтамасыз ету»
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулармен қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
2 минут
«Өрмекші торы» әдісі арқылы өткенді қайталау
5 минут
|
Ұйымдастыру.
«Менің сыныбым» тренингі
Оқушылар өз сыныбы туралы жақсы пікірлер айтады.
Түсті фишкалар арқылы 2 топқа бөлу.
Қызыл
Жасыл
*Оқушылардың өткен тақырыпты «өрмекші торы » әдісі арқылы пысықтаймын.
1.Компьютердің программалық жабдықтамасы деген не?
2.ОЖ қашан жүктеледі?
3.Компьютерлеріңде қандай ОЖ орнатылған?
4.Қосымшаларға қандай программа жатады?
5.Программалық жабдықтаманың қандай түрін өздеріңе құруға болады?
|
2 түсті фишкалар, оқулық, жұмыс дәптері
|
Сабақтың ортасы
10минут
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Оқулық,
Түсті маркерлер,
А3 плакаттар,
Стикерлер.
|
1-топ: Жүйелік программалық жабдықтама және қолданбалы программалық жабдықтама
2-топ: Программалау жүйелері және операциялық жүйе
2 топ берілген тақырыптар бойынша шығармашылық жұмыстар орындайды.
|
-Шығармашылық жағынан өздерін көрсетеді.
-Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады.
|
Практикалық тапсырмалар
10 минут
|
Компьютерде практикалық жұмыстарды орындайды.
|
-Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық тапсырманы орындайды.
|
Оқулық, дәптер, компьютер
|
«Эмоция» ойыны
5 мин
|
Шақырылған оқушы көрсетілген эмоцияларды жест арқылы бейнелейді.
|
Оқушылар эмоцияны көрсетеді.
|
Смайликтер плакаты
|
Сабақтың аяқталуы
5 мин
|
|