Сабақ: №32
|
Мектеп: Г.Титов атындағы жалпы орта мектебі
|
Пәні: Алгебра
|
Күні: 21.11.2018 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абдінасырова Ж.А.
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер және оларды шешу
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Қарапайым тригонмериялық теңдеулер шығару дағдыларын қалыптастыру және олардың дербес түбірлерін анықтауды үйрету.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімінің жалпы және дербес түрлерін біледі.
|
Кейбір оқушылар:
|
, , , теңдеулерін шеше алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Тригонометриялық теңдеу туралы түсінік қалыптастырады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Теңдеу, тригонометриялық теңдеулер, синус,косинус, тангенс, котангенс, арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс.
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:
1. Қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп қандай теңдеулерді атаймыз?
2. Тригонометриялық теңдеулерді шешу дегеніміз не?
3. Тригонометриялық теңдеулерге мысалдар келтіріңдер.
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер
, теңдеулерін шешу жолдары
, теңдеулерін шешу жолдары
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Қарапайым тригометриялық теңдеулер шешімінің жалпы түрі.
|
Алдыңғы тақырып
|
Кері тригонометриялық функциялар
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулармен қатар
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
2 мин
5 минут
« Фишбоун» әдісі
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Шаттық шеңберін құру
2 топқа бірігу.
Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Фишбоун» әдісі арқылы пысықтау.
Оқушылар 2 топқа бөлінген соң әр топтағы оқушыларға өткен тақырып бойынша фишбоун плакаты таратылып беріледі, фишбоун плакаты ішіндегі сұрақты оқиды, басқа оқушылар сұрақтарға жауап береді.
1.Қандай функцияларды тригонометриялық функциялар деп атаймыз?
2. Тригонометриялық функциялардың негізгі қасиеттерін атаңдар.
3.Тригонометриялық функциялардың графиктері қалай аталады?
4. Кері тригогнометриялық функция дегеніміз не?
|
Үлестірмелер, оқулық, жұмыс дәптері
|
Ортасы
10 минут
Топтық
жұмыс
5 минут
Оқулықпен жұмыс
8минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Қарапайым тригонометриялық теңдеулер және оларды шешу».
Жаңа тақырыпты АКТ көмегімен түсіндіру.
Анықтама.
, , , (1)
(мұндағы саны кез келген нақты сан, яғни ) түрінде берілген теңдеулерді қарапайым тригонометриялық теңдеулер деп атайды.
Тригонометриялық теңдеулерді шешу дегеніміз – берілген теңдеуді тура теңдікке айналдыратын аргументтің барлық мәндерін табу. Тригонометриялық теңдеулерді шешудің өзіндік ерекшеліктері:
Тригонометриялық теңдеудің бір түбірі бар болса, онда оның шексіз түбірері болады.
Тригонометриялық теңдеуді оның екі жақ бөлігіне ортақ көбейткіш болатын тригонометриялық функцияға бөлуге болмайды, себебі теңдеудің болмағанда бір шешімі жоғалады.
Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімінің жалпы түрі.
Дербес шешімдері
1-мысал.
Жауабы:
2-мысал.
Жауабы:
3-мысал.
Жауабы:
4-мысал.
Жауабы:
«Қарлы кесек» әдісі
Топтар тригонометриялық теңдеулер құрастырады және екі топ бір-бірінің құрастырған теңдеулерін шешеді.
Оқулықтағы №98, 99 есептерді тақтаға орындау.
№98
а) ; ә) ; б) ; в)
№99
а) ; ә) ; б) ; в) ;
|
Оқулық,
интерактивті тақта
бейнеролик
А4 парағы
оқулық
|
Сабақты қорытындылау
5 мин
|
Сабақты қорытындылауда «Венндиаграмма» әдісі арқылы тригонометриялық теңдеулер мен алгебралық теңдеулерді салыстырады.
|
постер
|
Аяқталуы
5 минут
|
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: №101
«Тілек ағашы» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
|
Жиынтық бағалау парағы,
күнделік,
стикерлер
|
Қосымша ақпарат: Алгебра 11-сынып Мектеп баспасы,
Авторы А.Е.Әбілқасымова, К.Д.Шойынбеков 2010 жыл
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтар-дағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін.
|