Сабақ: №38 Мектеп: «Ғ. Садвақасов атындағы Үлкен Ақсу орта мектебі» кмм. КҮНІ



Дата06.02.2022
өлшемі53,86 Kb.
#57660
түріСабақ
Байланысты:
8 сын №38


Сабақ жоспары

САБАҚ: №38

Мектеп: «Ғ.Садвақасов атындағы Үлкен Ақсу орта мектебі» кмм.

КҮНІ: 27.01.2020ж

Мұғалім: Усенова Г.К



СЫНЫП:

Қатыспағандар

Қатысқандар



Сабақ тақырыбы

Металдар мен бейметалдар

Осы сабаққа негізделген оқыту мақсаты

8.2.1.7. Химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:
Химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжайды.
Басым көпшілігі.
Металдар мен бейметалдардың электрондарды беру және қосып алу қасиеттерін анықтайды.
Кейбір оқушылар:
Металдар мен бейметалдардың орны мен қасиетіне байланысты генетикалық қатарын құрастырады.

Бағалау критерийлері

-Периодтық жүйедегі орынына сәйкес металдар мен бейметалдар қасиеттерін болжайды.
-Металдар мен бейметалдардың электрондарды беру және қосып алу қасиеттерін анықтайды.
-Металдар мен бейметалдардың орны мен қасиетіне байланысты генетикалық қатарын құрастырды.

Тілдік мақсаттар

Негізгі сөздермен тіркестер
Периодтық жүйе-periodic table, металл-metal, бейметал-nonmetal, электртерістілік-electronegative, электрондарды беру lose electron, қосып алу-gain electron.
Сыныптағы диалог

  • металдар мен бейметалдардың қасиеттері...........

  • периодтарда ..топтарда қалай.... өзгереді

Ойлау деңгейі

Қолдану, бағалау

Құндылықтарды дарыту



Тұлғааралық қарым-қатынасты дамытуға және бағалауға мүмкіндік беретін жұптық және топтық жұмыстарды қолдану
Өмір бойы білім алу,
Сыйластық

Алдыңғы білім



7.2.1.1. Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
8.2.1.5. 8.2.1.6. Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері.

Жоспар

Жоспарланған мерзімдер

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы



Оқушылармен сәлемдесу. Өз атына сын есім талдау арқылы сыныпта психологиялық жағымды ахуал қалыптастырады.
Үй тапсырмасы: Оқушыларға топтық тапсырма берілген, топтар берілген тапсырмаларды түсіндіреді. әр топ 2 сұрақтан басқа топтарға қояды.
Химиялық эстафета:
1.Li—Li2O—LiOH—LiCl
2.Cl—NaCl—HCl—AgCl
3. C—CO2—K2CO3—CaCO3
Бірін-бірі қол шапалақтау арқылы бағалайды.

Химиялық элементтердің таңбалары
Периодтық кесте

Ортасы

«Жұмбақталған сурет» бойынша сабақтың тақырыбын ашады.



Мақсаты: Химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжайды.
«Үштік әдіс» - жеке, жұптық, топтық талқылаулар жүзеге асырылады. Сынып бойынша тапсырманы оқиды,айтады, тындайды, түртіп алады, кейін өз пікірін айтады.
1 топ - металдардың қасиетін сипаттайды,түсіндіреді.
2 топ- бейметалдар қасиетін сипаттайды,түсіндіреді.
3 топ - металдар мен бейметалдардың ортақ қасиетін шығарады.
Постер қорғау арқылы қорытындылайды. Оқушылар постерге тақырыпты, өзекті ойларды, тірек сөздер арқылы шешу жолдарын жазып, өз ойларын жинақтайды. Жаңа материалды пысықтау, түйінді ойларды бекітеді.
«ҚБ мадақтау сөздері арқылы бағалайды.


Мақсаты:
-Металдар мен бейметалдарды электрондарды беру және қосып алу қасиеттерін анықтайды.
«Жұппен жұмыс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша металдар мен бейметалл атомдарының электрондарды беру және қосып алу қасиеттерін жұпта талдайды және дәлелдейді.
Тапсырма жазылады.Берілген үлгі бойынша әр жұп 2 тапсырмадан орындайды.

Me0 - nē →Men+


Бей0 + nē Men-
Дескрипттор.......



  1. Металдық қасиетке мысал келтіреді.

  2. Бейметалл қасиетіне мысал келтіреді.

  3. Электрондарды ығысуын периодтық жүйеде орны бойынша анықтайды.

Тапсырманын орындау нәтижесі тақтада көрсетіледі.
Мақсаты:
-Металдар мен бейметалдардың орны мен қасиетіне байланысты генетикалық қатарын құрастырады.
«Конверт ішіндегі тапсырма» әдісі
Нақты элементтер бойынша генетикалық қатар құрастыру. (Na,P,C,Ca,K,S,Al) Ресурстар беріледі. Нәтижесі тақтада көрсетіледі.
Дескриптор

  • Элементтердің қосылыстарының химиялық формуласын құрастырады.

  • Металдардың генетикалық қатарын құрастырады.

  • Бейметалдардың генетикалық қатарын құрастырады.

ЖЖ: (саралау тапсырмасы) металдардың адам өміріндегі маңызы.
Бейметалдардың адам өміріндегі маңызы.
2.Металдар
Бейметалдар сөзіне синквейн (5 жолды өлең) құрастыру.

Сурет


А-4 қағазы ,түрлі- түсті маркерлер

Интерактивті тақта


Периодтық кесте
Химиялық элементтердің таңбалары.

Соңы
5мин



Үйге тапсырма : Әр бір оқушы бір метал мен бейметалға генетикалық қатар құрастыру, реакция теңдеулерін жазу.
Рефлекция «Тазалық»





Саралау
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Кейбір оқушыларға: Металдар мен бейметалдардың адам өміріндегі маңызы туралы айту.

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?


1:

2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Тексерілді: 27.01.2020ж Авдинова С.Ж

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет