Сабақ Абай Құнанбаев. Етіс. Етістің түрлері Мұғалім: Қабдырашова А.Қ



Дата19.02.2017
өлшемі30,85 Kb.
#10632
«Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің

Негізгі жалпы білім беретін №14 мектебі» ММ

Ашық сабақ

Абай Құнанбаев. Етіс. Етістің түрлері

Мұғалім: Қабдырашова А.Қ.

Қостанай

Күні:

Пәні: қазақ тілі



Сынып: 7 «А»

Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев. Етіс. Етістің түрлері.

Сабақтың мақсаты:


  1. Абай Құнанбаев өмірінен жалпы түсінік; Етіс, етістің түрлерін ажырата білуге үйрету;

  2. Оқушылардың сөздік қорын, сөз байлығын, есте сақтау және ойлау қабілеттерін дамыту;

  3. Оқушыларды адамгершілікке, әдептілікке тәрбиелеу, ұлы ғұлама ақындарымыздай білімге, өнерге деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ой толғау, қорытындылау.

Көрнекілігі: интерактивті тақта, ақынның портреті, сызбанұсқа, үлестірмелі кеспелер

Сабақтың барысы:



  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. оқушылармен амандасу, Гимн орындау, кезекшімен сұхбат

  3. Білімді жан-жақты тексеру:

  • етістік дегеніміз не?

  • Етістікке жалғанатын қандай жұрнақтар бар?

  1. Жаңа сабақ: Абай Құнанбаев. Етіс. Етістің түрлері.

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру

Жаңа сөздер:

өз еркімен – по своей воле

жарқын өмір – светлая жизнь

қарапайым – простой

міндет – обязанность

көркем – художественный

құмар – пристрастие

айрықша – особенно

көңіл бөлу – уделять внимание

күрес – борьба


  • алдымен мұғалім өзі оқиды;

  • барлық балалар топпен оқиды;

  • топ - топқа бөлініп оқиды;

  • дәптерлеріне жазады.

1 – тапсырма. Мәтінді оқып, түсінгенін сұрау

2 – тапсырма. Абай Құнанбаев – кластер құру


Етіс




  • Өздік Ырықсыз Өзгелік Ортақ

  • (возвратный) (страдательный) (понудительный) (взаймный)




  • Дауыссыздан Дауыссыздан Ұяң,үндіден Дауыссыздан

  • соң соң соң соң

  • -ын,ін -ыл,-іл -ғыз,гіз,-дыр,дір -ыс,-іс

  • Дауыстыдан Дауыстыдан Қатаңан соң Дауыстыдан соң

  • соң соң -қыз,-кіз -с

  • -н -л -тыр,-тір





  • М-ы: ки+ін+ді М-ы: айт+ыл+ды М-ы:айт-қыз+ды М-ы:сөйле+с+ті


4 – тапсырма. Етістерді жұрнақтардан ажыратып жазу.

Бө - лін – бе – ді /өздік етіс/
Бекіту: тест сұрақтары таратылады. Дәптерге жазады, оқушылар бір-бірін тексереді.
Үйге тапсырма: 112 бет, 2 тапсырма /берілген сөйлемдерді аяқтау/

3 тапсырма /өлеңді жаттау/


Бағалау: оқушыларды сабаққа қатысуларына байланысты бағалаймын.


  • Сабақ аяқталды!

  • Сау болыңыздар!


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет