Сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары



бет1/2
Дата18.02.2017
өлшемі237,94 Kb.
#9878
түріСабақ
  1   2

САБАҚ : Лабораториялық жұмыс № гистогенез және органогенез


Мектеп: Химия-биология бағытындағы НЗМ

Күні: 10-11.02.2014жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Есенова.Г.С

Сыныбы: 9 А, В, Д сыныптары

Қатысқан оқушылар саны:12

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Оқушылар орындай алады: жыныс бездері мен жыныс жасушалардың

құрылысын,қызметін айта алады.жұмыртқа жасуша мен

сперматозоидтың құрылысын ерекшеліктерін бөліп көрсете

алады.Органогенездің сатыларын балстула мен гаструланың

айырмашылықтарын атап бере алады.Ұрық жапырақшаларда

мүшелердің қалыптасуын топтастырып бере алады.



Сабақтың

мақсаты

Оқушылар: эмбриондық және постэмбриондық дамудың биологиялық рөлін білу.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Эмриология ғылымының мақсаттарын түсінеді.онтогенез бластула,гаструла және нейрула сатыларының негізінде дамитынын дәлеледеп бере алады.Постэмбриондық дамудың туру және түрленіп даму түрлерін ажырата алады.  

Алдыңғы білім


Оқушылар:

Оқушылар:туру даму,түрленіп даму -7 сынып

Эмбриология -8 сынып

Гаструла,нейрула,бластула-8 сынып

Ұрық жапырақшалары-8 сынып


Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер


Оқыту ресурстары

Басы

0-5 минут

6-10 мин

11-16 мин

Ортасы
17 -25 мин

Соңы


26-40 мин


Ұйымдастыру кезеңі: W = Ынтымақтастыру атмосферасын құру арқылы оқушылардың көңіл күйін көтеру.

Жаңа тақырып туралы жалпы ассоциация құру мақсатында

Бейнеролик көрсетіледі(тело человека )

Жұмыстың мақсаты:

Гипотеза:

Қажетті құрал жабдықтар:

Бунақденелілердің коллекциясы,бал араның метаморфозы,адам көлбақаның метаморфозы,құстың тура дамуы,ланцетниктің ұрықтанған жұмыртқасының даму циклы.



1Жұмыс

1 жұмыс

Ланцетниктің дамуына берілген суретпен толық танысыңдар.Реттік саны бойынша дамудың қай сатысы екендігін тауып,әрқайсысына түсініктеме беріңдер.


2.жұмыс

Сәйкес келуін анықтау

Метаморфоз-----------------------

Метаморфозсыз------------------

1.Тура даму

2.Күрделі даму

3.Ұлпалар және мүшелер қайтадан құралады.

4.Шекшектер

5.көбелектер

6.Қоңыздар

7.Өрмекшілер

8.Құстар

9.Иесін ауыстыратын паразит құрттар

10.құрбақалар

11.Жыландар

12.Ересектеріне ұқсамайтын дернәсілдер

13.Ересектеріне ұқсас дернәсілдер

14.Шыбындар

15.Адам
3 жұмыс .Сәйкес келуін анықта

Эктодерма

Энтодерма

Мезодерма










1.Ұрықтың сыртқы жапырақшасы

2.Ұрықтың ортаңғы жапырақшасы

3.Ұрықтың ішкі жапырақшасы

4.Ұрықтың бұл жапырақшасы өзгелерінен кеш түзіледі

5.Ұрықтың бұл жапырақшасы ішекқуыстыларда гаструла қуысын астарлайды

6.Тері эпителийі

7.Нағыз тері

8.Қалқанша без

9.Тер бездері

10.Бауыр

11.Ұйқыбез

12.Сүт бездері

13.Ішек эпителийі

14.Шаш және тырнақ

15.Бұлшықет

16.Сүйек

17.Өкпе

18.Жүрек

19.Ми

20.Қан

21.Бүйрек

22.Кеңірдек

23.Жыныс мүшелері

23.Көз
4жұмыс

Постэмбриондық дамуды түрлерін анықта анықтап,бір бірімен салыстыру .

1.Құс балапанының даму сатылары.

2.Бал араның дамуы( жұмыртқа мен ересек ағзаны салыстыр)

3.Екі ағзаның дамуындағы ерекшеліктерді

Төмендегі сұрақтарға жауап бер

1.Постэмбриондық даму дегеніміз не?

2.Толық түрленіп даму дегеніміз не?

3.Омыртқалы және омыртқасыз организмдерден мысал келтіріндер





Каталог: upload -> iblock
iblock -> Сабақтың тақырыбы: «Әліппенің атасы»
iblock -> М.Құсайынов атындағы Ақтөбе облыстық дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернат
iblock -> Өзі де, сөзі де бөлек дара тұлға Ауызша журнал: Талғампаз өнер иесі
iblock -> №4 қалалық кітапхана Құрастырған
iblock -> Аты-жөні Марапаттау кезіндегі қызметі
iblock -> Абай Құнанбаев- қазақ жазба әдебиетінің
iblock -> Абай Құнанбаев қазақ жазба әдебиетінің негізін салушы Мақсаты
iblock -> Составитель: библиограф цгб
iblock -> Сабақтың тақырыбы: Шортанбай Қанайұлы
iblock -> Сабақтың тақырыбы


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет