САБАҚ: қазақ әдебиеті
|
Мектеп: Б.Батырбекова атындағы жалпы орта мектебі
|
Сабақтың тақырыбы: С.Шаймерденов. «Ит ашуы» повесі
|
Күні: 04.04.2017
|
Мұғалімнің есімі: Асет Муханов
|
СЫНЫП: 7-сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Әңгіменің мазмұнын меңгереді, шығарма кейіпкерлерінің образына талдайды, тақырыбын, идеясын анықтайды.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
С.Шаймерденовтің өмірі туралы біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Оқушылар шығарманың мазмұнын меңгереді.
|
Кейбір оқушылар:
|
Шығарманың тақырыбы мен түйінін шығарады.
|
Алдыңғы тақырып
|
С.Шаймерденов туралы біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған іс әрекет және берілген уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі.
«Шаттық шеңбері»
2 минут
|
Оқушылармен сәлемдеседі;
Оқушыларды түгендейді;
Сыныптың тазалығына назар аударады.
Оқушыларды ортаға шығарып, шеңбер құрады. Жақсы тілектер айтқызады.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі;
Сабаққа дайындалады;
Оқушылар ортаға шығып шеңбер құрып, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.
|
Топқа бөлу.
«Мозайка» әдісі
2 минут
|
Мұғалім құрастырғанда ақын-жазушылардың портреті шығатын қима қағаздарды оқушылар санына қарай (екі, үш) бөліп, араластырып, оқушыларға таратып береді.
|
Оқушылар мұғалім таратқан қима қағаздардан бір-бірден алып, біріктіріп, бүтін портрет құрайды. Сол бойынша топтарға бөлінеді.
|
Үй тапсырмасын сұрау.
«Конверт сұрақ».
5 минут
|
Оқушыларға «Конверт сұрақ» беру арқылы үйге берілген тапсырманы сұрайды. Сұрақтарды таратып, жауап алады.
|
Оқушылар «Конверт сұрақ» әдісі бойынша берілген сұрақтарды алып, жауап береді.
|
Жаңа сабақ.
«ДЖИГСО» әдісі
15 минут
|
«ДЖИГСО» әдісінің шартын түсіндіреді. Оқушыларға мәтінді бөліп оқытады, топтардың бір-біріне оқығандарын түсіндіруін қамтамасыз етеді.
|
Оқушылар мұғалім берген тақырып бойынша оқып, көрші топқа түсіндіреді. Бір-бірімен пікір алмасады, сұрақтар қояды.
|
«Постермен жұмыс»
10 минут
|
Оқушыларға тақырып беріп, постермен жұмыс жасатады. Оқыған бөліктері бойынша қорғауға береді.
|
Оқушылар мұғалім берген тақырыптар бойынша постермен жұмыс жасайды. Сурет салады, мәліметтерді жазады. Жұппен, топпен пікірлеседі. Өз ойларын білдіреді.
|
Сергіту сәті.
«Жапондық есім» әдісі
2 минут
|
«Жапондық есім» әдісі арқылы оқушыларды сергіту.
Оқушыларға шартын түсіндіріп, сергіту сәтін жасату.
|
Мұғалімнің іс-әрекетін қайталап, «Жапондық есім» әдісі арқылы сергіту сәтін жасайды.
|
Қорытындылау.
Венн диаграммасы
5 минут
|
Мұғалім оқушыларға шығармадағы Марғау бейнесін М.Әуезовтің Көксерек» повесіндегі Аққасқамен салыстыруға тапсырма береді.
|
Оқушылар мұғалім берген тапсырма бойынша орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады, сұрақтар қояды.
|
Үйге тапсырма беру.
|
«Ит ашуы» повесінің бөлімдері бойынша мазмұнын айту.
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау.
2 минут
|
Топтарға бағалау шкаласын береді. Тақтаға ілінген бағалау парақшасы мен топ басшыларының бағалау парақшаларын салыстырып бағалайды.
|
Топ басшылары мұғалімнің бағалау парақшасымен өздерінің бағалау парақшаларын салыстырып, топ мүшелерін бағалайды.
|
Рефлексия.
2 минут
|
Оқушылардың сабақтан алған әсерін стикерге жаздырады.
|
Оқушылар сабақтан алған әсерін стикерге жазып, тақтадағы білім ағашына жапсырып кетеді.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
- Жұптық тапсырма беру арқылы ЖАДА қалыптастыру.
Тақырыпқа тапсырмалар орындайды, мысалдар келтіреді.
Шығарманың түйінін шығара біледі.
|
Топтық бағалау,
Қалыптастырушы бағалау,
Смайликтер арқылы бағалау.
|
Қазақ тілі, тарих пәндерімен байланыс болады.
Қолданып жатқан құралдарымызды, оқу құралдарын тапсырмалар орындау барысында денемізге жарақаттанбайтындай етіп қолдануымыз қажет.
Ұйымшыл болу, бірін-бірі тыңдау, қолдау көрсету.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
САБАҚ: қазақ әдебиеті
|
Мектеп: Б.Батырбекова атындағы жалпы орта мектебі
|
Сабақтың тақырыбы: Қ.Ысқақов. «Қоңыр күз еді» повесінен үзінді
|
Күні: 05.04.2017
|
Мұғалімнің есімі: Асет Муханов
|
СЫНЫП: 7-сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Қ.Ысқақов өмірі мен шығармашылығы бойынша мәлімет алу, танысу. «Қоңыр күз еді» повесінен үзіндісінің мазмұнын ашу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Қ.Ысқақовтың өмірі туралы біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Оқушылар шығарманың мазмұнын меңгереді.
|
Кейбір оқушылар:
|
Шығарманың тақырыбы мен түйінін шығарады.
|
Алдыңғы тақырып
|
Қ.Ысқақов туралы біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған іс әрекет және берілген уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі.
«Шаттық шеңбері»
2 минут
|
Оқушылармен сәлемдеседі;
Оқушыларды түгендейді;
Сыныптың тазалығына назар аударады.
Оқушыларды ортаға шығарып, шеңбер құрады. Жақсы тілектер айтқызады.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі;
Сабаққа дайындалады;
Оқушылар ортаға шығып шеңбер құрып, бір-біріне жақсы тілектерін айтады.
|
Топқа бөлу.
«Мозайка» әдісі
2 минут
|
Мұғалім құрастырғанда ақын-жазушылардың портреті шығатын қима қағаздарды оқушылар санына қарай (екі, үш) бөліп, араластырып, оқушыларға таратып береді.
|
Оқушылар мұғалім таратқан қима қағаздардан бір-бірден алып, біріктіріп, бүтін портрет құрайды. Сол бойынша топтарға бөлінеді.
|
Үй тапсырмасын сұрау.
«Конверт сұрақ».
5 минут
|
Оқушыларға сұрақтар беру арқылы үйге берілген тапсырманы сұрайды. Сұрақтарды таратып, жауап алады.
Сафуан Шаймерденов қай жерде, қай жылы дүниеге келген.
Ол қандай қызметтер атқарған?
Қандай шығармаларын білесіңдер?
Басты кейіпкердің есімі кім, оның кәсібі не?
Лезбай неліктен ұлына ит әкелуге тапсырды?
Лезбай неліктен күшіктің есімін Марғау қояды?
|
Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді. Топта талдайды, пікірлеседі.
|
Жаңа сабақ.
«ДЖИГСО» әдісі
15 минут
|
«ДЖИГСО» әдісінің шартын түсіндіреді. Оқушыларға мәтінді бөліп оқытады, топтардың бір-біріне оқығандарын түсіндіруін қамтамасыз етеді.
|
Оқушылар мұғалім берген тақырып бойынша оқып, көрші топқа түсіндіреді. Бір-бірімен пікір алмасады, сұрақтар қояды.
|
«Постермен жұмыс»
10 минут
|
Оқушыларға тақырып беріп, постермен жұмыс жасатады. Оқыған бөліктері бойынша қорғауға береді.
|
Оқушылар мұғалім берген тақырыптар бойынша постермен жұмыс жасайды. Сурет салады, мәліметтерді жазады. Жұппен, топпен пікірлеседі. Өз ойларын білдіреді.
|
Сергіту сәті.
«Орын ауыстыру» әдісі
2 минут
|
«Орын ауыстыру» әдісі арқылы оқушыларды сергіту.
Оқушыларға шартын түсіндіріп, сергіту сәтін жасату.
|
Мұғалімнің іс-әрекетін қайталап, «Орын ауыстыру» әдісі арқылы сергіту сәтін жасайды.
|
Қорытындылау.
«Қар кесегі» ойыны
5 минут
|
Оқушыларға ақ қағазға сұрақтар жаздырып, қар кесегі жасаттырып, бір-біріне лақтыртады. Осылай сабақты қорытындылайды.
|
Оқушылар ақ қағазға сұрақтар жазып, қар кесегі жасап, бір-біріне лақтырады. Жауап жазып, тағы да лақтырады.
|
Үйге тапсырма беру.
|
«Қоңыр күз еді» үзіндісінің бөлімдері бойынша мазмұнын айту.
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
|
Бағалау.
2 минут
|
Топтарға бағалау шкаласын береді. Тақтаға ілінген бағалау парақшасы мен топ басшыларының бағалау парақшаларын салыстырып бағалайды.
|
Топ басшылары мұғалімнің бағалау парақшасымен өздерінің бағалау парақшаларын салыстырып, топ мүшелерін бағалайды.
|
Рефлексия.
2 минут
|
Оқушылардың сабақтан алған әсерін стикерге жаздырады.
|
Оқушылар сабақтан алған әсерін стикерге жазып, тақтадағы білім ағашына жапсырып кетеді.
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
- Жұптық тапсырма беру арқылы ЖАДА қалыптастыру.
Тақырыпқа тапсырмалар орындайды, мысалдар келтіреді.
Шығарманың түйінін шығара біледі.
|
Топтық бағалау,
Қалыптастырушы бағалау,
Смайликтер арқылы бағалау.
|
Қазақ тілі, тарих пәндерімен байланыс болады.
Қолданып жатқан құралдарымызды, оқу құралдарын тапсырмалар орындау барысында денемізге жарақаттанбайтындай етіп қолдануымыз қажет.
Ұйымшыл болу, бірін-бірі тыңдау, қолдау көрсету.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылартуралыменің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|