Сабақ: Қазақ тілі және әдебиеті
|
Мектеп: ____________________
|
Күні:__________
|
Мұғалімнің аты-жөні:Cәбит Толғанай Ертайқызы
|
Сынып: 7
|
Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы
|
Сабақ тақырыбы:
|
Мақсаты
|
Поэманың мазмұнын меңгере отырып,өзіндік тұжырым жасауға,жалпы болжам жасап,ой қорыта білуге үйрену.
|
Критерийлер
|
А. Білу, түсіну
В. Қолдану
С. Сын тұрғысынан ойлау
|
Нәтиже
|
Поэманы оқы,мазмұнын түсіну;
Кейіпкерлермен танысып,құрылымдық талдау жасау;
Жырды оқып бағалап,мақсатқа тек батылдық пен еңбекқорлықтың арқасында жетуге болатынын түсіну.
|
Сабақ түрі
|
Жаңа білімді меңгерту.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Дискуссиялық карта,рөлдік ойын,«Венн»диаграммасы, «Бағдаршам» «Екі жұлдыз,бір тілек »,«Бас бармақ»,сұрақ-жауап, ой қозғау, мәнерлеп оқыту,шығарманы талдату.
Оқыту түрі: Бірлескен ұжымдық іс-әрекет.
|
Көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, автор суреті, ақ қағаз, плакаттар, оқулық.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих.
|
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру сәті
|
«Теңізшілер» тренингін өткіземін. Оқушыларды 3топқа бөлемін.
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
І.Қызығушылықты
ояту: «Болжау»
ІІ.Ой шақыру
|
Мағжанныңи «Батыр Баян» поэмасы туралы бейнеролигін көрсету.
Бейнероликте айтылған мәселелерді талқылау.
«Батыр Баян» поэмасында қандай мәселелер қозғалады? Деген сауал көлемінде ой қозғау.
|
Оқушылар видеосюжет желісі туралы мәлімет алып,ой қозғайды.
|
Интерактивті тақта;
|
Поэманы тану
|
Шығарманың құрылымы бойынша постер қорғату арқылы поэма мазмұнын еске түсіру.
І топ-оқиғаның басталуы,дамуы.
ІІ топ-оқиғаның шиеленісуі,шарықтау шегі.
ІІІ топ-шешімі.
|
Оқушылар тыңдаған мәтінді басшылыққа ала отырып, постер дайындап, оны қорғайды.
|
Интерактивті тақта;
|
Топтық жұмыс
|
1топ- «Баянның інісі Ноянды өлтіруі дұрыс па ?»
(дискуссиялық карта)
2топ- «Әңгімедегі бақытсыз жан... »рөлдік ойын.
3топ -Ш.Құдайбердіұлының «Қалқаман –Мамыр» поэмасы мен М.Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмаларын салыстыру(Венн диаграммасы)7
|
Оқушылар өз бетімен отырып поэманың аудионұсқасымен танысады,түсінеді, тапсырмаларды орындайды.
|
|
«Рефлексиялық – бағалау»кезеңі
|
«Теректегі орным»парақшалары арқылы кері байланыс жасау.
|
«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген парақша бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады.
|
Парақшалар
|
Сабақ қорыту
|
«...Мағжанды сүйемін. Еуропалығын, Жарқыраған әшекейін сүйемін» деп М.Әуезовтың ақын шығармашылығын дүние жүзі әдебиетімен салыстырып, Мағжанның қазақ әдебиетін еуропалық биікке көтерген зор еңбегін тарихи ерлікке балап бағалағаны ешқашан ұмытылмайды.
|
|
|
Үйге тапсырма
|
1.Шығармадан ақын монологын тауып жаттау.
2. Қазақ-жоңғар шапқыншылығв туралы мәлімет жинау.
|
|
|
Бағалау
|
Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау.
|
|
|