Сабақ: қазақ тілі
|
Некрасов атындағы №9 мектеп-гимназия
|
Сынып: 9
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Күні:
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Бөлім./ тақырып
|
Қалау рай
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
Мәтінді түсініп оқып, сызба бойынша әңгімелей білуге баулу. Етістерден өткенді қайталай отырып, түсінгендерін мысалдар арқылы дәлелдеу. Көпшілік ортада өзін ұстауға, мәдениеттілікке баулу.
|
Сабақ мақсаты:
|
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінге сұрақтар құрап, жұпта соларға жауып береді. Өздік етістің ережесін айтып, мысалдар келтіреді.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп жазып, өздік етістің жұрнақтарын белгілеңдер.
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтінді оқып, дикторға қандай қасиеттер тән болу керегін анықтап айтыңдар. Өздік етістерге мысалдар келтіріп, олардан сөйлемдер құраңдар.
|
Бағалау критерий
|
- Мәтінге сұрақтар құрап, жұпта соларға жауып бере алады;
- Етістіктің ережесін айтып, мысалдар келтіре алады;
- Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп жазып, көмекші сөздерді белгілей алады;
- Мәтінді оқып, салт дәстүрді анықтап айта алады;
- Қалау раіға мысалдар келтіріп, олардан сөйлемдер құрай алады.
|
Тілдік мақсат:
|
Оқушылар орындай алады: Мәтінге сұрақтар құрап, жұпта соларға жауып береді. Етістіктің ережесін айтып, мысалдар келтіреді. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: өсиет,сәлем беру,Төле би,алдын кесіп өтпеу
|
Алдыңғы оқу:
7 мин
|
Семантикалық картаны толтыру. «ыстық орындық» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру.
-лас, -лес, -дас, -дес, -тас, -тес жұрнағы арқылы жасалған туынды етістіктер де ортақ етіс мағынасын береді. (ақылдас, қоштас, тілдес, пікірлес, сырлас т. б.)
— лын, -лін, -ныл, -ніл жұрнақтары ырықсыз етіс мағынасын береді. ( алма же-лін-ді, жоқ ізде-лін-ді) — лан, -лен, -дан, -ден, -тан, -тен жұрнағымен жасалған туынды етістіктер де өздік етіс мағынасында жұмсала береді. (әуре-лен, қату-лан, шат-тан, ашу-лан, мейір-лен, тамақ-тан, әл-ден)
-ырқан, -іркен, -сын, -сін жұрнақтары арқылы жасалған туынды етістіктер де өздік етіс мәнін береді. (аш-ырқан, шім-іркен, аз-сын, көп-сін)
Фронталдық сұрау Жеке тапсырмалар
Сұрақ-жауап Кеспе карталар
Этнолингвистикалы атаулар?
Көмекші сөздер?
|
Жоспар
Басы
|
|
Жоспарланған уақыт
минут
2 минут
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
Сыныпта жақсы психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Ыстық алақан» тренингін өткіземін.
2. Мақал –мәтелдер арқылы топқа бөлу.
|
Ресурстар
Кеспе қағаздар
|
Ортасы
|
Тапсырма №1
12 минут
постер қорғау
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өсиет сөзін қалай түсінеміз немесе сәлем берулі қалай түсінесің?
Өркенің өссін!
Әңгімесі
|
оқулық
суреттер
кестелер
форматтар
маркерлер
стикерлер
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
ойдың толық берілуі;
әңгімені түсіндіруі;
мысалдардың дәлдігі;
плакаттың эстетикалық талғамы.
|
4
5
4
3
|
Тапсырма№2
8 минут
|
2-тапсырма. Әңгімеден көмекші сөздерді теріп жазады.
|
Оқулық
АКТ
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
Қалау рай жұрнақтарын жалғайды;
Сөйлемдер құрайды;
Талдау жасайды..
|
3
4
5
|
Тапсырма №3
минут
|
4-тапсырма. Мәтін бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды орындаңдар.
ІІІ деңгей
Мәтінге сұрақтар құрап, жұпта соларға жауап беріңдер.
Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді теріп жазып, көмекші сөздерді теріп жазыңдар.
Етістіктің ережесін айтып, мысалдар келтіреді.
ІІ деңгей
Мәтінді оқып,асалт дәстүрді нықтап айтыңдар.
Мәтіннен өздік етістерді теріп жазып, жасалу жолдарын түсіндіріңдер.
І деңгей
Үлкендердің алдын неге кесіп өтуге болмайды? Төле би қыздарға қандай бата берді?
Қалау райға мысалдар келтіріп, олардан сөйлемдер құраңдар.
|
Кеспе қағаздары,
оқулық
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
-тапсырмаларды орындайды І деңгей
- ІІ деңгей
- ІІІ деңгей
|
5
4
4
|
Тапсырма №4
5 мин
|
«Тапқыш» ойыны. Мақсаты: Сөз таптары туралы алған білімдерін тексеру.
Ойын шарты: Әр топқа берілген кестеден әр сөз таптарына қажетті сөздерді теріп жазу.
Қ
|
Ы
|
Б
|
Е
|
С
|
О
|
Қ
|
Ы
|
А
|
Й
|
Д
|
Ы
|
І
|
Ш
|
К
|
Д
|
Л
|
С
|
Ы
|
Н
|
Д
|
Ы
|
Ө
|
Ы
|
А
|
А
|
Р
|
Ы
|
П
|
П
|
К
|
С
|
Ж
|
А
|
З
|
Б
|
И
|
І
|
К
|
Н
|
Қ
|
Т
|
А
|
Й
|
С
|
Е
|
Г
|
І
|
О
|
Қ
|
Р
|
Ә
|
П
|
К
|
Е
|
З
|
Н
|
А
|
А
|
Т
|
Ы
|
Р
|
Н
|
А
|
Зат есім : қонақ, …
Етістік: оқыды, …
Сан есім: он,…
Сын есім: көк,….
|
Кеспе қағаздар
|
Бағалау критерийлері
|
Дескрипторлар
|
4
4
|
3-кезең: Соңы Үйге тапсырма:Диалог құрап келу.
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау
Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыларға тапсырмаларды қалайша күрделендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Тарих
әдебиет
|
Дәлелдейді,Төле бидің сөзін бағалайды,саралыйды.
|
Өзара бағалау.
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау
|
Өсиет
|
|
|
|
Рефлексия
1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
2.Бүгін оқушылар не үйренді?
3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
5.Уақытты қалай пайдаландым?
6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)
1.
2.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1.
|