ПЕЙЗАЖ. Ашық сабақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға табиғаттың әсем мезгілі, көктемнің мың құбылған бояу реңктерін көре білуге баулу. Көктемгі дала табиғатын бейнелеуге уйрету.
Дамытушылығы: оқушыларға перспективалық ұғымды, уйлестіру заңдылықтарын, акварель бояуларымен және турлі- тусті қарындаштармен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелігі: оқушылардың туған жердің табиғатын аялауға, елін, жерін суюге, оны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: тақырыпқа сурет салу.
Пәнаралық байланыс: музыка, биология,қазақ әдебиеті.
Көрнекілігі: сабақ мақсатын көрсету таблицасы, Ә. Қастеев шығармалары, суретшілер репродукциялары.
Қажетті құралдар: альбом, турлі-тусті бояулар, фотослайд.
Әдісі: тусіндіру, сұрақ-жауап, практикалық.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды тугендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
Уйге берілген тапсырманы сұрау.
Өткен тақырыптарды қайталауға сұрақтар беріледі.
ІІ. «Ой қозғау». Сұрақ-жауап ойыны. Оқушыларды уш топқа бөлу арқылы уй тапсырмасы бойынша білімдерін тексеру.
1. Перспективалық заңдылықтар, перспектива түрлері.
2.Мусін өнері. Мусіндер қанша топқа бөлінеді?
3.Мусіндер қандай материалдардан жасалады? Монументті мусіндерге мысалдар келтір.
4. А.Имановтың суретін салған суретші кім? (Ә. Қастеев)
5.Ою-өрнектер қанша топқа бөлінеді?
6. Интерьер, оның мағынасын тусіндіру.
Уй тапсырмасы бойынша оқушылардың шығармаларын талдау.
ІІІ. Жаңа материалды меңгерту.
Бейнелеу өнері жанрларымен қысқаша таныстырып өту.Натюрморт, пейзаж, портрет, интерьер, тарихи, батальдық.
Ә.Қастеевтің бір шығармасын талдау. Пейзаж жанры жайлы мағлұмат беру.
Бізді қоршаған айнала, жаратылыс –адам ушін тек өмір суретін орта ғана емес, оған кунделікті әсер ететін құдіретті куш.Сондықтан да шығармаларды көп суретшілер пейзаж жанрларына арнаған. Мысалы: ұлы суретші Ә.Қастеев шығармалары, орыс суретшілері, Левитан, Шишкин, Василев шығармаларына таңырқамай қарау мумкін емес. Тек 18ші ғасырда ғана бірыңғай табиғат көрінісін бейнелейтін картиналар туа бастады. Мұндай жанрды голланд суретшілері ойлап тапты.
Көктем (талдау жасау)
Кун жылынады.
Малдар, жануарлар төлдейді.
Қар ериді.
Егін егіледі.
Қырда қызғалдақтар гулдейді.
Жаңбыр жауады.
Жәндіктер тіріледі.
Ағаштар буршік атады.
Құстар ұшып келеді.
Кун мен тун теңеледі.
Оқушылардан ақындардың табиғат жайлы өлең, жырларын сұрау. Бейнетаспаға көңіл аудару. (көрсетілім 5 минут.)
Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына арнаған Жолдауында айтылғандай, елімізді жасыл желекке безендіру турал «Жасыл ел» бағдарламасы енгізілді. «Бір тал кессең, он тал ек» деген, олай болса туған жердің әсем- табиғатын аялап қорғау әрбір азаматтың борышы.
ІҮ.Сергіту сәті. Ғажайып палитра.
1. Суретшінің өзін бейнелеген шығармасы( автопортрет)
2.Құрлыстар салу өнері(сәулет өнері)
3.Әр турлі шыны тастардан жасалған сурет(мозайка)
4.Өлі табиғат ұғымын білдіретін жанр(натюрморт)
5.Сурет салып тоқылған кілем(гобелен)
6.Кеуделік мусін(бюст)
7.Қазақтың тұңғыш әйел суретшісі (А.Ғалымбаева)
8.Ақ қара штрихтармен салынған сурет(графика)
9.Аңдар мен құстарды бейнелейтін жанр(анималист)
10.Жылдам жугіртіп салынатын сурет(нобай)
11.Суға тез еритін бояудың турі(акварель)
12.Египеттегі зәулім құрылыс(пирамида)
13.Жобалық сурет(эскиз)
Ү. Практикалық бөлім.
Көктемгі дала табиғаты тақырыбында ән орындау.(«Кегенге кел» әнінің ырғағымен)
Сурет салу барысында оқушылардың суреттерін бақылау. Шығармашылықпен жұмыс істеуіне бағыт беру.
Сулы бояумен жұмыс істеу ережелерін еске тусіру.
ҮІ. Қорытындылау.
1.Оқушылардың топтар бойынша салынған суреттеріне көрме ұйымдастыру.
2.Оқушылардың салған суреттері бойынша жетістіктерін, кемшіліктерін көрсету.
ҮІІ. Сабақты бекіту. Жаңа материалдар бойынша сұрақтар қою. М.Мақатаевтың «Сарыжайлау» әнімен қорыту.
ҮІІІ. Бағалау.
ІХ.Уйге тапсырма беру: Табиғат құбылысын бақылау арқылы пейзаж салу.
Достарыңызбен бөлісу: |