Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі



Дата04.08.2017
өлшемі76,18 Kb.
#22836
түріСабақ
СЫНЫБЫ: 3

ТӘРБИЕ САҒАТЫНЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Спорт – денсаулық кепілі


Сабақтың мақсаты: оқушыларды салауатты өмір салтын қалыптастыруға тәрбиелеу, жеке бас гигиенасын сақтауға, дұрыс тамақтануға,  дене шынықтыру мен спортпен шұғылдануға, жаман әдеттерден сақтандыру, ішімділік пен темекінің жас организмге зиянды екенін насихаттау. Жас бүлдіршіндерді мектеп партасынан-ақ жаман әдеттерден аулақ болып, өскен ортадан тек қана жақсы әдеттерді  бойына сіңіруге баулу.

Көрнекілігі: спортшылардың суреттері, кестелер т.б
Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім сөзі: Құрметті оқушылар, мұғалімдер, ата-аналар бүгінгі біздің ашық тәрбие сағатымызды тақырыбы: ««Спорт біздің — серігіміз»Қош келдіңіздер!

ІІ. Ой қозғау. Спорт тарихы туралы не білеміз?

ІІІ. Спорттың шығу тарихы.

Спорт (франсуз тілінен алынған(фр. desport — жалқу)) — белгілі ережелер немесе дәстүрлерге сай көбінесе жарыс күйінде өтетін әрекет. Спорт жалпы алғанда физикалық мығымдығы өте маңызды болатын (жеңіске немесе жеңіліске әкелетін) әрекетті сипаттағанымен, ақыл-ой немесе құрал-жабдық сапасы да маңызды рөл атқаратын ақыл-ой спорты және мотор спортына қатысты айтылады. Адам баласы спортпен денсаулығын жақсарту, моральді және затты қанағаттану үшін, өзін-өзі дамыту үшін шұғылданады.

Қазақтың ұлттық спорт түрлері

Дене тәрбиесі және ойындары, ұлттық ат спортынан, кейбір үстел және қимыл-қозғалыс ойындарынан және ұлттық күрес түрлерінен тұрады.


Ат спортының түрлері:

  • аламан бәйге — алыс және өте алыс қашықтарға атшабыс,

  • байте — ойлықырлыжерлерменатшабыс,

  • атомырауластыру — аттыитерістіріпшеңберденшығару,

  • аударыспақ — атүстіндеалысу,

  • Жорға жарыс — жорғалар сыны,

  • құнан бәйге, дөнен бәйге, тай жарыс — жылқы түліктерінің жарысы,

  • қызқуу,

  • көкпар -командалықойын,

  • Жамбы ату — шауып келе жатып нысана көздеу,

  • күміс ілу — жерден күміс тиынды ат үстінен іліп әкету,

Ақыл-ой ойындары :

  • шатраш (дойбының бір түрі),

  • тоғызқұмалақ — домалақ тас ойыны,

  • Саяттаушы құстарды аңға салу;

Күрестүрлері —

  • қазақша күрес, Әйелдер күрес; Жеңіл атлетика — жаяу жарыс, жігіт жарыс, әйелдер жарысы;

Күшөнері —

  • балуантас, түйе көтеру, өгіз жығу, асық ойындары жәнет.б.

Яғни, мақсатымыз – ұлттық спорт,ұлттық би өнерін насихаттау арқылы, денсаулық –саулық кепілі екендігін дәріптеу.
Сіздер таңқалмаңыздар, қазіргі таңда біздің ағзамыздыайықпас дертке ұшыратын темекі, яғни көк түтіндер, адамды жынжандырушы ішімдіктер мен есірткі заттар, сонымен қатар АҚТҚ/ЖҚТБ ауруы көптеп шығып жатыр. Облыс көлемінде қаншама жарнама арқылы зиянды әдеттерден арылтуға бағытталған жарнамалар көрсетілсе де, оның саны азаймай отыр. Біздің мақсатымыз осы жағымсыз заттардан қоғамды арылту, салауатты өмір салтын қолдау. Білім – инемен құдық қазғанмен тең болса, осы сабаққа қатысуларыңыз теңізге бір тамшы су құйғанмен тең.

·                     Зиянды әдеттер бөлімшесі

Темекішегусеніңтынысалумүшелерініңүшін де, денсаулығыңүшін де өтезиян.

Шыныққаншымырадамның 6 белгісі. 

—         Өтесирекауырады;

—         Көзінен от жалындаған, терісі де таза жан;

—         Ұйқысы да тыныш;

—         Алқынып-аптықпай 5 шақырымжергедейінжүгіреалады;

—         80 жастан кем жасамайды;

—         Егерсырқаттаныпқалса, тез сауығыпкетеді.

 

Пайдалы кеңестер бөлімшесі.


Денсаулыққа кері әсер ететін факторларды атаңдар:

1.                  Қоршаған орта ластығы.

2.                  Дұрыстамақтанбау.

3.                  Тұқымқуалаушылық.

4.                  Денсаулықсақтаушараларыныңтөменгісатыдаболуы.

5.                  Зияндызаттардықабылдау.

6.                  Тазалықтысақтамау.

7.                  Отбасындағыкеріжағдайлар.

8.                  Адамда стресс жағдайыжиіболуы.
Денсаулыққа дұрыс әсерін тигізетін факторлар:

1.                  Дұрыстамақтану.

2.                  Қоршаған орта тазалығы.

3.                  Денешынықтыру.

4.                  Денсаулықсақтау, медициналықкөмектіңсапасыныңжоғарыболуы.

5.                  Зияндызаттардықабылдамау.

6.                  Жеке бастыңтазалығынсақтау.

7.                  Қоршағанортаға, табиғатқа, қоғамға, адамдарғадегендұрыскөзқараспенқарау.

8.                  Эмоциялардыңоңболуы.

 

Тест. «Менің өмір сүру қалпым» 5-15 балл қою.



 



Дене қозғалысының түрлері

Күнделікті

Аңда-санда

Мүлде жасамаймын

1

Таңертеңгі ұйқыдан 7:00, ертетұру










2

Таңертеңгі дене қозғалысы










3

Мектепкекелу










4

Денешынықтыру сабағына қатысу










5

Сабақтан тыс іс-шаралар (секция, жарыстар,күрес)










6

Денені шынықтыру










7

Үйдегі дене еңбегінің орындалуы










60 – жоғары 45 – орташа 25 – төмен

Қазақ спорт жұлдыздары туралы оқушылар айтады.



(Қажымұқан, Балуан Шолақ, Жақсылық, Бекзат, Жансая, Ольга, Амантай)

 

Адам өмiрiнде спорттың алатын орны ерекше. Ал мемлекеттiк тұрғыдан қарайтын болсақ, ол – абырой! Елiмiздiң даңқын асқақтатып жүрген саңлақтарымыз баршылық. Арғысын айтпағанда, күнi кеше өткен Лондон Олимпиадасында қазақстандық спортшылар жетi рет көк туымызды көкте желбiреттi. Осынау байрақты бәсекеде әлемнiң 200-ден астам елiнiң арасынан 12-орынды иелендiк. Қалай мақтансақ та жарасады. Саңлақтарымыздың сол кездегi жеңiстерi талай өскелең ұрпақты спорт кешендерi мен алаңдарына жетелегенiне сенiмiмiз мол.
Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет