Сабақ барысында бір-бірімен достық қарым-қатынасты үйретеді. Күтілетін нәтиже: Орындайды



Дата27.08.2017
өлшемі476,57 Kb.
#29766
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Мәліметтерді енгізу және шығару операторлары

Мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға енгізу және шығару операторлар ұғымымен таныстырып, есеп шешу арқылы білімдерін қалыптастыру;

Дамытушылық: Арифметикалық, логикалық ойлау қабілеттерін дамытып, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру;

Тәрбиелік: Жеке жұмыстана білуге, ұқыптылыққа, ақпараттық сауаттылыққа тәрбиелеу.

Міндеттер: Бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, жаңа білімді дамытады.

Сабақ барысында бір-бірімен достық қарым-қатынасты үйретеді.



Күтілетін нәтиже:

Орындайды: енгізу және шығару операторлары туралы түсініктерін қалыптастырады, практика жүзінде орындайды. Берілген тапсырмаларды ауызша және жазбаша орындайды.

Түсінеді: енгізу және шығару операторларының бір-бірінен айырмашылықтарын, олардың жазылу әдісі туралы тусінеді.

Қолданады: бүгінгі сабақтан алған мәліметті есеп шығарған кездерінде қолданады.

Сабақ түрі: жаңа сабақ.

Сабақ типі: сұрақ – жауап, ой – қозғау, жеке және топтық жұмыс.

Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ –жауап, сергіту жаттығулар.

Көрнекілігі: флипчарт, үлестірмелі тапсырмалар, сызбалар.

Пән аралық байланыс: математика

Құрал-жабдықтар: ноутбук - 16, ActiveStudio бағдарламасы, ActivBoard, ActivPen, бейнепроектор-1.

Сабақтың барысы

І. Кіріспе.

  • Оқушыларды түгелдеу, сынып бөлмесі, тақта тазалығына назар аудару;

  • Журнал толтыру;

  • Оқушылардың назарын сабаққа бұру.

  • Оқушылар фишкаларды таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді.

ІІ. " Көңіл-күй" тренинг.

Фигуралардың бірін таңда:

















Тренинг: «Дискотека» (музыка жіберіледі оқушылар қолдарын сабаққа дайындау үшін жаттығу жасайды)

ІІІ. " Білгенге маржан" Үй тапсырмасын тексеру.

А) Мазмұндарын сұрау, үйге берілген есептерін сұрау.



есеп-1: Дөңгелек ауданын табу программасын құр.

Жауабы:

const p=3.14;

var s,r: real;

begin


readln(r);

s:= p*sqr(r);

writeln(s);

end.


Ә) Тірек сызба, интерактивті тақтадағы тапсырманы орындау

Стандарт жәй тип

Процедуралық

Нақты

Файл

Жиын

Массив

Стандарт жәй емес тип

Бүтін

Логикалық

Санақты және шектеулі

символдық

Құрылымдық тип

Жазу

Дұрысы:

Стандарт жәй тип

Бүтін

Нақты

Логикалық

Процедуралық

символдық

Стандарт жәй емес тип

Жиын

Массив

Жазу

Файл

Құрылымдық тип

Санақты және шектеулі

ІҮ. Жаңа сабақ.

Оператор дегеніміз – белгілі бір шамаға жүргізілетін амалдардың орындалу жолын көрсететін нұсқау. Паскаль тілінде операторларды begin – end деген операторлық жақшалардың арасына жазылатынын біз білеміз. Паскаль операторлары бірінің астына бірі немесе бірінен кейін бірі арасы нүктелі үтірмен (;) бөлініп жазылатынын тағыда білеміз. Енді паскаль тілінде енгізу және шығару операторларына тоқталып өтейік. Ол үшін мына кестеге назар аударайық:

Операторлар

Жол пішіні

Қолданылуы және пайдалануы

{ }

{ Түсініктеме }

Түсініктеме операторы

Read (оқу)

Read (айнымалылар тізімі);

Пернетақтадан деректерді енгізу операторы. Мысалы Read (a,b); - екі санның енгізілуін сұрайды.

Readln

Readln (айнымалылар тізімі);

Деректер енгізілгеннен соң, меңзер жаңа жолға ауысады. Бос орын енгізу операторы – меңзердің жаңа жолға ауысуын жүзеге асырады.

Айнымалының аты := өрнек

Айнымалының аты := өрнек шығару

Меншшіктеу операторы <<:=>> белгісі <<меншіктеу>> деп оқылады. Мысалы: a:=a+1;

Write (жазу)

Write (параметрлер тізімі) немесе write (‘көмекші сөз’, параметрлер тізімі);

Деректерді экран дисплейіне шығару операторы. Тізім элементтеріне айнымалылар, сандар, мәтіндер жатады. Мысалы: а) Write (‘’, ‘x=’, x); ә) Write (‘x=’, x:6:2); - санды бекітілген нүкте түрінде шығару.

Writeln

Writeln;

writeln(шығару тізімі);



Бос шығару операторы – меңзердің жаңа жолға ауысуын жүзеге асырады. Басудан кейін меңзерді жаңа жолға көшіру.

Мысалы: ауданды есептеу программасы

Program_Audan; a b c p S

V
2

3

4

4.5

2.9
ar a, b, c, p, S: real;

Begin


Readln (a, b, c); // енгізу операторы

p:= (a+b+c)/2;

s
2, 3, 4

S=2.9
:=sqrt (p*(p-a)*(p-b)*(p-c));

writeln (‘S=’, S: 6: 2); // шығару операторы

end.


V. Сергіту сәті:

«Жаңбыр» физминутка



ҮІ. «Қатені тап» /Дәптермен жұмыс/ (жеке жұмыс)

Үлестірмедегі тапсырмаларды дәптерге орындау.

program kosu //тақырып соңында нүктелі үтір болу керек 
var a, b, c: integer;
begin
read ( a; b ); // айнымалылар тізімі үтірмен ажыратылады
a + b:=с ; //айнымалы атауы := белгісінің сол жағында болуы керек
writeln ( c );

end.
ҮІІ. Практикум. /компьютермен жұмыс/ (топтық жұмыс)

Берілген есептерді компьютерге салмас бұрын оқушылар төмендегі маман бойынша тапсырмаларды орындайды.


  1. Математикалық құрылымын құру - «Математика» маманына тапсырылып, ол интерактивті тақтаға есепті шығарады;

  2. Математикалық құрылымын алгоритмдік тілде жазу үшін - «Информатика» маманына тапсырылып, ол есептің алгоритмін жазады;

  3. Алгоритмдік тілдегі есепті бағдарламалау тілінде жазу - «Программист» маманына тапсырылып, ол есептің бағдарламасын компьютерге жазады;

1-топқа:

Үш ыдыста су құйылған. Бірінші ыдыстағы V1 л судың температурасы t1 , екіншідегі V2 л судың температурасы t2 , үшіншідегі V3 л судың температурасы t3. Суларды бір ыдысқа құйды. Бір ыдысқа құйылған барлық судың жалпы көлемін және орташа температурасын анықтайтын программа құрыңдар. (Температураны мына формуламен T = (t1+t2+t3)/3 табуға болады)



Жауабы:

Program esep_1;

Var V1, V2, V3, V, T, t1, t2, t3:real;

begin

readln(V1, V2, V3, t1, t2, t3);

V:=V1+V2+V3;

T:=(t1+t2+t3)/3;

Writeln (V=’, V,T=’, T);

readln;

end.

2-топқа:

Екі санның бөліндісін табу программасын құру керек. 
Жауабы:

Program bolindi; 
 Var a, b, x:real; 
 Begin 
 Write (‘a, b-сандарын енгіз'); 
 Readln(a, b); 
 X:=a/b; 
Writeln(‘x=’,x); 
End.

VІІІ. Қорытынды:

1) «Тазалық ойыны» әр топқа парақшалар таратылып беріледі. Онда мыналар салынған:

1. Чемодан 2. қоқыс жәшігі 3. еттартқыш

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)



Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар)



бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар).



Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)



ІХ.Үйге тапсырма:

А) Мәліметтерді енгізу және шығару операторлары;

Ә) Шеңбердің ұзындығын анықтайтын программа құрыңдар.

Х. Бағалау: (фишкалар жинау бойынша бағалау)

"Шеңбер" - «ӨТЕ ЖАҚСЫ»

"Төртбұрыш" - «ЖАҚСЫ»

"Үшбұрыш " - «ҚАНАҒАТТАНАРЛЫ»




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет