Сабақ Биология 8-сынып Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер Сабақтың тақырыбы: Витаминдер және олардың маңызы. Білімділік



Дата13.12.2016
өлшемі34,52 Kb.
#3798
түріСабақ
  • Ашық сабақ
  • Биология
  • 8-сынып
  • Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Витаминдер және олардың маңызы.

Білімділік: Витаминдер және олардың маңызы, ағзадағы биологиялық рөлі және витаминдер жетіспеуінен болатын аурулар, олардың алдын-алу жайлы түсінік беру.Витаминдердің өсімдік пен мал өнімдерінен алынатынын, азық - түліктерде болатынына тоқтала отырып білім беру. Дамытушылық: Оқушының талдау, ойлау, салыстыру, қорыту қабілетін дамыту,білім дағдыларын қалыптастыру.

  • Білімділік: Витаминдер және олардың маңызы, ағзадағы биологиялық рөлі және витаминдер жетіспеуінен болатын аурулар, олардың алдын-алу жайлы түсінік беру.Витаминдердің өсімдік пен мал өнімдерінен алынатынын, азық - түліктерде болатынына тоқтала отырып білім беру. Дамытушылық: Оқушының талдау, ойлау, салыстыру, қорыту қабілетін дамыту,білім дағдыларын қалыптастыру.
  • Тәрбиелік: Оқушыларды салауатты өмір салтын қалыптастыруға , жеке бас гигиенасын сақтауға, дұрыс тамақтануға,  тәрбиелеу
  • Мақсаты:
  • Сабақтың түрі: Ізгілендіру сабағы.
  • Сабақтың типі : Жаңа материалды меңгерту.
  • Сабақтың әдістері: Әңгіме- сұхбат ;өзіндік жұмыс; жұптық жұмыс; интерактивті тақтамен жұмыс; дәптермен жұмыс; кітаппен жұмыс;тест жұмысы;
  • Оқыту технологиясы: блум жүйесі.
  • Мотивация: Жаңа тақырыпты ашу.
  • Сабақтың көрнекілігі: Биология 8 сынып, “Жеміс-жидек
  • көрмесі; витаминдер жайлы кітапшалар.

Ұйымдастыру кезеңі. Көңіл-күйді анықтау.

  • Ұйымдастыру кезеңі. Көңіл-күйді анықтау.
  • Психологиялық дайындық
  • Әр оқушы өзінің көңіл - күйін білдіретін суретті парақшаны көтереді.
  • Сабақтың кезеңдері:
  • I. Ұйымдастыру кезеңі.
  • Психологиялық дайындық.
  • Смайликтер арқылы оқушылардың көңіл-күйін анықтау;
  • ІІ. Көпір тапсырмалары : Үй тапсырмасын пысықтау.
  • III. “Білім” жүйесі. Жаңа сабақ;
  • IV. “Түсіну” жүйесі .Жұптық тапсырмалар
  • V. “Талдау” жүйесі. Интерактивті тақтамен жұмыс
  • VI. “Қолдану” жүйесі. Тәжірибе жұмысы.
  • VII. “Жинақтау” жүйесі. Менен - сұрақ, сізден жауап
  • VIII. Қорытындылау
  • ІХ. Бағалау
  • Х. Үйге тапсырма.
  • Бағалау парағы
  • Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
  • 10-12 ұпай “5”
  • 7 - 9 ұпай “4”
  • 4 - 6 ұпай “3”
  • 0 – 3 ұпай “2”
  • Р/с
  • Оқушының
  • аты-жөні
  • Сұрақ жауап
  • Мәтінмен жұмыс
  • Жеке
  • тапсырма
  • АКТ мен жұмыс
  • Шығармашылық
  • тапсырма
  • Тәжірибе
  • Тест
  • жұмысы
  • Қорытынды
  • Ұ
  • Б
  • Көпір тапсырмалары:
  • Сыни тұрғыдан ойлау
  • (Үй тапсырмасын сұрау)
  • 1. Жасушада қандай процестер жүреді.
  • 2. Зат алмасу дегеніміз не?
  • 3. Тіршілік процестеріне қандай факторлар әсер етеді?
  • 4. Сыртқы ортадан организм не алады?
  • 5. Тіршілікке тән қандай белгілерді білесіңдер?
  • 6. Пластикалық алмасу дегеніміз не ?
  • 7. Қоректік заттар дегеніміз не?
  • 8.Күнделікті пайдаланатын тағамда қандай күрделі органикалық заттар бар?
  • 9. Тағамдық заттардың құрылыстық қызметі дегеніміз не?
  • 10. Тағамдық заттардың энергетикалық қызметін түсіндіріңіз.
  • 11. Қоректік заттар, ұлпалар мен жасушалар қалай өтеді?
  • 12. Тағамдық заттардың құрамында қандай қосылыстар болады?
  • «Білім» жүйесі
  • Оқытуды басқару және көшбасшылық
  • (Кім? не? қашан? қайда? не істеді?)
  • Жаңа сабақ:
  • Витаминдер және олардың маңызы
  • Сабақтың жоспары:
  • 1. Витаминдердің маңызы.
  • 2.Витаминдердің топтары мен түрлері.
  • 3. Азықтық тағам құрамындағы витаминдерді сақтау.
  • 4. Қорытынды.
  • Сұрақтар:
  • Витаминдер дегеніміз не?
  • Витаминді ашқан кім?
  • Организм үшін витаминдердің қандай маңызы бар?
  • Витаминдер қандай топтарға және түрлерге бөлінеді?
  • Суда еритін витаминді атаңыз ?
  • Авитаминоз деген не?
  • Гиповитаминоз деген не?
  • Гипервитаминоз деген не?
  • С витаминін қандай ғалымдар ашты?
  • С витамині жетіспегенде қандай ауруға ұшырайды?
  • В тобы витаминдерінің маңызы қандай?
  • Витаминдер тарихы жөнінде не білесіңдер?
  • Тағамдағы витаминді қалай сақтауға болады?
  • Шығармашылық жұмыс
  • Витаминдер
  • тарихы
  • Серікова Назерке
  • 8 сынып
  • Витаминдер
  • сақтау
  • қоймасы
  • Қабделов Айболат
  • 8 сынып
  • Талантты және дарынды оқушымен жұмыс
  • Витаминдер – организмнің
  • тіршілік әрекетіне қажет
  • органикалық заттардың жеке тобы.
  • Витамин –тіршілік(лат. тілі)
  • Витаминдерді1880 жылы орыс
  • дәрігері Н.И.Лунин ашты.
  • Витамин топтары , түрлері.
  • суда еритіндер
  • майда еритіндер
  • С,РР ,В
  • В1,В2,В6,В12
  • А,Д,К,Е
  • Авитаминоз - витаминдердің адам ағзасына
  • жетіспеуінен болатын ауру
  • Гипервитаминоз – витаминдерді артық
  • мөлшерде пайдалану
  • Гиповитаминоз – қандайда бір витамин
  • жетіспегенде организмнің әлсіреуіне себепші
  • Терминдер кабинеті
  • Суда еритіндер
  • Тобы
  • Тәуліктік мөлшері
  • Қандай тағам құрамында
  • Жетіспегенде
  • болатын ауру
  • С(аскорбин қышқылы)
  • 75-105мг
  • цитрус жемістері,
  • қырыққабат,бұрышт.б.
  • Құрқұлақ ауруы,нәруыз алмасу, ауруға төзімділік нашарлайды
  • РР(никотин қышқылы)
  • 20мг
  • бауыр ,жұмыртқа сарыуыз, сүтте
  • ас қорыту мүшелері жұмысы бұзылады, психика нашарлайды,пеллагра ауруы
  • В тобы В 1 (тиамин)
  • 2-3мг
  • сүт өнімінде,жұмыртқада
  • бери-бери кісенделген ауруы,жүйке жүйесі бұзылады,сал ауруы
  • В2 (рибофлавин)
  • В6 (пиридоксин)
  • В 12 (цианкобаламин)
  • 3-4мг
  • 2,3мг
  • 2-3мг
  • көкөністе,етте,сүтте
  • көкөністе,жұмыртқада
  • балықта,жұмыртқада
  • баланың өсуін тежейді,көз көру нашарлайды
  • бауырмен терідегі зат алмасу бұзылады
  • анемия(қаназдық)
  • Тобы
  • Тәуліктік мөлшері
  • Қандай тағам құрамында
  • Жетіспегінде
  • болатын ауру
  • А(ретинол)
  • 1мг
  • Бауыр, сарымай, балық майы,сәбіз ,қызан,асқабақ,өрік жемісінде
  • Ақшам соқыр ,түнде көре алмайды
  • Д(кальциферал)
  • 2-5мг
  • Балық майында,уылдырықта,жануарлардың бауырында,сүт өнімінде
  • Мешел (рахит)ауруы
  • К(филлохинон)
  • 0,2-0,3мг
  • Көкөністердеден жасалған салаттарда,томатта, бауырда
  • Қанның ұюы баяулайды
  • Е(токоферол)
  • 10-20МГ
  • Жұмыртқада ,өсімдік майында астық тұқымдастастар дәнінде,көкөністерде
  • Әйел бедеулікке ұшрайды, қаңқа бұлшықеттері қатаяды
  • Майда еритіндер
  • Барлық витаминдердің мөлшері тәулігіне
  • 180-200мг
  • Азықтықтық тағам құрамындағы
  • витаминдерді сақтау
  • Қақтау , сақтау, ыстау ,
  • кептіру, мұздату, ашыту,
  • консервілеу,тұздау.
  • Тағамды эмальдаған ,
  • термо тұрақты ыдыс пайдаланған
  • жөн

С дәрумені

  • С дәрумені – аскорбин қышқылы тотығу-тотықсыздану реакцияларына қатысады, ағзаның қорғаныс қабілетін күшейтеді.
  • Шие, банан, жүзім, алма т.б. көп болады.

B1 дәрумені

  • B1 дәрумені – тиамин – орталық және шеткі жүйке жүйесінің қызметі үшін керек. Май және көмірсу алмасуының реттеушісі болып табылады.
  • Нан, бұршақ, сұлы қрамында мол болады.

В2 дәрумені

  • В2 – рибофламин – тотығу-тотықсыздану үрдістеріне қатысады.
  • Ірімшік, сүт, жұмыртқа, батон, бауыр, орамжапырақ, т.б. мол болады.

PP дәрумені

  • PP дәрумені – ниацин – жасушадағы тотығу-тотықсыздану үрдістеріне қатысады.
  • Жасыл көкөністерде, жаңғақта мол болады.
  • Витаминдер

А дәрумені

  • А дәрумені - ретинол – көру қабілетін жақсартады, эпителий тканьдерін бекітеді, өсу үрдісін арттырады.
  • Сәбіз бен цитрусты жемістерде көп болады
  • «Түсіну” жүйесі
  • (Неге? себебі? неліктен?)
  • Жұптық тапсырмалар:
  • 1. Семантикалық кесте.
  • 2. Сәйкестендіру тестісі.
  • 3. Тест жұмысы.
  • Білім тексеру парағы
  • Орындаған оқушы :
  • Сыныбы:
  • Семантикалық карта
  • Р/с
  • Ауру түрлері
  • А
  • В
  • С
  • Д
  • Е
  • Н
  • К
  • РР
  • В
  • 1
  • Құрқұлақ ауруы(цинга)
  • 2
  • “Бери- бери”
  • 3
  • Ақшам соқыр
  • 4
  • Мешел (Рахит)
  • 5
  • Асқорыту қызметінің бұзылуы
  • 6
  • Тері ауруына ұшырауы
  • 7
  • Қаңқа қызметі бұзылады
  • 8
  • Қанның ұюына әсер етеді
  • 9
  • Қан аздық( анемия)
  • Білім тексеру парағы
  • Орындаған оқушы :
  • Сыныбы:
  • Сәйкестендіру кестесі
  • С витамині
  • Тиамин
  • А витамині
  • Кальцийферол
  • В витамині
  • Токоферол
  • В витамині
  • Никотин қышқылы
  • В витамині
  • Пиридоксин
  • В витамині
  • Аскорбинқышқылы
  • В витамині
  • Ретинол
  • В витамині
  • Биотин
  • РР витамині
  • Пантотен
  • Д витамині
  • Филлохинон
  • Е витамині
  • Цианкобаламин
  • К витамині
  • рибофлавин
  • Н витамині
  • Фолий қышқылы
  • Бағалау парағы
  • Орындаған оқушы:
  • Сыныбы:
  • Тест жұмысы
  • 1. «С» витманині қай тағамда көп мөлшерде.
  • А) Лимонда В) Айранда С) Балықта
  • 2.Қай витамин құрқұлақ ауруын емдейді
  • А) А витамині В) С витамині С) Д витамині
  • 3.Ақуыздың 1 тәуліктегі қажетті мөлшері
  • А) 10-20г В) 80-120г С) 100-150г
  • 4. Асқазанда негізінен ыдырайтындар
  • А) Ақуыздар В) МайларС) Көмірсулар
  • 5. Адамға 1 тәулікте көмірсудың қажетті мөлшері
  • А) 200г В) 600 С) 500г
  • 6. Ақызды қай фермент ыдыратады?
  • А) Амилаза В) ПепсинС) Липаза
  • 7.Ақшам соқыр қай витамин жетіспегеннен пайда болады?
  • А) А витамині В) С витамині С) Д витамині
  • 8. «Бери-бери»ауруы қай витамин жетіспегеннен пайда болады?
  • А) А витамині В) С витамині С) Д витамині
  • « Талдау” жүйесі.
  • Оқытумен оқудағы ақпараттық комуникациялық технологияны пайдалану АКТ
  • (Салыстыр. Айырмашылығы неде?)
  • Интерактивті тақтамен жұмыс.
  • Адам организміндегі энергия көзі;
  • Жоғарғы энергетикалық құнарлы органикалық зат;
  • Ас қорытуда ыдыраусыз сіңіріледі;
  • Биологиялық белсенді заттар;
  • Адам тамағы құрамында міндетті түрде болатын зат;
  • Зат алмасуда ферменттердің түзілуіне қатысады;
  • Қайнатылғанда бұзылады;
  • Бұл зат болмаса құрқұлақ ауруы туындайды;
  • бұл заттың болмауы жүйке жүйесінің салына және бери-бери ауруына себепші болады;
  • Бұл зат болмаса пилагра ауруы пайда болады.
  • А витамині, В витамині, С витамині, Д витамині, нәруыздар, майлар, көмірсулар, минералды тұздар, су, РР витамині
  • Сергіту сәті : Би “Қара жорға”
  • “Қолдану” жүйесі
  • (Тәжірибе жұмысы)
  • №1. Стаканға таза су құйып, 3-4 тамшы йод тамызу.
  • №2. Стаканға компот құйып 3-4 тамшы йод тамызу.
  • №3. Алманы ортасынан бөліп, бірнеше тамшы йод тамызу.
  • “Жинақтау” жүйесі
  • Диалогты оқыту
  • “Менен - сұрақ, сізден жауап”
  • Бағалау.
  • Үйге тапсырма:
  • & 51.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет