Сабақ бойынша қысқа мерзімді жоспар Сыныбы: 8 а Пәні: информатика Сабақ тақырыбы: Сандардың тарихы және санау жүйелері Сабақ мақсаты



Дата13.04.2017
өлшемі137,24 Kb.
#13735
түріСабақ
1 сабақ бойынша қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 8 а Пәні: информатика


Сабақ тақырыбы:

Сандардың тарихы және санау жүйелері

Сабақ мақсаты:

Сандардың пайда болу тарихын өз бетінше ізденуіне ықпал ету және санау жүйелерін, санау жүйелерінің түрлерін ажырата білуге үйрену


Табыс критерийлері:

  • Сандардың тарихын біледі;

  • Санау жүйелерінің түрлерін біледі;

  • Санау жүйелерінің топтарын ажырата алады;

Сабақ түрі:


Жаңа сабақты меңгерту сабағы




Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

2 минут

Кіріспе.

Ұйымдастыру кезеңі.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Мен сияқты жаса» жаттығуы.



Оқушылар шеңбер құрып тұрады жасалған жаттығуды қайталайды.

Бейне көрсетілім


2 минут

Топқа бөлу

«Мақал құрастыру»



Бөліп –бөліп жазылған сөздерді тауып мақалды құрастырып топ құрайды және топ басшыларын сайлап алады, топ басшысы өз тобының мүшелерінің жұмыстарын бағалайды, критерийге бағынып жұмыс жасайды.

Таратпа қағаздар

8 минут

«Фишбоун» әдісі

Үй тапсырмасын сұрау мақсатында балық суреті бейнеленген плакат беріледі және балықтың басына тапсырманы, үстіңгі қабырғаларына сұрақтарын жазып, келесі топ сол сұрақтардың жауаптарын жазу керектігін түсіндіремін.



Оқушылар топ болп плакатқа салынған балықтың басына тақырыпты, үстіңгі қабырғаларына сұрақтар жазып, белгілі уақыттан соң сағат тілі бойынша топтар бірін-бірімен сұрақтарымен алмасып, сұрақтарға жауап береді.

Плакат

Маркер


Стикер

12 минут

Негізгі бөлім.

Мағынаны тану.

«Джиксо» әдісі арқылы жаңа сабақты бірін-біріне түсіндіруді тапсырамын.


Ақпаратты өз бетінше ұғынады, топта талдайды, басқа топқа барып өз түсінгенімен бөліседі. Ортада сөйлей алу дағдылары қалыптасады.

А 4 парағы

Оқулық


Стикер


10минут

Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп беремін.



2.1 тапсырманың 1,2,3 есептерін шығарады. Түсінбеген сұрақтары бойынша бірін-бірінен сұрау арқылы түсінік қалыптастырады.

Оқулық

Дәптер


Қаламсап

«Бағдаршам» бағалау стратегиясы

Тапсырманы орындау барысында жасыл – толық түсіндім, сары – жартылай түсіндім, қызыл – түсінбедім белгі түсініктері арқылы осы уақыттағы түсініктерін бағалайды,

Бағалау парашалары

6 минут

Қорытынды.

Бақылау сұрақтары бойынша жұмыс жасау.



Бақылау сұрақтары бойынша өз пікірлерін ашық білдіреді.




3 минут

Бағалау.

Топбасшыларынан критерий арқылы бағалау қорытындысын сұраймын.

1.Белсенділік танытқаны үшін

2.Маңызды пікір айтқаны үшін

3.Сұраққа жауап бергені үшін

4.Есепті дұрыс шешкені үшін

5.Регламентті сақтағаны үшін


Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын әдістер бойынша арнайы жасалған бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды бағаны жариялайды.

Бағалау парақшасы

1 минут

Үй тапсырмасын беремін.

2.2. тапсырманы орындау, тақырыпқа сай сөзжұмбақ құрастырып келу




2 минут

«Не білдім? Не білгім келеді?» кері байланыс орнатуға стикер таратады.



Тақырыпты қалай түсінгенін стикерге жазып, рефлексиялық плакатқа жапсырады.

Рефлексия плакаты,

Стикер





2 сабақ бойынша қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 8 а Пәні: информатика


Сабақ тақырыбы:

Екілік және ондық санау жүйелері

Сабақ мақсаты:

Ондық және екілік санау жүйені ажыратып жаза білу дағдыларын қалыптастыру;

Ондық және екілік жүйеде есептерді шешуді үйрену;



Табыс критерийлері:

Екілік және ондық санау жүйесін ажырата біледі;

Екілік санау жүйесінде есептер шығара алады;

Ондық санау жүйесінде есептер шығара алады;


Сабақ түрі:


Жаңа сабақты меңгерту сабағы




Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

1 минут

Кіріспе.

«Шаттық шеңбері» жаттығуы.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


Оқушылар шеңбер құрып бір-біріне тілек айтады.





2 минут

Ауызша кері байланыс.

Түсінбеген сұрақтары бойынша ортақ ой қалыптастыру



Өткен сабақтары бойынша жазылған рефлексиялық стикерлерге жазылған түсінбеген сұрақтар бойынша жауапты бірге іздеу, жауап беру

Стикерлер

1 минут

Топқа бөлу:

«Миллион», «Миллиард», «Триллион»



Цифр атауларымен берілген кеспе қағаздардар арқылы топқа бөлінеді.

Кеспе қағаздар

7 минут

«Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтаймын.


Әр топтан бір-бір оқушыдан шығады, өзге топтың оқушылары өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды, оған жауап алады. Әр топтың топбасшылары бағалау парақшасына ұпай санын қояды.




10 минут

Негізгі бөлім.

«Флипчарт» қорғау.

«Мені түсін» оқыта үйрету ойыны арқылы жаңа тақырыпты түсіну.


Топта тақырыпты оқу, талқылау арқылы, постер дайындау және ортада оны қорғау, ортада сөйлеу мәдениеті мен сөйлеу мәнерлері қалыптасады.

Плакат

Оқулық


Стикер

Желім, қайшы



10минут

«Блиц тунер» әдісі

Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп беремін.

Екілік және ондық санау жүйелеріне байланысты есептер шығару



Әр топқа конвертке салынған тапсырмалар беріледі. Оқушылар тапсырманы орындау арқылы, ұпайларын алады.

Оқулық,

Дәптер,


Қаламсап

«Бағдаршам» бағалау стратегиясы

Тапсырманы орындау барысында жасыл – толық түсіндім, сары – жартылай түсіндім, қызыл – түсінбедім белгі түсініктері арқылы осы уақыттағы түсініктерін бағалайды.

Бағалау парашалары

8 минут

Қорытынды.

«Серпілген сауал» әдісі

Өтілген тақырып бойынша сұрақтар құрастырып, келесі топқа доп лақтырып, оған допты қағып алған топ мүшелері жауап беру керектігін тапсырамын.


Сұрақтар құрастырып доп лақтырады да, допты қағып алған топ мүшелері оған жауап береді, осы жүйемен допты сұрақ-жауап ретінде қолданады.

Доп

3 минут

Бағалау.

Топбасшыларынан критерий арқылы бағалау қорытындысын сұраймын.

1.Белсенділік танытқаны үшін

2.Маңызды пікір айтқаны үшін

3.Сұраққа жауап бергені үшін

4.Есепті дұрыс шешкені үшін

5.Регламентті сақтағаны үшін


Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын әдістер бойынша арнайы жасалған бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды бағаны жариялайды.

Бағалау парақшасы

1 минут

Үй тапсырмасын беремін.

2.2. тапсырманы орындау, тақырыпқа сай сөзжұмбақ құрастырып келу




2 минут

«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс орнатуға стикер таратады.



Тақырыпты қалай түсінгенін стикерге жазып, рефлексиялық плакатқа жапсырады.

Рефлексия плакаты,

Стикер




3 сабақ бойынша қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 8 а Пәні: информатика


Сабақ тақырыбы:

Сегіздік және он алтылық санау жүйелері

Сабақ мақсаты:

Сегіздік және он алтылық санау жүйені ажыратып жаза білу дағдыларын қалыптастыру;

Сегіздік және он алтылықсанау жүйесінде есептерді шешуді үйрену;



Табыс критерийлері:

Сегіздік және он алтылық санау жүйесін ажырата біледі;

Сегіздік санау жүйесінде есептер шығара алады;

Он алтылық санау жүйесінде есептер шығара алады;


Сабақ түрі:


Жаңа сабақты меңгерту сабағы






Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құралдар

8 мин

Ауызша кері байланыс, үй тапсырмасын пысықтау;

Құрастырылған сөзжұмбақтарды топта алмасып шешу;



Өткен сабақ бойынша оқушылардың кері байланысына қарай стикерде жазылған ойларын оқу, түсінбеген сұрақтары бойынша топ болып жауапты сұрау, сөзжұмбақтарды шешу




1 мин

Топқа бөліну.

«Монитор», «Принтер», «Сканер» атты кеспе қағаздар арқылы топқа бөлінеді және топбасшысын сайлайды.

Кеспе қағаздар

2 мин

«Миға шабуыл» әдісі

«Санау жүйелерін оқып үйрену неліктен қажеттілік тудырады?»



Оқушылар түрлі бағытта жауап береді.




8 мин

«Электронды оқулықпен жұмыс» .

Интерактивті тақтадан жаңа тақырыпқа сай таныстырылым көрсетіледі.



Интерактивті тақтадан тақырыптағы негізгі формулаларды дәптерлеріне жазып алады.




10 мин

«Джиксо» әдісі.

Топтарға плакат пен әр топқа әртүрлі түсті маркерлер таратылады.



Жаңа тақырыпқа байланысты түсініктерін, есептер шығару үлгілері мен тиімді жолдарын плакат бетіне түсіріп, келесі топқа ауысып, ойларын жалғастырады.

Маркерлер, плакат, оқулық

12 мин

«Түймедақ» әдісі

Оқушыларға түймедақ күлтелеріне жазылған есептерді шығару арқылы түймедақ құрастыруын тапсырамын.



Түймедақ күлтелеріне жазылған есептерді шығару арқылы түймедақ гүлін құрастырады. Оқулықтағы есептерді шығарады.

Түймедақ күлтелері

«Бағдаршам» бағалау стратегиясы


Оқушылар қазіргі кезеңдегі түсініктерін жасыл – толық түсіндім, сары-жартылай түсіндім, қызыл-түсінбедім түстерін көтеру арқылы бағалайды.

Бағдаршам түстері

1 мин

Үйге тапсырма беру

№ 2.4 есептерді шығару,

5 тест құрастырып келу






3 мин

Рефлексия.

«Не білдім? Не білгім келеді?» кері байланыс орнату



Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша өз түсініктерін стикерге жазып, кері байланыс парағына жапсырады.

Бағалау парақшасы, стикер



4 сабақ бойынша қысқа мерзімді жоспар
Сыныбы: 8 а Пәні: информатика


Сабақ тақырыбы:

Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне көшіру

Сабақ мақсаты:

Сандарды бөлу және дәрежеге шығару амалдарын жасау алуға үйрену және екіліктен ондыққа, сегіздіктен ондыққа, ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне ауыстыру арқылы, оның бұрыс-дұрыстыңын тексере алуға дағдылану

Табыс критерийлері:

Сандарды бөлу және дәрежеге шығару амалдарын жасай алады;

Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне көшу есептерін шеше алады;

Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне алмасқан сандардың дұрыстығын тексере алады;


Сабақ түрі:


Жаңа сабақты меңгерту сабағы






Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушыныңіс-әрекеті

Ресурстар, көрнекі құралдар

8 мин

Ауызша кері байланыс, үй тапсырмасын пысықтау;

Құрастырылған тест жұмыстарын топпен алмасып, жауаптарын табу



Өткен сабақ бойынша оқушылардың кері байланысына қарай стикерде жазылған ойларын оқу, түсінбеген сұрақтары бойынша топ болып жауапты сұрау, тест сұрақтарын дұрыс нұсқаларын табу

Тест сұрақтары, стикерлер

1 мин

Топқа бөліну.

«Шрифт», «Абзац», «Интервал»атты кеспе қағаздар арқылы топқа бөлінеді және топбасшысын сайлайды.

Кеспе қағаздар

12 мин

«Фишбоун» әдісі

Топқа балық бейнеленген плакат, маркерлер таратылады.



Балықтың басына тақырыпты, үстіңгі қабырғаларына сұрақтар құрастырып, сағат тілі бойынша алмасып, келесі топ олардың жауаптарын табады.

Балық бейнеленген плакат, маркерлер

8 мин

«Электронды оқулықпен жұмыс» .

Интерактивті тақтадан жаңа тақырыпқа сай есептер беріледі.



Интерактивті тақтадан тақырыпқа сай есептер көрсетіледі және оқушылар мұны шешеді де, тиісті ұпайларын жинайды.

АКТ, электрондық оқулық

12 мин

Оқулықпен жұмыс.

Оқулықта тақырыпқа сай берілген есептерді шешуді тапсырамын.



№ 2.5тапсырманың есептерін шешу арқылы ұпай жинайды.

оқулық

«Бағдаршам» бағалау стратегиясы


Оқушылар қазіргі кезеңдегі түсініктерін жасыл – толық түсіндім, сары-жартылай түсіндім, қызыл-түсінбедім түстерін көтеру арқылы бағалайды.

Бағдаршам түстері

1 мин

Үйге тапсырма беру

№ 2.6 есептерді шығару




3 мин

Рефлексия.

«Не білдім? Не білгім келеді?» стратегиясы



Оқушылар бүгінгі тақырып бойынша өз түсініктерін стикерге жазып, кері байланыс парағына жапсырады.

Бағалау парақшасы, стикер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет