САБАҚ:Дүниетану
«Ас қорыту жолы және астың қорытылып сіңуі. Тамақтану гигиенасы»
|
Мектеп:«Көкбай атындағы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:Сарқытқызы Назым
|
СЫНЫП:3а
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу
Мақсаты (мақсаттары)
|
Астың адам өміріндегі маңызы, олардың қызметі туралы түсінік ұғым беру.Тамақтану гигиенасын сақтауға үйрету.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Адам ағзасына астың маңызы зор екенін біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Асты қорытып сіңіруге қатысатын мүшелерді атай алады.
|
Кейбір оқушылар:
|
Тамақ сапасының денсаулыққа әсері, дұрыс тамақтануды біледі.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
........ (істей) алады.
Тамақтанудың белгілі тәртіптері, тамақтануға қатысты түрлі тазалық ережелерін біледі.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Әсіресе, ағзаның дұрыс өсіп, жетілуіне қоректік заттар көп қажет. Яғни, тамақ адамға күш-қуат береді. Сондықтан, дұрыс тамақтана білмеген адам түрлі ауруларға шалдығады.
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Тамақтану ережесін дұрыс сақтай білген жөн. Адам ағзасына қажетті минералдар мен дәрумендері бар тамақпен тамақтану керек.
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Тамақтану адамға қандай пайда әкеледі?
Қорытылған астың нәрі барлық ағзаға қалай тарайды?
Денсаулық пен тамақтану арасында қандай байланыс бар?
«Ауру-астан» деген мақалды қалай түсінесің?
|
Сіз неліктен екенін ..... айта аласыз ба?
|
Неліктен кір қолмен тамақ ішуге болмайды?
Неліктен дәмді астың иісі мұрнымызға келгенде сілекей бөлінеді?
Не себепті асты ұзақ шайнап жеу керек?
Неге астың өте ыстық, суық, ащы болуы денсаулыққа зиянды деп ойлайсың?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Бізге тамақты қорытуда ас қорыту мүшелері: ауыз, өңеш, асқазан, ішек көмектеседі. Олар бірігіп ас қорыту жүйесін құрайды.
|
Алдыңғы оқу
|
«Өкпе. Тыныс алу гигиенасы»мазмұндау .
«Ауадай қажет» сөзінің мағынасын ашу./топтық әңгіме/
|
Жоспар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
|
Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру
Үй тапсырмасын сұрау
/3-4 оқушыдан/
Жаңа материалмен жұмыс
Тірек сөздерге назар аударту /ауыз қуысы, жұтқыншақ, өңеш, қарын,ішек/
-жеке ойлану
-жұпта бөлісу
-ортаға салу
Олай болса бүгінгі сабағымыз не туралы болады деп ойлайсыңдар?
Жұмбақ жасыру
АКТны пайдаланып ас қорыту жолы, астың қорытылып сіңуі тамақтану гигиенасы туралы мәлімет беру.
Мәтінмен жұмыс. Мәтінді бөліктерге бөлу,оқыту.
1-топ. «Ас қорыту жолы және астың қорытылып сіңуі.»
2-топ. «Тамақтанудың белгілі бір тәртіптері»
3-топ. «Тамақтану гигиенасы»
4-топ. «Астың құрамы және тәуліктік мөлшері»
Әр топ жеке-жеке мазмұндайды.
Ойын: «Қайсысы пайдалы?» суреттердің ішінен пайдалысын таңдату.
Ағзадағы ас қорыту мүшелерін ретімен жазғызу.
Сабақты бекіту.
Сұрақтар арқылы
«Бағдаршам» әдісі арқылы
Үйге тапсырма беру.
Бағалау. Өздерін бағалуы
Топта жетекшілерінің бағалауы.Бүгінгі сабаққа рефлексия жасау.
|
Сергіту сәтін жасайды
Үй тапсырмасын айтады.
Тірек сөздер арқылы бүгінгі сабақта не оқитынын табады.
Жұмбақты шешеді.
Электрондық оқулық арқылы ас қорыту жүйесі, астың қорытылып сіңуі, тамақтану гигиенасы туралы көріп,тыңдайды.
Мәтінді бөліктер бойынша оқиды, мазмұнын айтады, талқылайды.
Ойын арқылы суреттердің ішінен денсаулыққа пайдалысын табады.
Ағзадағы ас қорыту мүшелерін ретімен жазады.
Үлестірмелі карточкалардағы сұрақтарға жауап береді.
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазады.
«Бағдаршам»әдісі арқылы өздерін-өздері бағалайды.Топ жетекшілері бағалайды.
Бүгінгі сабаққа рефлексия жасайды. «Блоб»ағашына жапсырады.
|
|
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ынтымақтастық ахуалын қалыптастыру 1 мин
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин
|
|
Ортасы
|
Жаңа білімді меңгерту 10 мин
«Миға шабуыл»тірек сөздер арқылы сабақтың тақырыбын табу 1 мин
АКТмен жұмыс 3 мин
Жұмбақ жасыру 1 мин
Бақылау күнделігімен жұмыс 3 мин
Топтық жұмыс
«Бір күндік ас мәзірін жаса» постер құру 10 мин
Ойын: «Қайсысы пайдалы?» 3 мин
|
Дүниетану
3-сынып
«Атамұра»2014
Анықтамалық
1-4-сыныптар
«Арман-пв»
Дүниетану электронды оқулығы
3-сынып
|
Аяқталуы
|
Үлестірмелі карточкалармен жұмыс 3мин
Кері байланыс «Бағдаршам»әдісі арқылы 3мин
Бағалау 1 мин
Үйге тапсырма беру 1 мин
|
Үлестірмелер
«Бағдаршам» әдісі
|
Қосымша ақпарат
«Тәбет-ағзаның асқа сұранысы» дегенді қалай түсінесің?
Қорытылған астың нәрі барлық ағзаға қалай тарайды?
Адам денсаулығына кері әсерін тигізетін тағамдар бар ма?
«Дұрыс тамақтану »ережелері
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз?
|
Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Қандай тағамдар адамға пайдалы?
Тамақтанудың қандай ережелерін орындайсың?
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Смайликтер тарату арқылы
|
Әдебиеттік оқу
Қазақ тілі
Салауаттану
Бейнелеу өнері
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Бүгін оқушылар ас қорыту және астың қорытылып сіңуі, тамақтану гигиенасы жайлы, астың құрамы,тәуліктік мөлшері туралы мол мағлұмат алды.
|
Бұл сабақта алдыма мақсат қойып, сол мақсатқа жетім.Бүгін оқушылар сабаққа қызығушылықпен қатысты.Сыныпта ынтымақтастық ахуалы өте жақсы болды.Сабақта жоспарлаған шаралардың барлығы қамтылды.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?
1: «Бір күндік ас мәзірін жасау»тақырыбында постер құруда белсенділік танытты
Электрондық оқулықтан ас қорыту мүшелері, олардың қызметі жайлы мәліметті қызыға тыңдады.
2: Бақылау күнделігімен жұмыс жасау,тест тапсырмаларын орындау.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )?
1: Ойын: «Қайсысы пайдалы?» тағамдардың суреттерінің ішінен пайдалысын табу
«Дәрумендердің пайдасы» тақырыбындағы әңгіме
2: «Бағдаршам»әдісі арқылы өздерін бағалауы
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?
Оқушылар сабаққа белсене қатысты,сабақ қызықты өтті,ойын түрлері қолданылды. Электрондық оқулықтағы тапсырмаларды орындады.
|