Сабақ: «Жалқы және жалпы есім»



Дата06.07.2018
өлшемі30,27 Kb.
#47521
түріСабақ

Сабақ: «Жалқы және жалпы есім».

Мектеп: «Озерки ЖОББМ» КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Жунусканова Г.С.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары):

Балаларға жалқы есім және  жалпы есім туралы түсінік беру.

Зат есім түрлерін анықтау

Ережелерді түсініп оқуға, жаттығу орындаған кезде білімдерін қолдана білуге ынталандыру. Сұраққа     толық жауап беру арқылы тілін, ойын дамыту.

Қызығушылығын ояту,сабаққа қатысып отыруға, зейінін шоғырландыру жұмыстарын жүргізе отырып ынтасын, талабын арттыру.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:




  • Зат есім туралы алған білімдерін бекітеді, тиянақтайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Зат есім туралы біледі, мысал келтіре алады.

Кейбір оқушылар:

  • Зат есім туралы біледі, оған мысалдар келтіре алады. Зат есімнің түрлерін біледі. Зат есімді басқа сөз табымен байланыстыра алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:


Алдыңғы тақырып

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Жалпы есім, жалқы есім, әдемі гүл

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Зат есімнің ережесін атап көрсетіңіз

Сіз неліктен «Айгүл» сөзінің жалқы есім екенін айта аласыз ба?

Мен бұл сөзді жалпы есім деп айтсам дұрыс бола ма?

Жазылым бойынша ұсыныстар:емлеге сай қатесіз, әрі көркем жаз

Зат есім туралы еске түсіру

Жоспар

Жоспарланған уақыт:

12:20-13:05

Жоспарланған жаттығулар:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері



2. Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушыларды топқа бөлу



3. Жаңа сабақ. Жалпы есім және жалқы есім

4. Көркем жазу

5. Сергіту сәті

6. Сабақты бекіту

7. Рефлексия

8. Үйге тапсырма

9. Бағалау

Ресурстар

Суреттер, стикерлер, смайликтер

Қазақ тілі оқулығы 3 сынып, 2014 жыл, «Атамұра» баспасы


Басталуы:

Оқушылардың қызығушылығын ояту.

Шаттық шеңбері.

Қайырлы күн деп айтамыз,

Түсте бірге қайтамыз.

Отбасының гүліміз,

Көңілді өтсін күніміз!


  • Қазақ тілі сабағына дайындық жасап жіберейік:

Қазақ тілім - өз тілім дана тілім.

Абай, Мұхтар сөйлеген дара тілім.

Қастерлейді ұл-қызың мәңгі сені

Болашағым, бақытым қазақ тілім.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

145 б. 6-жаттығу. Мақсаты: Көшіріп жазу, сұрақтардың орнына зат есімдерді тауып жазу арқылы ойлау қаблетін дамыту.

(Кім?)Ағам отын жарды. (Кім?) Анам көйлек тікті. Аспанда (нелер?)

«Кофе таяқшасы» арқылы үй тапсырмасы сұралады.


  1. Тапсырмасынан зат есімдерді тауып оқы.

  2. Сөз таптарына не жатады?

  3. Зат есім деген не?

  4. Етістік деген не?

  5. Сан есім деген не?

  6. Сын есім деген не?

  7. Зат есімнің сұрақтары?

  8. Зат есім қай кезде не сұрағына жауап береді

  9. Зат есім қай кезде кім сұрағына жауап береді

  10. Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері деген не?

  11. Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері деген не?

  12. Қандай қосымша түрлерін білесің?

  13. Жұрнақ деген не? Жалғау деп нені айтамыз?


(балалар мұғаліммен қосылып өлеңді оқиды)

Ортасы:

Жаңа сабақ:

  • Балалар, бәріміз тақтаға назар аударайық.Балалар,бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: Жалқы және жалпы есім. Бұл зат есім түрлері.

-Балалар,тақтада үш бағанда әртүрлі сөздер жазылып тұр. Қане, оқып шығайық.

Алматы Ақтөс Талғат

Ақтау Ақбауыр Арман

Жайық Құлагер Асыл

-Ендеше, әр топқа өз атауын берейік.

-Жер-Су аттары, жан-жануар атауы, кісі аттары.


Мағынаны таныту.

-Енді зейінімізді салып қарайық.

-Бұл сөздер кімдердің,нелердің атауы?

-Олар қалай жазылып тұр?

-Бас әріппен жазылып тұр.

-Ендеше балалар, ережеге назар аударайық.


Кісінің аты –жөні, жер-су аттары, жан-жануарға қойылған атаулар жалқы есім деп аталады.
Ережені 2 бала дауыстап оқиды.

Ауызша мысал келтіру.

Жалпы есім.

-Енді балалар,жалпы есімге тоқталайық. Мына сөйлемге назар аударамыз. Қане оқимыз.

Арман-озат оқушы.

-Бұл сөйлемдегі зат есімді атайық

-Арман, оқушы.

-Арман – жалқы есім, себебі ол кісі аты,ал оқушы – жалпы есім.

Ендеше, ережеге назар аударайық.
Жалқы есімдерден басқа зат есімдерді жалпы есім дейміз.

Ережені 1 оқушыға дауыстап оқыту.

Жоғарыда сөйлемде туынды сөз бар ма?

-Оқушы

Туынды сөз дегеніміз не? (Ережесін айтады)



Жалқы есім мен жалпы есімді бекіту.

Ұқсастығы мен айырмашылығын айту.


Ауызша сөйлем құрау.

4. Көркем жазу

- Балалар, дәптерлерімізді ашып, көркем жазу минутына көңіл бөлейік.



Оқушымен жұмыс.

7-жаттығу.

-Балалар, оқулықтағы 7-жаттығуға қараймыз.Тапсырманы оқимыз.

Сөйлемдерді оқы.

Тәтті жемістердің бірі – алма. Қыздардың арасынан Алма суырылып алға шықты.

Ол анасына әдемі, ашық түсті раушангүл сыйлады. Раушангүл – сыныптағы озат оқушылардың бірі.


  • Сөйлемдегі дыбысталуы бірдей сөздерді тап. Неліктен олардың біреуі бас әріптен, екіншісі кіші әріптен басталып жазылғанын түсіндір.

  • Жалқы есімдері бар сөйлемдерді көшіріп жаз.

-Дұрыс балалар,бұл сөздерге қандай сұрақ қойылады

-Кім деген сұрақ қойылады

-Сөйлемнің ортасында, соңында келсе қандай әріппен жазылады.

-Бас әріппен жазылады

-Неліктен?

-Себебі, ол- жалқы есім.



Қорыту

Көркем жазу.1 оқушы тақтаға жазады.


Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрамыз,

Алақанды ұрамыз.

Бiр отырып, бiр тұрып,

Тез шынығып шығамыз.
8-жаттығу.

Мақсаты: Сауатты әдемі,көркем жазуға төселдіру. Зат есімдерді тауып астын сызу.

Суретке қара. Қыздарға ат қойып, сурет бойынша сөйлем құрап жаз.



Оқушы тапсырманы орындағанан кейін сөйлем мүшелеріне талдау жүргізеді.
Оқушыларға сөз жазылған парақша таратылады. Берілген сөздерді оқып, тапсырманы орындайды.

Мадақтау.
Жұптық тапсырма.

Сөздің түбірі мен қосымшасын ажырат.

Әр жұпқа бөлек- бөлек сөздер беріледі.

балықшы бапкер

ауылға татулық

аулаға кітапты

саяхатшы қаламмен

әлемде терезеде

боксшы қағазбен

оқушы білімпаз

Оқушылар тез- тез шығып , жұрнақ пен жалғауды ажыратып,түбірін көрсетеді.
Жұрнақ дегеніміз не?

Жалғау дегеніміз не?                  

Түбір дегеніміз не?

Ауызша жауап береді


Жеке оқушымен жұмыс. Парақша тарату.

Дайындалып отыру.(Назерке, Ризан, Мирас, Гүлназ).

Жеке оқушымен жұмыс.Тақтаға шығып орындау.

І парақша Назерке: Заттың атын білдіретін сөздерді теріп жаз.

ІІ парақша Ризан: «Қобызшы» сөзінің түбір,қосымшасын белгіле.Тасымал түрін көрсет.

ІІІ парақша Мирас:жалқы есімге мысал келтір.Дыбыстық талдау жасау.

ІV парақша Гүлназ: «Бота» сөзіне дыбыстық талдау жаса.

Мадақтау,бағалау.


Оқулықпен жұмыс. 9- жаттығу.

Көп нүктенің орнына жалқы есімдерді қойып жаз.

Қазақстан қалалары:

Қазақстан көлдері:

Ауыл аттары:
Тақтамен жұмыс

І оқушы. Кісі аттары: ІІ оқушы. Жер – су аттары.

Алтынай Түркістан

Біржан Сырдария

Ақан Ақтау Естай Қарағанды

Мадақтау, бағалау



Оқиды.

Аяқталуы:

Қорыту: Сөздік диктант.

-Балалар, біздер қазір жаңа сабағымызды қорыту мақсатында сөздік диктант жұмысын жүргіземіз. Қатесіз, әдемі жазамыз. н-ң, ы-і дыбыстарының жазылуына мұқият боламыз.

Жетісу,жаңбыр,көлеңке,сіріңке, шаңғы,ілгіш, Теміртау, Есіл, парта.

1)жалқы есімнің астын бір сызу.

2)жалпы есімнің астын бір сызу.

Бекіту сұрақтары:

-Қандай тақырыппен таныстық?

-Жалқы,жалпы есім

-жалқы есім дегеніміз не?                                        

-жалпы есім дегеніміз не?

Өз түсінігі бойынша айту.

Мысал келтіру.

Бағалау. 

Үйге тапсырма: 147- бет, 10-жаттығу.





Қосымша ақпарат


Саралау


Бағалау


Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

  • Жеке тапсырмалар

  • смайликтер

  • дүниетану




Рефлексия:

сабақта үйренгендерін бекіту, қолдану жолдарын беру

-жаңадан үйренгенін пайдалана отырып, білімін жүйелеу

жауап шешімі осыған байланысты жұмыстар беру арқылы түсінік деңгейін тексеру



«Бас бармақ», «Қосу, алу, қызықты» шеңберлі диаграммасы


+

-

Қызықты болды











- Балалар, стикерлерге қызықты мағлұмат алдым, сабақ ұнады, немесе түсінбедім деген сөздерді жазып, тиісті бөлікке апарып жабыстырасыңдар.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?





Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?





Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет