Бөлім:
|
Қатынастар және пропорциялар
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Оспан Раушан Сыдыққызы
|
Күні:
|
12.09.24ж
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар саны: 15 Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану;
6.5.2.2 пропорцияны оқу және жазу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
- пропорцияны оқи және жаза біледі;
- пропорция анықтамасын біледі;
- пропорцияларды ажырата және құрастыра алады;
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты/
кезеңдері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдас-
тыру кезеңі
5мин
|
Сәлемдесу;
Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;
Оқушыларды түгелдеу;
Сабақтың мақсатымен таныстыру
|
Мұғаліммен сәлемдесу;
Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;
Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну
|
Ауызша бағалауды қоданамын
«Өте жақсы»
«Жарайсың»
|
Тақта;
Оқулық;
|
Сабақтың
басы
10 минут
|
Жаңа тақырыпты еске түсіру
1.4. Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті
Анықтама: Екі қатынастың теңдігі пропорция деп аталады. .
Пропорцияны әріптер арқылы мына түрде жазады
немесе a:b=c:d
Мұндағы,
Пропорцияның шеткі мүшелерінің көбейтіндісінің мәні орта мүшелерінің көбейтіндісінің мәніне тең
Яғни, a:b=c:d , ad=bc
|
Оқушылар:Сұрақтарға жауап береді;
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады;
Бұл қасиет пропорцияның негізгі қасиеті деп аталады
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау:
Жарайсың!
Өте жақсы!
Жақсы!
Керемет!
|
Интерактивті тақта
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018
|
Сабақтың
ортасы
25минут
|
№115.
1) 3; 4; 2; 6; 2) 2; 3; 6; 9; 3) 4; 5; 15; 12; 4) 0,6; 1,5: 2; 5 сан-
дарынан мумкіндігіне
карай пропорция курыңдар.
№116. Катынасынын мәні:
5; 2) 6: 3) 9; 4) 10 санына тен болатын екі пропорция курындар.
Жулдызшаның орнына пропорцияның жеткіліксіз мүшесін жазыңдар
№117.
1) 115 : * = 46 : 2;
3) * : 19 = 55 : 11;
2) 87 : 3 = * : 10;
4) 208 : * = 28 : 7.
|
№118.
1) 3,5 : * = 2 : 0.4;
3) *: 4.4 = 6 : 12:
2) 0,56 : 80 = * : 1000;
4) 9,63: * = 4,5 : 0,15.
Берілген пропорциядан
(119-120) :
бірнеше жана пропорция курындар
№119.
1) 24 : 8 = 4,8 : 1,6;
3) 7,2 : 36 = 8 : 40;
2) 58 : 2,9 = 5 : 0.25:
4) 7,07 : 101 = 28 : 400.
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды.
|
Интерактивті тақта
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018
|
Қосымша оқулықтардан алынган тапсырмалар
|
№1. Берілген пропорциядан жаңа пропорция құрыңдар:
1) а) 8:5=24:15; ә) 9:7=18:14 пропорциясының шеткі мүшелерінің
орындарын ауыстыру арқылы;
2) а) 16:20=4:5; ә) 36:28=9:7 пропорциясының ортанғы мүшелерініңорындарын ауыстыру арқылы.
|
№2. Есепті пропорция құру арқылы шығарыңдар.
1) Өзенде жүзген сал 9 сағатта 25,2 км қашықтыққа барды. Осыөзенде жүзген сал 36,4 км қашықтыққа неше сағатта барады?
2) Пойыз 245 км қашықтықты 3,5 сағ жүреді. Пойыз осы жылдамдықпен 336 км қашықтықты неше сағат жүреді? 3) 28 кг картоптан 5,6 кг крахмал алынады. 35 кг картоптан нешекилограмм крахмал алынады?
|
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
|
Интерактивті тақта
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018
|
|
|