Абишева Гульназ Балтабаевна
Ақмола облысы Бурабай ауданы
Бурабай кенті Сәкен Сейфуллин
атындағы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Сабақ жоспары Әдебиеттік оқу. 3-сынып
Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні
|
Абишева Гульназ
|
3 «к» сыныбы.
Оқушының саны 10
|
Ақмола облысы
Бурабай ауданы
С.Сейфуллин атындағы орта мектеп
|
1 Апта
|
14.09.2016
|
1 Сабақ. 11:10-11:55 № 21 дәрісхана
|
Сабақтың атауы
|
Туған жер
|
Сілтеме
|
Б.И.Иманбекова, П,К,Жаманқұл. 3- сынып оқулығы. Слайдтар.
|
Мақсаты
|
Білімділік: Оқушының өлеңмен таныса отырып, өз туған жерінің ерекшелігін ақын сезімімен сезінуге үйрету.
Дамытушылық: оқушыны шығармашылыққа баули отырып, ақынға деген, туған еліне деген көз қарасын және оқушының өз пікірін қағаз бетіне түсіре алу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік: Еліне, жеріне деген патриоттық сезімін тәрбиелеу.
|
Оқытудың әдіс-тәсілдері:
|
сұрақ-жауап, диалогтық оқыту, ауызша сұрақтар беру арқылы, жеті модуль идеялары
|
Жүргізілетін жұмыс түрлері:
|
Білімді жүйелеу.
Сұрақ –жауап, ішінара ізденіс, жинақтау, қорыту, талдау.
Жеке, жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушылардың ұжымдық ойлау әрекеттерін ұйымдастыру.
|
Қолданылған көрнекі құралдар:
|
компьютер, интерактивті тақта, видео, фотоаппарат, аудио, интерактивті қалам Әдістемелік құралдар, флипчарт, маркер, тест, интерактивті тақта.
|
Қолданылған технология:
|
ақпараттық коммуникативтік технологиясы, жеке тұлғаға бағытталған технология, денсаулық сақтау технологиясы, сын тұрғысынан ойлау технологиясы, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар
|
1.Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне, сүйену
2.Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау
|
І.Ұйымдастыру кезеңі .
|
1)Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Топқа бөлу. Топқа пазл таратамын, «Астана» «Бурабай» суреттерін құрастыру арқылы екі топқа бөлініп отырады. Психологиялық дайындық
Білімнің көкейтестілігі: Өткен сабақты қайталау сұрақтары:
Авторлық орындық Эссе
|
Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалімдер немен айналысады және оқушылар немен айналысады
|
СТО сұрақтары
|
Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
|
Сабақтың маңыздылығы не?
-оқушылар не алады?
-бұрынғы білімін қалай пайдалана алады?
-өмірден алған тәжірибесінің әсері?
-сабақтың болашақта оқушыға қандай пайдасы бар?
|
-оқушыларды ой қозғау арқылы тақырыпқа әкелу
-тақырып жайлы бұрынғы білетіндерін анықтау, соған сүйену жолдарын табу
І. Қызығушылығын ояту
Бейнефильм қарайды. «Бурабай»
Бейнефильмнен нені көрдіңдер? https://www.youtube.com/watch?v=JdV9SNwhvqQ
сайтынан алынған
|
Сын тұрғысынан ойлау үшін мүмкіндіктер
-еркін ойлауға қан-дай мүмкіндіктер жасалды?
-өздігінен ізденуге қандай мүмкіндіктер жасалады?
|
Тапсырма беремін:
Бейнефильмнен нені көрдіңдер?
Мұғалім : Оқушылардың айтқан ойын тақтаға жазып тұрады.
Тапсырма:
Ребус шешеді
Туған жер
Отаным
Өлеңді оқиды:
Туған жер, кіндік қаным, тамған жерім,
Шыр етіп, жарық дүние келген жерім.
Бөленгем, ақ бесікке сонда алғаш,
Айналдым, мен өзіңнен туған жерім.
Бұлақтар бастау алған Алатаудан,
Өзен боп Аспарамдай сарқыраған.
Кең дала, сай-төбелі, шыбырым бар,
Бұл менің, туған жерім Қызыл Еңбек.
Өлеңді түсініп оқып, флипчартқа ойларын жазады.
10 мин
Қорғайды 5 мин (әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіреді)
Сиқырлы сандық
Сөздердің мағынасын түсіндіреді
Туған елімнің түтіні ыстық
Хормен оқиды
Сөздің мәнін түсінеді
Сергіту сәті
«Жасыл жайлау» әнін орындайды
Дарынды баламен жұмыс:
Бурабай туған өлкем Эссе жазу
Шығармашылық тапсырма:
І топ
Мақалды аяқтап, мәнін ашып беріңдер:
Отансыз адам — ормансыз........... бұлбұл.
Отан үшін отқа түс — ...................күймейсің,
Арың үшін алыссаң — ........................өлмейсің.
Бұлбұл ................гүлзарын сүйеді,
Адал адам ..............Отанын сүйеді.
Арқаның кербез сұлу Көкшетауы
Дамылсыз сұлу бетін жуған жауын
Жан-жақтан ертелі-кеш бұлттар келіп
Жүреді біліп кетіп есен-сауын
Сексен көл Көкшетаудың саясында
Әрқайсы алтын кесе аясында
Ауасы дертке дауа, жұпар иісі
Көкірек қанша жұтсаң - тоясың ба?
Өлеңде негізгі ой не туралы айтылған? Әңгімелеп бер
Дәптермен жұмыс: «Өз елім – өлең төсегім» дегенді қалай түсінесіңдер? Шағын әңгіме жазыңдар
|
Мағынаны ажыра-ту сатысы (жаңа ақпарат)
-оқушыларды белсе-не қатыстыру
-стратегияларды жүйелі қолдану арқылы
|
|
ІІІ. Ой қорытынды
Сонда біз бүгін не туралы өттік? 1 мин
Оқушылардың тақтадағы ойымен салыстырып, қорытындылау
|
Бағалау (түрлері)
-оқушының өзін-өзі бағалауы
-топтың өзін-өзі бағалауы
-мұғалімнің бағалауы
-жалпы бағалау
-критерийлер арқылы бағалау
|
Бағалау: /2мин/ Критерийлер бойынша бағалау:
Оқушының аты-жөні
|
критерийлер
|
Үй жұмысы
|
|
Топта өз ойын айтып, белсенділік көрсетсе
|
ұпай
|
тапсырмалар
|
ұпай
|
1
|
Эссе жазып, оқыса
|
3
|
Суретті құрастырса
|
2
|
Ребус шешсе
|
2
|
2
|
Жазып келсе
|
2
|
Ойын айтса
|
3
|
Эссе жазса
|
3
|
3
|
болмаса
|
0
|
Жалғыз пікір айтса
|
1
|
мақал айтып, мағынасын түсіндірсе
|
3
|
12-18 ұпай болса – 5
9-11 ұпай болса – 4
5-8 ұпай болса – 3
1-4 ұпай болса –2
|
Сабақты аяқтау түрлері
-бір пікірге келу...
-өз пікірін дәлелдеу...
-үйде жалғастыру...
|
Слайд 6/2
Үйге тапсырма жазып ал
Туған жер, отан туралы мақал жаттау
/1 мин/
45 мин. Сабақтың соңы
|
Кері байланыс парағы. Стикерлер жапсырады.
Сабақ ұнады
|
сабақ ұнамады
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |