Сабақ жоспары жусупбекова Динара Батыровна Астана қаласы №64 мектеп-лицей



Дата08.01.2017
өлшемі145,82 Kb.
#6489
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Жусупбекова Динара Батыровна

Астана қаласы №64 мектеп-лицей

Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі, ІІІ деңгей



Сынып:

10

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы:

Шәкәрім Құдайбердіұлының өмірі мен шығармашылығы

Негізгі түйінді идея:

- Шығарманың идеясын толық меңгерді,өз ойларын шебер суреттей отырып жеткізе алды.

- Ш.Құдайбердіұлы шығармаларының әдебиет саласындағы орны туралы айтады.


- Шығармашылығы жайында талдау жасайды.
- Ақын лирикасына баға береді, салыстырады.

Оқу мақсаты:

Шәкәрімнің өмірі мен шығармашылығы, ағартушылық бағыттағы өлеңдері талдап, негізгі идеясын білу.

Табыс критерийлері

Барлық оқушылар:

Көпшілік оқушылар:

Жекелеген оқушылар:

а)


а)
ә)

а)

Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма

мақсаты

Мұғалім не істейді

Оқушылар не істейді

Ресурстар. Бағалау.

3мин


Ұйымдастыру:




Оқушылар назарын аудару

Жақсы көңіл-күй орнату,

сабаққа бағыттау


«Шаттық шеңберін» құру.
Сыныпты Жамбыл өлеңдерінен үзінділерді тарату арқылы топтастыру

І топ. Дастандары

ІІ топ. Өлеңдері

ІІІ топ. Айтыстары



«Шаттық шеңберін» құрып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айтып, көңіл- күйлерін көтерді.

3 топқа бөлінеді.



Жамбыл өлеңдері қиындылары

7мин


«Қызығушылық

ты ояту»



«Миға шабуыл» әдісі

Сабаққа деген қызығушылық

тарын ояту



Ой шақыру
"Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек" әнін тыңдатады.

Оқушылар ән тыңдайды.
Кімнің? Қандай? ән екендігін табады.

"Бұл ән бұрынғы әннен өзгерек" әні



6мин

ІІ Негізгі бөлім:

Білу, түсіну



Топтық жұмыс

1-топ. Өлеңдері, аудармалары.

2-топ. Прозасы.

3-топ. Поэмасы.

Ақын шығармашылығын меңгеру.

Шәкәрім шығармашылығы не білетіндіктері сұралады.

Топтарға Шәкәрім өмірі мен шығармашылығы жайында тапсырмалар береді.



Оқушылар білгендерін ортаға салады.
Топ мүшелері өздеріне берілген тапсырмаларды оқиды.

Қосымша мәлемет. Үлестірме мәтіндер.

Формативті - бағдаршам

12мин

Қолдану


Постер құру Топтық жұмыс

1-топ. Өлеңдері, аудармалары.

2-топ. Прозасы.

3-топ. Поэмасы.

Алған білімдерін қолдана білу.

Оқушыларға оқығандарын постерге түсіруді және дескриптор құру арқылы оқушыларға қорғаған постерлерін бағалауды тапсырады.

Түсінгендерін постерге салып , ортаға шығып қорғайды. Бірін-бірі бағалайды.

Постер. Түрлі-түсті пламастерлер

Бағалау парақшалары

7мин

Талдау



Топтық жұмыс.
Сатылай кешенді талдау.

1-топ. «Жастарға» өлеңі.

2-топ. «Дүние мен өмір».

3-топ.«Кәрілік туралы» өлеңі.

Өлеңдерінің тақырып-идеялық, көркемдік мәнін ұғу.


Үш топ оқушылары Шәкәрімнің «Жастарға», «Дүние мен өмір», «Кәрілік туралы» өлеңдерін хрестоматиядан оқып, сатылай кешенді талдау жасатады.

Оқушылар дәптерлеріне ақын өлеңдеріне сатылай кешенді талдау жасайды.

Қазақ әдебиеті хрестоматиясы. Дәптер.

Талдауға қойылатын талаптар:

1. Шығарманың аты, авторы, жанры.

2. Жазылуы, уақыты.

3. тақырыбы (кім, не туралы)

4. Құндылықтарды табу.

5. Кейіпкерлер (егер болса)

6. Көркемдегіш тәсілдер.

7. Өлеңге теориялық талдау жасау.


3мин


IV.Қорытындылау

Жинақтау.



«Сиқырлы сандық» ойыны


Оқушылардың алған білімдерін жинақтау.

Ой танымдарын ұштау.



Шәкәрім өмірі мен шығармашылығы жөнінде тест сұрақтарын таратады.

Оқушылар белгілеп, бір-бірін тексеріп бағалайды. Әр сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпай.


Ондық балл жүйесі.

90-100% - 5

80%-70% - 4

60%-3


50%-2

2мин


Рефлексия

«Кері байланыс»





«Кері байланыс»

Тақтаға ілінеді.



Стикерге өз ойын жазады.




3мин


V. Бағалау

Қорытынды баға










Бағалау парақшалары

Өзін-өзі бағалау.

Өзара бағалау



2мин


VI Үйге тапсырма

Шәкәрім туралы тың деректер жинау және өзі қалаған өлеңін жаттау.

Білімдерін толықтырып,

іздену.


Үй тапсырмасына түсінік береді.

Күнделікке тапсырманы жазады.





Оқушы жұмысын бағалауға арналған критерийлер мен дескрипторлар ( топ )

1 ұпай

2 ұпай

3 ұпай

Ұпай

Жалпы ұпай

Ақпаратты талдай алмады,көзқарасын дәлелдей алмады

Ақпараттарды талдайды, көзқарастары дәлелді болмады

Ақпараттарды талдайды, көзқарастары дәлелді болды







Топта өз ойын еркін жеткізе алмады, сөз,ой қайталаулар, жүйесіз сөйлемдер көп кездесті.

Топта өз ойын еркін жеткізе алса да, сөз,ой қайталаулар, жүйесіз сөйлемдер біраз кездесті

Жұмысты қорғауда ойы еркін, сөз,ой қайталаулар болмады, тілі таза, ойы жүйелі болды.







Жұмыс дизайны нашар безендірілген, сауаты төмен болды.

Жұмыс дизайны жақсы безендірілген, сауаты төмен болды.

Жұмыс дизайны жақсы безендірілген әрі сауатты толтырылған.























Тест сұрақтары

1.Нысан Абыз бейнесі Шәкәрімнің қай поэмасында?



А) «Еңлік - Кебек»
В) «Қалқаман - Мамыр»
С) «Нартайлақ - Айсұлу»
Д) «Медғат - Қасым»
Е) «Ләйлі - Мәжнүн»


2. Шәкәрімнің «Қалқаман - Мамыр» дастанындағы Әнет баба бастаған туыстарының Қалқаманды іздемеу себебі?
А) Жоңғар шапқыншылығына ұшырап, өздері тоз – тоз болғандықтан.
В) Қалқаманға ренжігендіктен.
С) Қалқаманның керегі жоқ болғандықтан.
Д) Жақ – жақ болып керісіп, өштескендіктен.
Е) Туыстары мүлде жоқ.

3. Шәкәрім Құдайбердіұлының өлеңдер жинағы?





А) «Асау тұлпар»
В) «Қазақ айнасы»
С) «Шолпан»
Д) «Жиған - терген»
Е) «Уақ - түйек»


4. Үзінді Шәкәрімнің қай өлеңінен?


«Өшпес өмір, таусылмас мал берерлік,
Бір білімді данышпан жан табалық...»



А) «Дүние мен өмір»
В) «Қазақтың жаманы болмас»
С) «Жастық туралы»
Д) «Насихат»
Е) «Жастарға»

5. Шәкәрімнің Л. Толстойдан аударған шығармасын тап.





А) «Үш анық»
В) «Ұждан»
С) «Үш сауал»
Д) «Пан-Жи-Зан-Хан»
Е) «Кешегі патша піріміз»

6. Шәкәрімнің өмірбаяндық жазбасы.



А) «Жастарға»
В) «Автобиографиялық әңгіме»
С) «Менің өмірім»
Д) «Мұтылғанның өмірі»
Е) «Үш – ақ түрлі өмір бар»


7. Шәкәрім музыкалық білім алған ұстазы.



А) Абай
В) Біткенбай
С) Көпбай
Д) Біржан сал
Е) Ырғызбай


8. Шәкәрімнің лақап аты.



А) Шәкізат
В) Қыр баласы
С) Мәжнүн
Д) Мұтылған
Е) Қалқаман

9. «Қалқаман – Мамыр» жыры:





А) лиро – эпикалық дастан
В) батырлар жыры
С) тарихи жыр
Д) лирикалық жыр
Е) ғашықтық жыр

10. Шәкәрімнің анасының аты?


А) Ботантай
В) Төлебике
С) Мәуен
Д) Бану
Е) Гүллар



Сабақтың

 өтілетін күні :



Пәні:  әдебиет

Класы: 7 класс

Сабақтың тақырыбы:

О. Бөкей «Тортай мінген ақ боз ат»

Сабақтың мақсаты :

Әңгіменің мазмұнын меңгереді, оқушылар ой талқысына түсіп кейіпкерлерді салыстырады.Топта кейіпкерлерді талдайды.Сыни ойлау дағдылары қалыптасады. Достықты құрметтеуге тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже :

Оқушының орындау мүмкіндігі:

Мәтінді тапсырмалар арқылы талдай алады. Өз көзқарастарын  сыни тұрғыдан шығармашылықпен жеткізе біледі. Өз- өздерін бағалай алады.

Көрнекіліктер:

Оралхан Бокейдің суреті, түсіндірме сөздігі

Сабақ кезеңдері:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Жұмыстың белсенді формалары

Бағалау

Ресурстары

Ұйымдастыру кезеңі:2 минут

1.Оқушыларды тренинг бойынша топқа бөлу

4 топ құру

Тренинг

 

Үлестірме карточкалар

Қызығушылықты ояту

 

 



Мағынаны  тану

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

Рефлексия

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Сабақ тақырыбын, мақсатын тапқызады

 

 

 



 Топтарға кейіпкер бейнесін ашуды түсіндіреді.

Кубизм әдісін ұсынады

1 қадам тақырыпты анықтайды

2 қадам 4 топқа бөлу

3 қадам кубиктің көмегімен тапсырмаларды бөледі

 

              5 қадам



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Сергіту жүргізеді



 

 

 



Тортай сөзіне  5 жолды тұжырымдама

РАФТ


Ұ.Жолдасовтың «Сәби бақыты» әнін тыңдату

Сабақ тақырыбын анықтайды.

 

Тортай сөзіне ассоциация жасатады



 

 

 Топтарға кейіпкер бейнесін ашып суреттейді



  1. Тортай бейнесін Аян бейнесімен салыстырады.

  2. Тортайдың тағдырын казіргі уақытпен байланыстыру

  3. Тортай не үшін? жапа шекті, кім кінәлі?

 

 


  1. Тортайдың орнында болсаң не істер едіңдер?талдау

  2. Ораш пен Тортайдың достығы  жақсы болды  ия/ жоқ

4 қадам

 

«Қар үйіндісі» арқылы сұрақтар қояды



 

 

Топтар өз жұмыстарын жеке топ ішінде талдайды



Топ мүшелері ойлары постерлерге салып қорғайды.

 

 



 

 

 



 

 

 

Жедел жауап



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Сөздікпен жұмыс



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 Оқушылар топтарды, бірін – бірі критерий арқылы бағалайды

 


 

 

Кубик



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

 



 

 

Би жазылған бейнежазба


Ән жазылған

дискі


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет