Сабақтың тақырыбы:Ауаның температурасы
|
Мектеп:Абай ГМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:Карбекова М.Қ
|
Сынып: 6 сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
Ауа температурасын өлшеу, температураның тәуліктік, жылдық өзгерісінің болу себебін түсіндіріп, тәуліктік, айлық, жылдық орташа температураны анықтау жолдарымен таныстыру
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
|
Табиғатта ауа температурасының өзгеруін нақты мысалдар келтіріп сызба-суреттер арқылы оқушылардың көру, есте сақтау, ойлау, есту қабілетін дамыту, дүниетанымын кеңейту.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Оқушылар температураның өзгеру себептерін, тәуліктік, айлық, жылдық өзгерістерінің себебін, амплитуданы анықтай білу, жаңа ұғымдарды игеру керек.
|
Кейбір оқушылар:
|
Өзара әрекет ету дағыдылары дамиды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: температуралар туралы жалпы мағлұмат қалыптасады..
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Изотерма,амплитуда және т.б
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Ауа райын зерттеудің маңызын түсінеді
|
Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы оқу
|
Температураны зерттеудің маңызын түсінеді
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Сынып оқушылары алдын-ала үш топқа бөлінеді. Топ атауы өтіп жатқан тарауға байланысты "Атмосфера", "Тропосфера" және "Стратосфера" деп жазылған үлестірмелер арқылы үш топқа бөлу
(С) "«Миға шабуыл» Жұмбақ шешу
стратегиясы стратегиясы
Оқушылардың ой-пікірлерін білу.
Бар ма, жоқ па оны анық
білмейсің,
Ол жоқ жерде өмірі жүрмейсің (ауа)
|
Диалогтік әдіс сұрақтар
|
Ортасы
|
(Т) Жаңа сабақты меңгерту;
(Т ) Мағынаны тану:
Тапсырмалар:Тәуліктің орташа температурасы (ТОТ) мен тәуліктік амплитуданы табу (ТА)
І топқа Сағат 1-де +10
7-де +8
13-те +14
19-да +12
ІІ топқа . Сағат 1-де -4
7-де -6
13-те -0
19-да -2
ІІІ топқаСағат 1-де +4
7-де +2
13-те 0
19-да +2
Сергіту сәті «Мен себетке»
2 тапсырма
Сабақты бекіту үшін топтар жаңа білім бойынша І топ Астана , ІІ топ Ақтөбе, ІІІ топ Алматы
Станция
|
I
|
II
|
III
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
IX
|
X
|
XI
|
XII
|
ЖО t
|
ЖА
|
Астана
|
-17
|
-17
|
-11
|
2
|
12
|
18
|
20
|
18
|
11
|
3
|
-8
|
-14
|
|
|
Ақтөбе
|
-16
|
-15
|
-8
|
5
|
15
|
20
|
22
|
20
|
13
|
4
|
-5
|
-12
|
|
|
Алматы
|
-8
|
-7
|
0
|
10
|
16
|
20
|
22
|
21
|
15
|
8
|
-1
|
-6
|
|
|
Өз ойлары туралы айтып, өмірмен байланыстыру сосын сынып болып талқылау арқылы өзара кері байланысалады.
|
Жауабын мәтінді оқи отырып шығарасыңдар.
Баяндап береді топтар
|
Аяқталуы
|
Әр топтан бір берілген тақырыпқа қысқаша 1-2 минуттық мәлімдеме беру керек.
1. Атмосфераны қорғау.
2. Атмосфераның маңызы.
3. Атмосфераның ластануы.
Кері байланыс:
Не білдім?, Тағы не білгім келеді?
Оқушылар өзін-өзі бағалайды (фигураларды таңдау арқылы: смайликтер арқылы)бағалау жасау.
Жинаған балдары бойынша бүгінгі сабақтан не алғандарын анықтаймыз.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|