1.Мектеп
|
№ 242
|
2.Пәні:
|
Биология
|
3.Күні:
|
1.02.2017
|
4.Сынып:
|
9. А Б
|
5.Мұғалімнің аты жөні:
|
Аманова К
|
6.Сабаққа қатысқандар саны:
|
|
7.Сабаққа қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
§38.Эволюцияның дәлелдемелері.
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары
(Оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Оқушыларға Эволюциялық түсініктердің шығуы және дамуы туралы ой қалыптастыру.
.
|
Сабақ мақсаттары:
|
1.Барлық оқушылар:
Барлық оқушылар Эволюционизмнің алғышарттары туралы толық ажырата алады;
|
2.Көптеген оқушылар:
1. Ч Дарвинның эволюциялық теориясын түсінеді
|
3.Кейбір оқушылар:
1. Қызықты материалдарды тауып, салыстырады.
2. Оқушылардың өз бетімен алған білімдерін бейнетаспа және қосымша ақпараттар арқылы түсіндіре отырып толықтырады, шыңдайды.
3. Бір-бірлерінің жауабын тыңдайды,қателерін түзетеді.
|
Бағалау критериийлері:
|
Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
|
Құндылықтарды дамыту:
|
— белсенді қарым-қатынас: оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыру.
— индивидтік: мұғалімнің әр жеке оқушының ерекшелігін дамытуы, қоғам алдындағы жауапкершілігінің артуы.
— өзіндік тәртіп: өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрету және оны дамыту.
— шыдамдылық: әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау.
|
Пән аралық байланыстар
|
Биология, Георафия ,Экология ,Химия
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Видео роликтер көрсетілім
|
Бастапқы білім
|
Миға шабул
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1.Тыңдалым
2.Айтылым
|
Салыстырмалы – анатомиялық дәлелдемелер
Эмбриологиялық дәлелдемелер
Палеонтологиялық дәлелдемелер
Биогеографиялық дәлелдемелер
|
Таратпа
Қағаздар
Интерактивті тақта
|
Сабақтың ортасы
3.Жазылым
|
Дарвин эволюциялық ілімінде органикалық дүниенің тарихи даму заңдылықтарын ашып, оның қозғаушы күштерін атап көрсетті. Ол ілім жарыққа шыққаннан кейін де биология ғылымының түрлі салаларында эволюциялық процесті дәлелдейтін материалдар көптеп жинақтала берді. Тірі организмдердің жасушадан тұратыны, жануарлар мен өсімдіктер жасушаларының құрылысы мен атқаратын қызметі, химиялық құрамы ұқсас екені айтылды. Бұл барлық тірі организмдердің шығу тегінің бір екендігі айқын дәлел болды. Жалпы құрылысы және шығу тегі бір мүшелерді гомологиялық мүшелер деп атайды. Ұқсас қызмет атқаратын, бірақ құрылысы мен шығу тегі басқа мүшелераналогиялықмүшелердепаталады. организмдерұрығының даму заңдылықтарынзерттейтінғылымсаласы эмбриология депаталады. Өліпбіткенорганизмдердіңқазбақалдықтарынзерттейтінғылымсаласы палеонтология депаталады.
|
Таратпа қағаздар
Постер Кесте
|
Сабақтың соңы
Оқылым
|
«Өзгерісті айқында»
Биологиялық диктант
Дұрыс жауабын табыңдар:
А. Қазба қалдықтары табылмаған, қаңқасы ....................................... зерттейді.
1. Палеонтология;
2. Салыстырмалы - анатомия.
Құрылысы мен шығу тегі бірдей ұрық бастамасынан.............. мүшелер дамиды
1. Аналогтық
2. Гомологт ық
Ұқсас қызмет атқаратын, бірақ құрылысы мен шығу тегі басқа мүшелер
1. Аналогтық
2. Гомологтық
Көбелек пен құстың қанаттары бірдей ұшу қызметін атқарғанымен құрылысы бір-біріне..............
1. Ұқсайды
2. Ұқсамайды
Тізімнен жануарлардағы аналогтық және гомологтық мүшелерді ажыратып кестеге жазыңдар
a) Көбелектің қанаты
b) Жарғанаттың қанаты
c) Құстың қанаты
d) Көртышқанның алдыңғы аяқтары
e) Балықтың желбезегі
f) Бұзау бастың аяғы
g) Өзен шаянының желбезегі
|
Сұрақтармен жұмыс?
|