Мектеп:
|
«Қамысты ауданы әкімдігі білім беру бөлімінің № 2 Қамысты орта мектебі »ММ
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Кабдыракова Куралай Кабдыраковна
|
Сынып:
|
7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Сұйытылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
№ 3Практикалық жұмыс «Сұйытылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі, көмірқышқыл газына сапалық реакция»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
|
7.2 2.4 Кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газына сапалық реакциясын жүзеге асыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар үйренеді: Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен әрекетесуін біледі .
|
Оқушылардың көбісі үйренеді: Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакция өнімдерін анықтайды.
|
Кейбір оқушылар үйренеді: Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен сапалық реакциясын зерттейді .
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология :
қышқыл,сілті, карбонат, мәрмәр,бор,индикатор, фенолфталеин, лакмус, сапалық реакция, құйыңдар,сынаңдар,өткізіңдер. Осы тақырыптағы лексиканы пайдаланып, сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі ,көмірқышқыл газына сапалық реакциясын түсіндіре алады.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Бұл тәжірибелер .... қандай қасиеттеріне негізделген ? Неліктен көмірқышқыл газын .......... арқылы өткізгенде фенолфталеин түсі жойылады? Көмірқышқыл газын ........... арқылы өткізгенде қандай реакция жүзеге асады? Неліктен көмірқышқыл газын ............... арқылы өткізгенде ерітінді лайланады? Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі… .. қышқылдар теріні күйдіреді, себебі... ...Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … ...жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес.
|
Бағалау критерийлері
|
Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен әрекетесуін түсінді .
Сұйылтылған қышқылдармен реакция өнімдерін ажырата алды.
Көмірқышқыл газына сапалық реакциясын анықтайды .
|
Құндылық
тарды
дарыту
|
Ынтымақтастықты дамыту, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікке, жеке жұмыс – өмір бойы білім алуға, өз бетімен зерттеу жұмыс орындау дағдыларын дамыту.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Ғаламтор желісі, интербелсенді тақта
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сызу-сызба нұсқаларды сызу, биология- табиғи қышқылдар.
|
Қосымша білім
|
7.2.2. - сұйылтылған қышқылдардың қолдану аясын біледі.
7.2.2.2- сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен әрекеттесуін және сутек газының сапалық реакциясын.
Сұйылтылған қышқылдардың химиялық қасиеттерін біледі.
Индикаторлармен жұмыс жасай білу. Бейтараптану реакциясын біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарлан
ған кезеңдері, уақыты
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Ресурс
тар
|
Сабақтың басы
1минут
2минут
1минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, түгендеу.
Психологиялық ахуал.
«Құбыр» әдісі. Оқушылар ақ парақтан құбыр жасап, сол арқылы теннис шарын өткізіп түсіріп алмау керек. Яғни бұл әдіс бірлікке, достыққа тәрбиелейді.
Кіріспе.
Қышқыл және сілті ерітінділермен жұмыс жасағандағы қауіпсіздік техникасы ережелерін қайталау.
Айқындау кезеңі:
«Миға шабул» әдісі арқылы өткізіледі.
1\Индикатор дегеніміз не?
2\Қышқылдардың индикаторларға әсері қандай?
3\Сілтілердің индикаторларға әсері қандай?
4\Бейтараптану реакцияларының қандай практикалық маңызы бар?
Кері байланыс: Жапондық бағалау әдісі арқылы
|
Оқушылардың назарын шоғырландыру
ұйымдастыру.
Қайталай
ды.
Сұрақтар
ға жауап береді.
|
Теннис шары,ақ парақшалар
ҚТЕ стенд
|
Сабақтың ортасы
2 минут
4 минут
4 минут
1 минут
4 минут
1 минут
20 минут
|
Практикалық жұмыс №3
Қатысу кезеңі : «Стоп кадр» әдісі бойынша видео көрсетіледі.
Зерттеу кезеңі : Практикалық жұмыс
Тапсырма
|
Не байқадыңдар?
|
Қорытын
ды
|
Борға немесе мәрманға тұз қышқылынымен әсер еткенде қандай құбылыс байқалады?
|
|
|
Неліктен көмірқышқыл газын натрий гидроксиді арқылы өткізгенде фенолфталеиннің түсі жойылады?
|
|
|
Көмірқышқыл газын дистелденген су арқылы өткізгенде қандай реакция жүзеге асады? Неліктен лакмустың түсі өзгереді
|
|
|
Неліктен көмірқышқыл газын әкті су арқылы өткізгендеерітінді лайланады?
|
|
|
Түсіну кезеңі : «Джиксо» әдісі. Жұптық жұмыс
мұнда жұппен талқылау маңызды. Тапсырманы алған соң әрбір оқушы жеке,өз бетінше ойланып,ой қорытуына мүмкіндік болуы керек. Мәселені екеуара жұппен талқылау көп нәрсенің басын ашуға мүмкіндік береді,содан соң бірігіп талқылайды,ортақ қортындылар жасайды.
Кері байланыс: «Смайлик» әдісі арқылы
Әзірлеу кезеңі : Қорытындыны кестеге жазады. Жеке жұмыс.
Сергіту сәті: Қышқылдардың формуласын ауада жазу жаттығулары.
«Қарапайым химиялық реакциялар» бөлімі бойынша жиынтық бақылау
Оқу мақсаты:
7.3 4.1 «Қышқылды» және «сабынды» заттардың табиғи қышқылдар мен сілтілер бола алатындығын білу
7.2 2.2 Сұйытылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу
7.2 2.3 Кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу
Ойлау дағдыларының деңгейі:
Білу, түсіну, қолдану
Бағалау критерийі
Білім алушы
Табиғи қышқылдарды және сілтілерді анықтайды
Сұйылтылған қышқылдардың металмен реакция нәтижесін анықтайды
Карбонат тұздарының қышқылдармен реакция
нәтижесін анықтайды
Тапсырма. Жеке жұмыс
Қышқылдар көптеген жемістер мен өсімдіктерде кездеседі
Табиғатта кездесетін 2 қышқылды ата
Қышқылдарды анықтаудын бір жолын сипаттап берініз
Сутек газы атмосферада аздаған мөлшерде кездеседі
Қай суретте сутек газын жинау әдісі бейнеленген?
Өз тандауынызды түсіндіріңіз.
Сутек газын зертханада
Бағалау критерийі
|
Тапсырма №
|
Дескриптор
|
Балл
|
Білім алушы
|
Табиғи қышқыл
дарды анықтайды
|
1
|
Табиғатта кездесетін қышқылдарға бір мысал келтіреді.
|
1
|
Табиғатта кездесетін қышқылдарға екі мысал келтіреді.
|
1
|
Қышқылдарға жалпы сипаттама келтіреді.
|
1
|
Сұйылтылған қышқыл
дардың металмен реакция нәтижесін анықтайды
|
2
|
Сутек газының алынуы бейнеленген суретті тандайды.
|
1
|
Сутек газының алынуында ескерілетін бір шарт атайды.
|
1
|
Сутек газын алу үшін қолданылатын бірінші реагентті атайды.
|
1
|
Сутек газын алу үшін қолданылатын екінші реагентті атайды.
|
1
|
Реакцияның жүру шарттарын атайды.
|
1
|
Карбонат тұздары
ның қышқыл
дармен реакция нәтижесін анықтайды
|
3
|
Карбонат тұздарының қышқылдар
мен әрекеттескендегі түзілетін газды анықтайды.
|
1
|
Түзілген газды анықтау жолын атайды.
|
1
|
Барлығы
|
10
|
Кеңейту кезеңі: Үй тапсырмасын беру
Міндетті деңгей:Химиялық реакциялар бөлімін қайталау
Мүмкіндік деңгей: Химия өнеркәсібінде кеңінен қолданылатын қышқылдар туралы мәліметтер жинақтап келу.
Шығармашылық деңгей: Лимонад шырынына реклама жасаңдар.
|
Құбылыс
тарды бақылайды
Зерттейді .
Түсіндіре
ді.
Талдайды.
Кері байланыс береді.
Қорытын
ды жасайды.
Жаттығу жасайды.
Тапсырманы орындай
ды.
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
|
https://www.youtube.com/watch?v=fdlG6UFUezA
https://www.youtube.com/watch?v=ZDWODmh2yNQ
Жиынтық бағалауға арналған әдістеме
лік нұсқау
лық
|
Сабақтың аяғы
1 минут
3 минут
|
Кері байланыс: «Кемпірқосақ» әдісі.
Кемпірқосақ суретіне өз есімдері жазылған стикерлерді желімдеу арқылы көңіл-күйлерін білдіреді
«Рефлексия парағы» әдісі
Сабақ соңында оқушылар төменде көрсетілген кестелерді толтырып, оларды талқылайды, мұғалім талқылауға қатысып,оны қорытындылайды.
Сабақтағы
жетістігім
|
Себебі
|
Сабақтағы
кемшілігім
|
Себебі
|
|
|
|
|
|
Кері байланыс береді.
Рефлексия жасайды.
|
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сабақтың мақсатын саралайтын болсам, оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып,смарт мақсат қойдым.
Осы мақсаттарға жетуге А.Айзенкрафтың 7Е тәсілі бойынша сабақты жоспарлау тиімді болды деп ойлаймын. Практикалық жұмысты орындауға реактивтердің жоқтығына байланысты, «Стоп кадр» әдісі бойынша оқушыларға видео көрсетілім көрсетіп көбірек қолдау көрсете аламын. «Джиксо» әдісі жұппен бір-біріне түсінуіне көмегін береді,күтілетін нәтижеге бағыттайды.
Үй тапсырмасын беруде оқушылардың білімін кеңейтуге деңгейлі тапсырмалар оның ішінде қабілетті оқушыларға шығармашылық тапсырмалар беремін. Қорытынды кестені толтыруын кері байланыстар арқылы бақылаймын.
|
Критерий, дескрипторлар арқылы бағалау.
Кері байланыс: Жапондық бағалау әдісі
Кері байланыс: «Смайлик әдісі
Жиынтық бағалау
Кері байланыс: «Кемпірқосақ» әдісі
«Рефлексия парағы» әдісі
|
Сергіту сәтін жасауда ауада формула арқылы жаттығулары жасау және уақытында өткізу.
Қышқыл және сілті ерітінділермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау туралы нұсқау беру.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл сабақта оқушы өмірдегі дұрыс және дұрыс емес пішіндегі денелердің көлемін өз бетінше анықтай алады.
|