Апта
|
Күні -7сәуір
|
54 – сабақ
|
Пәні
|
Биология
|
Сабақтың тақырыбы
|
Құстардың көптүрлілігі
|
Сілтеме
|
«Биология» оқулығы 7 сынып (276-278 бет)
Қ.Қайым, Р.Сәтімбеков, Ә.Әметов, Ж.Қожантаева
Интернет мәліметтері
Слайдтар
Электронды оқулық 7 сынып
|
Сабақтың мақсаты
|
Құстар класының дене құрылысы және тіршілік әрекетімен сан алуандығы жөніндегі алған білімдерін одан әрі дамыту арқылы құстарды топқа бөлу,бөлінген топтары бойынша құстарды ажыратуды үйрету.
|
Сабақтың міндеттері
|
Оқушылардың қызығушылығын ояту
Жаңа тақырыпты оқушылардың білетін мәліметтері арқылы меңгеру
Оқушылардың өздерін өздері оқытуы арқылы білім беруге тарту
Сын тұрғысынан ойлауға үйрету
Сабаққа оқушылардың барлығын қатыстыру
|
Негізгі ой
|
Жаңа әдістерді енгізуде оқушыларда байқалатын өзгерістерді анықтау
|
Енгізілген модульдер
|
АКТ
Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлау
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Талантты және дарынды балаларды оқыту
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
|
Күтілетін нәтиже
|
Құстардың түрлерімен танысады
Жыртқыш құстар мен орман құстарын ажырата алады
|
Тапсырмалар
|
«ДЖИГСО» әдісі
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
Мұғалім және оқушы немен айналысады
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
3 минут
|
І. Ұйымдастыру
1. Сәлемдесу
2. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3. Құстардың суреттерін құрастыру арқылы топқа бөлу
|
1.Мұғаліммен сәлемдесу
2.Құрастырған суреттері бойынша топқа отырады.
|
2 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру Шеңберге тұрғызу «доп лақтыру» әдісі арқылы сұраққа жауап беру
|
|
|
Қызығушылықты ояту
|
|
5 минут
|
Электронды оқулықтан құстардың түрлері туралы бейнеролик көрсету
Олардың қандай түрлері бар?
Білгендеріңді, естігендеріңді еске түсіріңдер.
|
Қойылған сұрақтарға ауызша жауап береді өз білетіндерін ортаға салады. Ойларын жинақтайды.
|
15 минут
|
«ДЖИГСО» әдісі
Сандар бойынша бөлініп, топтарымен мәтінді қорғау
|
Мәтінді оқиды, жұппен талқылайды, топпен талқылайды плакатқа жазады, тақтаға шығып қорғайды.
|
7 минут
|
Бекітуге тапсырмалары
Деңгейлік тапсырмалар
I деңгей Биологиялық диктант Сөйлемдердегі түсіп қалған сөздерді тауып жаз.
Өңештің кеңейген бөлігі___________деп аталады. Құстардың жақсүйектерінде____________________болмайды. Құстардың қарыны________________________бөлімдерден тұрады.
ІІ деңгей 2-тапсырма. Дұрыс жауаптардың астын сызып көрсет
А.Құстардың денесіне қандай қан тарайды – вена қаны, аралас қан, артерия қаны.
Ә.Құстарға тән қосаролы тынысалу кезінде қан қандай газбен тотығады – тек көмірқышқыл газымен, тек оттегімен, аралас газбен.
Б. Құстардың зәршығару жүйесінде қандай мүшесі болмайды – бүйрегі, қуығы. Несепағары.
IIІ деңгей
Құс қаңқасы бойынша кестені толтыр (№ 21 зертханалық жұмыс)
|
Оқушылар жеке жеке өз ойларынан құрастырады
|
3 минут
|
Рефлексия
«Бір айналым сөйлесу»
|
Әңгіме құрауға, жазуға уақыт беріледі
|
2 минут
|
Бағалау
Қай топты қалай бағалар едің?
Топ ішінде белсенді оқушы болды ма, оған қандай баға қояр едің?
|
Әр топ бірін бірі бағалайды. Өз дәлелдерін айтады
|
1 минут
|
Үйге тапсырма
§ 57 оқу
Бүгінгі өткізілген сабағы туралы өз ойларын білдіру, кері байланыс жазу
|
Тапсырманы кітаптан белгілеп алу, түсінбеген жерлерін сұрау
Орындарынан тұру, сабақ аяқталды.
|