Мектеп №11 МФМ мұғалім: Ескалиева Бактилы Кзылгуловна
|
Сабақ жоспары
|
Пән: алгебра
|
Өткізілетін күні:03.09.2014ж
|
Сынып: 7
|
№ 3
|
Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер және олардың жүйелері қайталауға есептер
|
Мақсаты: Тапсырмаларды орындай отырып 6-сыныпта өткен материалдарын қайталайды.
Нәтижесі: Бұрынғы білімдерін қайта жаңғыртады
Модуль: диалог, оқушылармен жеке, топпен жұмыс
Сілтеме: 7- сынып оқулығы, 6-11 сыныпқа арналған қазақ, орыс және ағылшын тілінде математика пәнінен жаттығу тесттер жинағы ,Астана қаласы «Дарын» 2011ж,дидактикалық оқу-құралы, тапсырма жазылған карточкалар.
|
|
|
|
Кіріспе: сыныпты топқа бөлу (Туған күні төрт мезгілге байланысты: жаз, күз,көктем,қыс)
|
|
2 мин
|
Сабақтың барысы
|
Кезең.
Берілетін уақыт (45мин)
|
Сабақтың өту барысы
|
Оқушы жұмысы
|
жабдықтар
|
Қайталау
Өткен материалды қайталап еске түсіреді
5мин
|
№6 есеп барлық топқа беріледі әр топтан шығарады 1-есептен талдайды.
№6 1)11х-8,8 ˃4х+5,2
2) 2 х-15 ˃х-1
3)18,9х-13,4≤10,1 х+13
4)4,6(х-3)˃4,2+х
|
топқа тапсырма беріліп оқушылар оған жауап береді №6 1) 7х˃14,х˃2
2) 1 х˃14, х˃9
3)8,8х≤26,4; х≤3
4)3,6х˃18
2.-7 ˂х˂-2 теңсіздіктерін қанағаттандыратын ең үлкен бүтін санды табыңдар.
а)-3;в)-4;с)-5;д)-6.
|
Интертақта карточка
|
Білім
Келесі тапсырманы орындау ұшін дайындық жұмыстарын орындайды
10мин
|
№14 есепті әр топ 1-есептен шығарып талдайды
1)Теңсіздіктің ең үлкен бүтін шешімін табу 1)х+22,5х-1
2) – ˂3
3) –
4) – 4.
|
Әр топ оқушылары есептерді шығарып бір-бірімен салыстыра отырып талдайды
1)-1,5х ,х2
0 1 2 3
Жау: 2 болады
3)3(х-2)-5(2х+3)˃15 ,-7х ˃36 х˂-5
Жау : -6
|
Оқулық алгебра 7
|
Түсіну
Келесі осы есепке тікелейбайланысты материалдарды түсіндіруге дайындық жұмыстарын орындайды
мин
|
№15 №14 есепті әр топ 1-есептен шығарып талдайды
Теңсіздіктің ең кіші бүтін шешімін табу
1) – ˂2
2) – 1.
3) – 3.
4) -1˃3-х.
|
Әр топ оқушылары есептерді шығарып бір-бірімен салыстыру үшін алмастырады дұрыстығын келесі топ тексееді.
1)2(-5(х-1)˂20, -х˂11,х˃-11
-13 -12 -11 -10 -9
Жау: ең кіші бүтін сан :-10
3)20х-11х-22 132, 9х 154 ,
х 17
16 17 17 18 19
Жау: ең кіші бүтін сан :18
|
Оқулық алгебра 7
|
Қолдану
Оқушылардың оқу жылы басындағы біліктілігі мен қабілеттілігі деңгейңн анықтау мақсатында тапсырмалар орындалады
мин
|
1)Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар:
;0,75; .
А) <0,75< ;
в) 0,75<<
с) 0,75< ;
д)<0,75.
2)Сандарды кему ретімен орналастырыңдар:
1) ;0,6; 0,72.
А) <0,6<0,72 ;
в) 0,72<<0,6
с) <0,72 ;
д)<0,72.
|
3) Теңдеуді шешіңдер:
2,1×│х│═8,4.
А)4;5;в)-4;-5;с)-4;4;д)-5;5
4) Теңдеуді шешіңдер:
2,5×│-х│═10.
А)-4;4;в)-4;-5;с)4;5;д)-5;5.
5. Теңдеулер жүйесін шешіңдер: .
а)(5;3) в)(7;2) с)(7;1) д) (3;1).
6. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:
1-6 тест орындап тапсырады
|
Математика ,жаттығу тест-і,Астана қаласы 2011ж
«Дарын»
|
Талдау
Жоғары тесттегі 1- тапсырмаға талдау жасалады
5мин
|
Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар:
;0,75;
|
Оқушылар жай бөлшекті де ондық бөлшекке айналдырып, сонан соң өсу ретімен орналастырады.
Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар:
;; ЕКОЕ(16,4,8)═16
;; сонда 0,75; ;
|
Интертақта ,карточка
|
Жинақтау
Өтілген материалдан ұмытылған материалды толығырақ қайталауға тапсырмалар орындалу келесі сабақта жоспарланады
6 мин
|
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер және олардың жүйелерін шешуде қатаң және қатаң емес теңсіздіктерге сай координаталық түзуде кескінделгенде ол аралыққа тиісті ең үлкен және кіші мәндерді анықтау қиындығы ескеріледі
|
Оқушыларға қайталауға арналған
№6 есептердің ішінен ең үлкен және кіші мәндерді анықтау тапсырмалар беріледі
№6 1)11х-8,8˃4х+5,2
2)2 х-15˃х-1
3)18,9х-13,410,1х+13
4)4,6(х-3)4,2+х т.б есептерді шығарғанда қайсысынан ең үлкен және кіші мәндерді анықтауды өздері таңдайды
|
Оқулық алгебра 7
|
Бағалау
2мин
|
оқушылардың жұмысы бағаланады
|
Үйге тапсырма беріледі №6,12,14
|
|
Бағалау рейтингісі:
1. №6 Есепті әр топтан шығып талдаған балаға 1 ұпай
2. №14 есепті әр топтан шығып талдаған балаға 1 ұпай
3. №14 есепті әр топтан шығып талдаған балаға 1 ұпай
4. 1-6 тесті барлығын дұрыс орындаған балаға 3 ұпай, 5-есепті дұрыс о орындаған балаға 2 ұпай, 4-есепті дұрыс орындаған балаға 1 ұпай,
5. Сандарды өсу ретімен орналастырыңдар: ;0,75; орындаған о о оқушыға 1 ұпай
Бағалау мониторингісі.
6-7 ұпай «5»
4-5 ұпай «4»
2-3 ұпай «3»
Барлығы: 7 ұпай
Пайдаланылған әдебиеттер
1.Ә. Н. Шыныбеков Алгебра ,Алматы «Атамұра» 2012 ж
2.Алдамұратова Т.А.,Байшоланов Т.С. Математика,6-сынып оқулығы
3. Ә. Н. Шыныбеков Алгебра оқыту әдістемесі ,Алматы «Атамұра» 2012 ж
4. 6-11 сыныпқа арналған қазақ, орыс және ағылшын тілінде математика пәнінен жаттығу тесттер жинағы ,Астана қаласы «Дарын» 2011ж
Достарыңызбен бөлісу: |