Сабақ жоспары Пәні: Алгебра Сыныбы: 10 Сабақтың тақырыбы: Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі



Дата26.08.2017
өлшемі129,03 Kb.
#29577
түріСабақ
Сұрынбаева Айгерім

математика пәнінің мұғалімі

ОҚО, Шымкент қаласы

119 Маятас жалпы орта мектебі



Сабақ жоспары

Пәні: Алгебра

Сыныбы: 10

Сабақтың тақырыбы: Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуі.

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға туындының физикалық мағынасын және функцияның графигіне жүргізілген жанаманың формуласымен таныстыру.

2. Оқушылардың логикасын, ой-өрісін арттыру, шапшаң есептеуге дағдыландыру.

3. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Білім алуға ынтасын арттыру.



Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, карточка

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру: а) амандасу

ә) түгендау

б) сабаққа әзірлігін тексеру

2. Үй тапсырмасын тексеру

№ 187


3. Жана сабақты түсіндіру.

у = f(x) функциясының х нүктесіндегі f(x) туындысы оның х нүктесіндегі өзгеру жылмадығын анықтайды.

Мысалы: S(t) = 6t2 – 5t + 4 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t = 1с кезіндегі қозғалыс жылдамдығын тап.





Жауабы: 7м/с

Жылдамдықтан алынған туынды үдеуге тең.

Мысалы: S(t) = 3t3 – 9t2 + 6t – 14 заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t = 2с кезіндегі дененің үдеуін тап.





Жауабы: 18м/с2

теңдеу жанаманың теңдеуі деп аталады.

Мысалы: f(x) = 5x3+4x2+21x–19 функциясының графигіне абсциссасы х0 = 1 нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз.

f(1) = 5×13 + 4 ×12 + 21 ×1 – 19 = 5 + 4 + 21 – 19 = 11

f¢(x) = 15x2 + 8x + 21

f¢(1) = 15×12 + 8×1 + 21 = 15 + 8 + 21 = 44



y = 11 + 44(x – 1) = 11 + 44x – 44 = 44x – 33

у = f(x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысы f(x0) осы функция графигінің (х0; f(x0)) нүктесі арқылы өтетін жанаманың бұрыштың коэффициетіне немесе бұрыштың тангенсіне тең.



Мысалы: f(x) = 4x2 – 5x + 6 функциясы графигінің берілген М(1;2) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышының тангенсін тап.

f¢(x) = 8x - 5

f¢(1) = 8 × 1 – 5 = 8 – 5 = 3

f(x) = 7x2 + 29x + 6 функциясы графигінің берілген М(-2;5) нүктесінен өтетін жанамасының абсцисса осіне көлбеулік бұрышын тап.

f¢(x) = 14x + 29

f¢(-2) = 14 × (-2) + 35 = -28 + 29 = 1







4. Интерактивті тақтадағы өздік жұмыс тапсырмаларын орындайды.

1. Абсциссасы x0=3 нүктесiнде y=x2-4x+9 функциясының графигiне жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) 2y=2x+1; B) y=3x+2; C) y+x=1; D) y=2x; E) y+x=0

2. y=2x2-1 функциясының графигiне х0=3 нүктесiнде жүргiзiлген жана­маның теңдеуiн жазыңыз.

А) y=9x-13; B) y=12x-19; C) y=2x-1; D) 18x-19; E) y=4x+5.

3. Абсциссасы x0=1 нүктесiнде y=9x-x2 функциясының графигiне жүр­гiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) y=x-1; B) y=9x+3; C) y=7x+1; D) y=7x-2; E) y=9x+1.

4. Абсциссасы x0=-1 нүктесiнде f(x)=-x2-4x+2 функциясының графигiне жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) у=2x-1; B) y=2x+1; C) y=2x+3; D) y=-2x+3; E) y=-2x-3.

5. f(x)=ln(2x)+x-2 функциясының графигiне х0=0,5 нүктесiнде жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) y=-14x+11; B) y=-14x-11; C) y=-12x+5;

6. функциясының х0=4 нүктесiнде жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) 1/2; В) 3/8; С) 1/3; D) 5/8; Е) 1/6.
D) y=14x+11; Е) y=-7x+5.

7. Абсциссасы x0=2 нүктесiнде f(x)=1-x2 функциясының графигiне жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) y=8x-9; B) y=-9x+8; C) y=x-1; D) y=9x-8; E) y=-4x+5.

8. y=x4+x функциясының графигiне абсциссасы x0=1 нүктесiнде жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) y=x+3; В) y=x-7; С) y=3x+7; D) y=5x; Е) y=5x-3.

9. функциясының графигiне x0=1 нүктесiнде жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) y=-x+3; В) y=x+1; С) y=-x+1; D) y=-x; Е) y=-x-3.

10. f(x)=ex функциясының графигiне x0=0 нүктесiнде жүргiзiлген жанаманың көлбеулiк бұрышының тангенсiн табыңыз.

А) ; В) 1; С) ; D) ; E) -1.

11. функциясының графигiне x0=-0,5 нүктесiнде жүргiзiлген жанаманың теңдеуiн жазыңыз.

А) y=-4x-4; В) y=4x+4; С) y=2x-4; D) y=2x+4; E) .

12. f(x)=x3 функциясының графигіне абсциссасы x0=2 ніктесіндегі жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

А) y=12x-16; B) y=12x-6; C) y=3x-16; D) y=3x-4; E) y=3x-8.

13. Абсциссасы нүктесінде функциясының

графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.



А) В) С)

D) Е)

14. Абциссасы нүктесінде функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз.

А) ; В) ; С) ; D) ; E) .

15. функциясының графигіне абсциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз:

А) ; В) ; С) ; D) ; E) .

16. функциясының графигіне абсциссасы нүктесінде жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңыз:

А) ; В) ; С); D); E).

5. Түсінігін тексеру.

Әр оқушыға карточка таратылады.


6. Сабақты қорытындылау

Бұрыштың тангенсі дегеніміз не?

Жанаманың теңдеуі?

Үдеу дегеніміз не?


7. Үйге тапсырма беру

№193, 197, 198
Каталог: uploads -> doc -> 121a
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
121a -> Қордай ауданы Жамбыл ауылы Мектеп алды даярлық тобының тәрбиешісі
121a -> Сабақ жүргізген мұғалімнің аты-жөні Абжанова Мансия Сабикеновна 6 «А» сыныбы. Оқушылар саны-11
121a -> Мектеп гимназиясы
121a -> Сабақ жоспары Оқытудың жалпы мақсаты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет